Två misstänkta inbrottstjuvar har gripits under ett pågående villainbrott i Frövi. En tredje misstänkt, som flydde platsen, jagas nu av totalt tre polispatruller. Spaningsarbetet pågår på bred front i Frövi med omnejd, uppger polisen utan att gå in på detaljer.
Dramatiken började redan i förmiddags när en privatperson slog larm.
– En uppmärksam granne såg tjuvarna inne i huset och slog larm, vilket är mycket uppskattat. En bra insats av grannen, som resulterade i att vi kunde gripa två misstänkta på bar gärning, berättar vakthavande befäl Dan Sööder.
Gripandet gick helt odramatiskt.
Dock fanns en tredje misstänkt med i bilden som vid 15-tiden fortfarande var på fri fot.
– Vi har fått in uppgifter om att en mörk Volvo 850 lämnade platsen, om den har en koppling till detta eller ej, vet vi inte med säkerhet. Vi utgår dock från att den har inblandning för att inte utesluta något som kan vara avgörande för att den tredje grips, säger Sööder.
Polisen är fortfarande försiktig med att lämna ut för mycket information i fallet, då det kan äventyra utgången.
-Vi måste avvakta med det som läget är just nu. Det enda jag kan säga är att en av de gripna är känd av polisen sedan tidigare, avslutar Dan Sööder, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Om inbrottet i Frövi har en koppling till den jättevåg av bostadsinbrott som svept in över länet, är fortfarande oklart. Dock finns inslag i tillvägagångssättet som stärker den misstanken. Bland annat att man har slagit till i dagsljus.
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.