Lindesbergs kommun äger ett markområde, ett stenkast från centrum, i en minst sagt idyllisk natur med allt man kan önska för ett boende. Närheten till skogen och med utsikt över Lindesjön gör området i Lindesby/Västantorp till en angenäm plats att leva och bo på. Det är kommunalrådet Anders Ceder övertygad om. Och nu säger han att planerna om att exploatera området inte längre bara är lösa tankar och idéer. Nu ska nämligen Lindesby bli ett attraktivt område för de som söker en villatomt utöver det vanliga med möjlighet till båtplats och egen brygga.
Områdets styrka är bland annat närheten till centrum. I stort sett är det bara ett mindre skogsparti som skiljer området från staden. Utöver denna bekvämlighet råder det inget tvivel om att utsikten över sjön och stadslinjen med kyrkan i centrum tillsammans med skogen på västra sidan utgör en mycket attraktiv plats att bygga villor på.
-Man kan ju fråga sig varför det inte hänt något här tidigare. Jag vet faktiskt inte vad det beror på. Det har talats om platsen, men det har aldrig kommit upp som ett enskilt ärende förrän nu, säger Ceder.
Han berättar nu att planerna att låta området bli Lindesbergs mest attraktivaste bostadsområde inte längre är en tanke och löst prat, utan i allra högsta grad verklighet.
-Vi har börjat titta närmare på det här. Senast i arbetsutskottet. Jag tror att vi inom en snar framtid kommer se tomtmarker i det här området, säger Anders Ceder.
Förlängning av Strandpromenaden
Villamarkerna sträcker sig från bron vid Torphyttebäckens utlopp nere i Västantorptrakten till angränsande skogsparti på östra sidan, det vill säga lite strax ovanför Lindeskolan. Sammanlagt kan ett 20-tal villor byggas i området, även om det faktiskt finns plats för fler. Dock är tanken att inte överexploatera marken. Detta för att låta de som vill bo där få ganska stora tomter och slippa bo för tätt inpå varandra. Planerna för området betyder att Strandpromenaden förlängs, vilket har varit ett önskemål från invånarna i många år.
Att kommunalrådet utstrålar enorm entusiasm för projektet står klart. Och han är faktiskt inte ensam om att känna så. Tidigare har flera politiker påtalat hur viktigt det är att erbjuda möjligheten till ett attraktivt boende, detta för att kunna konkurrera med andra kommuner i jakten på nya invånare.
Utsikt från nordöstra änden>>
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.