Två misstänkta inbrottstjuvar har gripits under ett pågående villainbrott i Frövi. En tredje misstänkt, som flydde platsen, jagas nu av totalt tre polispatruller. Spaningsarbetet pågår på bred front i Frövi med omnejd, uppger polisen utan att gå in på detaljer.
Dramatiken började redan i förmiddags när en privatperson slog larm.
– En uppmärksam granne såg tjuvarna inne i huset och slog larm, vilket är mycket uppskattat. En bra insats av grannen, som resulterade i att vi kunde gripa två misstänkta på bar gärning, berättar vakthavande befäl Dan Sööder.
Gripandet gick helt odramatiskt.
Dock fanns en tredje misstänkt med i bilden som vid 15-tiden fortfarande var på fri fot.
– Vi har fått in uppgifter om att en mörk Volvo 850 lämnade platsen, om den har en koppling till detta eller ej, vet vi inte med säkerhet. Vi utgår dock från att den har inblandning för att inte utesluta något som kan vara avgörande för att den tredje grips, säger Sööder.
Polisen är fortfarande försiktig med att lämna ut för mycket information i fallet, då det kan äventyra utgången.
-Vi måste avvakta med det som läget är just nu. Det enda jag kan säga är att en av de gripna är känd av polisen sedan tidigare, avslutar Dan Sööder, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Om inbrottet i Frövi har en koppling till den jättevåg av bostadsinbrott som svept in över länet, är fortfarande oklart. Dock finns inslag i tillvägagångssättet som stärker den misstanken. Bland annat att man har slagit till i dagsljus.
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.