Den 7-åriga dvärgcollie-tiken, Lisen, försvann spårlöst i fredags eftermiddag och har fortfarande inte kommit hem igen. Under helgen har massor av människor, vissa med spårhundar, sökt i trakterna av Aspensäng utan resultat. Vissa har nu börjat spekulera i om Lisen eventuellt kan ha blivit stulen.
Den försvunna dvärgcollien, Lisen, har inte setts till sedan 14-tiden i fredags och familjen hemma i Aspensäng är naturligtvis utom sig av oro. Det har gått flera dagar nu, med riktigt kalla nätter, och trots stora sökinsatser har man inte hittat ett enda spår efter henne.
Annila Viktorin, Lisens matte, berättar:
-Precis som så många gånger förr, kom jag hem från jobbet och släppte ut henne på trappan medan jag gick in för att göra mig klar för vår vanliga promenad. När jag kom ut ett ögonblick senare var hon borta, spårlöst försvunnen, förklarar Annila.
Lisens försvinnande har engagerat många människor i trakterna av Aspensäng. Även Brukshundsklubbens medlemmar har gått samman för att hjälpa till i sökandet.
-De hade sökhundar ute men tyvärr, inte ett spår, säger Annila.
Vissa har börjat tro att Lisen har plockats upp någonstans eller rent av blivit stulen.
-Lisen är ganska skygg så hon går inte fram till vem som helst. Men samtidigt förändras en hunds beteende när den kommer bort en längre tid, så det är inte helt otänkbart, menar Annila.
Hon är också införstådd med att Lisen kan ha blivit överkörd av en bil.
-Hon är ganska stor för sin ras och kan lätt missuppfattas för en räv, så om någon kört på ett djur som de trott är en räv, kan det vara bra för oss att få veta och kontrollera, poängterar hon.
Sökandet fortsätter idag, måndag. Man har även kontaktat Nammo Liab för att höra om Lisen eventuellt har tagit sig in på deras inhägnade område och inte hittat ut igen. Man har även vänt sig till polisen.
Tips kan lämnas direkt till ägarna
Annila Viktorin: 072-211 13 47
Mikael Larsson: 073-826 93 35
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.