Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson är precis hemkomna efter ännu en tävling nere i Tyskland. Som vanligt visade radarparet för tyskarna hur en bil ska rattas och kammade hem segern i tävlingen ADMV Lausitz Rallye. Med detta har Lindesbergs rallykung Johnny Johansson skramlat ihop sammanlagt 12 skinande bucklor under säsongen.
Men det har inte varit helt utan problem. I inledningen av säsongen fick rallyteamet mycket stora bekymmer med den nya bilen som stallet numera kör, en Ford Focus. Åtta månader har det tagit att få bilen att fungera ordentligt, det innebär att i stort sett hela säsongen har gått åt att lösa problemen. I vissa tävlingar gick det till och med så långt att man körde med den gamla bilen eftersom den är mer pålitlig.
-Det har varit elektroniken som strulat, men nu är problemen lösta inför nästa säsong som vi ser mycket ljust på, säger Johnny.
Varför har ni bytt bil?
-Den gamla är bra, men utvecklingen går ju framåt som med allt annat. Man måste hänga med för att ha en chans helt enkelt, säger Johnny.
Den gamla vann ni ju hela tiden med, vad skiljer bilarna åt?
-Det är inte så mycket hastigheten det handlar om, utan snarare hela bilens prestanda och komfort som är bättre i den nya.
Vad har varit roligast under säsongen?
-Det är SM-finalen, som vi vann i slutet av september i Linköping.
Hemma i Lindesberg igen
Trots allt strul har rallyteamet gjort mycket bra ifrån sig. Och när Johnny återvände till Lindesberg förra veckan, så var det med ytterligare ett gäng pokaler att ställa intill de övriga som erövrats under året som gått. Sammanlagt har det blivit 12 bucklor att försöka finna plats åt på de redan överfulla hyllorna och montrarna som finns på hans kontor och i restaurangen Lindegården, som han driver till vardags med övriga familjen och personal. Att teamet har varit framgångsrikt är ingen nyhet. I år ser meritlistan ut som följer: 6 vinster, 3 andraplatser och 1 tredjeplats.
Det är rätt hyfsat med tanke på de problem ni har stött på…
-Ja, vi är jättenöjda med resultatet. Det är bara lite synd att bilen strulade så mycket, men det är sånt man får räkna med.
Spelade in reklamfilm
Vid sidan av tävlingarna har teamet även fått medverka i inspelningen av en reklamfilm. Filmen spelas in på uppdrag av revisionsbyrån Ernst & Young. Reklamen kommer att visas på svensk TV i höst.
-Det var en rätt häftig grej. Massor av kameror placerades på bilen, både under och över, på sidorna osv osv. Sedan filmades vissa delar från luften med en helikopter som störtdök ner mot bilen så att de så att säga ”möttes” på vägen. Det ska bli kul att se filmen sen, säger Johnny.
Reklamfilmen är 43 sekunder lång och ska rulla i flera olika kanaler, bland annat i TV4.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.