Den 7-åriga dvärgcollie-tiken, Lisen, försvann spårlöst i fredags eftermiddag och har fortfarande inte kommit hem igen. Under helgen har massor av människor, vissa med spårhundar, sökt i trakterna av Aspensäng utan resultat. Vissa har nu börjat spekulera i om Lisen eventuellt kan ha blivit stulen.
Den försvunna dvärgcollien, Lisen, har inte setts till sedan 14-tiden i fredags och familjen hemma i Aspensäng är naturligtvis utom sig av oro. Det har gått flera dagar nu, med riktigt kalla nätter, och trots stora sökinsatser har man inte hittat ett enda spår efter henne.
Annila Viktorin, Lisens matte, berättar:
-Precis som så många gånger förr, kom jag hem från jobbet och släppte ut henne på trappan medan jag gick in för att göra mig klar för vår vanliga promenad. När jag kom ut ett ögonblick senare var hon borta, spårlöst försvunnen, förklarar Annila.
Lisens försvinnande har engagerat många människor i trakterna av Aspensäng. Även Brukshundsklubbens medlemmar har gått samman för att hjälpa till i sökandet.
-De hade sökhundar ute men tyvärr, inte ett spår, säger Annila.
Vissa har börjat tro att Lisen har plockats upp någonstans eller rent av blivit stulen.
-Lisen är ganska skygg så hon går inte fram till vem som helst. Men samtidigt förändras en hunds beteende när den kommer bort en längre tid, så det är inte helt otänkbart, menar Annila.
Hon är också införstådd med att Lisen kan ha blivit överkörd av en bil.
-Hon är ganska stor för sin ras och kan lätt missuppfattas för en räv, så om någon kört på ett djur som de trott är en räv, kan det vara bra för oss att få veta och kontrollera, poängterar hon.
Sökandet fortsätter idag, måndag. Man har även kontaktat Nammo Liab för att höra om Lisen eventuellt har tagit sig in på deras inhägnade område och inte hittat ut igen. Man har även vänt sig till polisen.
Tips kan lämnas direkt till ägarna
Annila Viktorin: 072-211 13 47
Mikael Larsson: 073-826 93 35
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.