Den 7-åriga dvärgcollie-tiken, Lisen, försvann spårlöst i fredags eftermiddag och har fortfarande inte kommit hem igen. Under helgen har massor av människor, vissa med spårhundar, sökt i trakterna av Aspensäng utan resultat. Vissa har nu börjat spekulera i om Lisen eventuellt kan ha blivit stulen.
Den försvunna dvärgcollien, Lisen, har inte setts till sedan 14-tiden i fredags och familjen hemma i Aspensäng är naturligtvis utom sig av oro. Det har gått flera dagar nu, med riktigt kalla nätter, och trots stora sökinsatser har man inte hittat ett enda spår efter henne.
Annila Viktorin, Lisens matte, berättar:
-Precis som så många gånger förr, kom jag hem från jobbet och släppte ut henne på trappan medan jag gick in för att göra mig klar för vår vanliga promenad. När jag kom ut ett ögonblick senare var hon borta, spårlöst försvunnen, förklarar Annila.
Lisens försvinnande har engagerat många människor i trakterna av Aspensäng. Även Brukshundsklubbens medlemmar har gått samman för att hjälpa till i sökandet.
-De hade sökhundar ute men tyvärr, inte ett spår, säger Annila.
Vissa har börjat tro att Lisen har plockats upp någonstans eller rent av blivit stulen.
-Lisen är ganska skygg så hon går inte fram till vem som helst. Men samtidigt förändras en hunds beteende när den kommer bort en längre tid, så det är inte helt otänkbart, menar Annila.
Hon är också införstådd med att Lisen kan ha blivit överkörd av en bil.
-Hon är ganska stor för sin ras och kan lätt missuppfattas för en räv, så om någon kört på ett djur som de trott är en räv, kan det vara bra för oss att få veta och kontrollera, poängterar hon.
Sökandet fortsätter idag, måndag. Man har även kontaktat Nammo Liab för att höra om Lisen eventuellt har tagit sig in på deras inhägnade område och inte hittat ut igen. Man har även vänt sig till polisen.
Tips kan lämnas direkt till ägarna
Annila Viktorin: 072-211 13 47
Mikael Larsson: 073-826 93 35
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.