Två misstänkta inbrottstjuvar har gripits under ett pågående villainbrott i Frövi. En tredje misstänkt, som flydde platsen, jagas nu av totalt tre polispatruller. Spaningsarbetet pågår på bred front i Frövi med omnejd, uppger polisen utan att gå in på detaljer.
Dramatiken började redan i förmiddags när en privatperson slog larm.
– En uppmärksam granne såg tjuvarna inne i huset och slog larm, vilket är mycket uppskattat. En bra insats av grannen, som resulterade i att vi kunde gripa två misstänkta på bar gärning, berättar vakthavande befäl Dan Sööder.
Gripandet gick helt odramatiskt.
Dock fanns en tredje misstänkt med i bilden som vid 15-tiden fortfarande var på fri fot.
– Vi har fått in uppgifter om att en mörk Volvo 850 lämnade platsen, om den har en koppling till detta eller ej, vet vi inte med säkerhet. Vi utgår dock från att den har inblandning för att inte utesluta något som kan vara avgörande för att den tredje grips, säger Sööder.
Polisen är fortfarande försiktig med att lämna ut för mycket information i fallet, då det kan äventyra utgången.
-Vi måste avvakta med det som läget är just nu. Det enda jag kan säga är att en av de gripna är känd av polisen sedan tidigare, avslutar Dan Sööder, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Om inbrottet i Frövi har en koppling till den jättevåg av bostadsinbrott som svept in över länet, är fortfarande oklart. Dock finns inslag i tillvägagångssättet som stärker den misstanken. Bland annat att man har slagit till i dagsljus.
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.