Den 7-åriga dvärgcollie-tiken, Lisen, försvann spårlöst i fredags eftermiddag och har fortfarande inte kommit hem igen. Under helgen har massor av människor, vissa med spårhundar, sökt i trakterna av Aspensäng utan resultat. Vissa har nu börjat spekulera i om Lisen eventuellt kan ha blivit stulen.
Den försvunna dvärgcollien, Lisen, har inte setts till sedan 14-tiden i fredags och familjen hemma i Aspensäng är naturligtvis utom sig av oro. Det har gått flera dagar nu, med riktigt kalla nätter, och trots stora sökinsatser har man inte hittat ett enda spår efter henne.
Annila Viktorin, Lisens matte, berättar:
-Precis som så många gånger förr, kom jag hem från jobbet och släppte ut henne på trappan medan jag gick in för att göra mig klar för vår vanliga promenad. När jag kom ut ett ögonblick senare var hon borta, spårlöst försvunnen, förklarar Annila.
Lisens försvinnande har engagerat många människor i trakterna av Aspensäng. Även Brukshundsklubbens medlemmar har gått samman för att hjälpa till i sökandet.
-De hade sökhundar ute men tyvärr, inte ett spår, säger Annila.
Vissa har börjat tro att Lisen har plockats upp någonstans eller rent av blivit stulen.
-Lisen är ganska skygg så hon går inte fram till vem som helst. Men samtidigt förändras en hunds beteende när den kommer bort en längre tid, så det är inte helt otänkbart, menar Annila.
Hon är också införstådd med att Lisen kan ha blivit överkörd av en bil.
-Hon är ganska stor för sin ras och kan lätt missuppfattas för en räv, så om någon kört på ett djur som de trott är en räv, kan det vara bra för oss att få veta och kontrollera, poängterar hon.
Sökandet fortsätter idag, måndag. Man har även kontaktat Nammo Liab för att höra om Lisen eventuellt har tagit sig in på deras inhägnade område och inte hittat ut igen. Man har även vänt sig till polisen.
Tips kan lämnas direkt till ägarna
Annila Viktorin: 072-211 13 47
Mikael Larsson: 073-826 93 35
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.