Två misstänkta inbrottstjuvar har gripits under ett pågående villainbrott i Frövi. En tredje misstänkt, som flydde platsen, jagas nu av totalt tre polispatruller. Spaningsarbetet pågår på bred front i Frövi med omnejd, uppger polisen utan att gå in på detaljer.
Dramatiken började redan i förmiddags när en privatperson slog larm.
– En uppmärksam granne såg tjuvarna inne i huset och slog larm, vilket är mycket uppskattat. En bra insats av grannen, som resulterade i att vi kunde gripa två misstänkta på bar gärning, berättar vakthavande befäl Dan Sööder.
Gripandet gick helt odramatiskt.
Dock fanns en tredje misstänkt med i bilden som vid 15-tiden fortfarande var på fri fot.
– Vi har fått in uppgifter om att en mörk Volvo 850 lämnade platsen, om den har en koppling till detta eller ej, vet vi inte med säkerhet. Vi utgår dock från att den har inblandning för att inte utesluta något som kan vara avgörande för att den tredje grips, säger Sööder.
Polisen är fortfarande försiktig med att lämna ut för mycket information i fallet, då det kan äventyra utgången.
-Vi måste avvakta med det som läget är just nu. Det enda jag kan säga är att en av de gripna är känd av polisen sedan tidigare, avslutar Dan Sööder, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Om inbrottet i Frövi har en koppling till den jättevåg av bostadsinbrott som svept in över länet, är fortfarande oklart. Dock finns inslag i tillvägagångssättet som stärker den misstanken. Bland annat att man har slagit till i dagsljus.
Fredrik Norman
fredrik@lindenytt.com
0581-61 71 71
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.