Två misstänkta inbrottstjuvar har gripits under ett pågående villainbrott i Frövi. En tredje misstänkt, som flydde platsen, jagas nu av totalt tre polispatruller. Spaningsarbetet pågår på bred front i Frövi med omnejd, uppger polisen utan att gå in på detaljer.
Dramatiken började redan i förmiddags när en privatperson slog larm.
– En uppmärksam granne såg tjuvarna inne i huset och slog larm, vilket är mycket uppskattat. En bra insats av grannen, som resulterade i att vi kunde gripa två misstänkta på bar gärning, berättar vakthavande befäl Dan Sööder.
Gripandet gick helt odramatiskt.
Dock fanns en tredje misstänkt med i bilden som vid 15-tiden fortfarande var på fri fot.
– Vi har fått in uppgifter om att en mörk Volvo 850 lämnade platsen, om den har en koppling till detta eller ej, vet vi inte med säkerhet. Vi utgår dock från att den har inblandning för att inte utesluta något som kan vara avgörande för att den tredje grips, säger Sööder.
Polisen är fortfarande försiktig med att lämna ut för mycket information i fallet, då det kan äventyra utgången.
-Vi måste avvakta med det som läget är just nu. Det enda jag kan säga är att en av de gripna är känd av polisen sedan tidigare, avslutar Dan Sööder, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Om inbrottet i Frövi har en koppling till den jättevåg av bostadsinbrott som svept in över länet, är fortfarande oklart. Dock finns inslag i tillvägagångssättet som stärker den misstanken. Bland annat att man har slagit till i dagsljus.
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.