Lindesbergs kommun äger ett markområde, ett stenkast från centrum, i en minst sagt idyllisk natur med allt man kan önska för ett boende. Närheten till skogen och med utsikt över Lindesjön gör området i Lindesby/Västantorp till en angenäm plats att leva och bo på. Det är kommunalrådet Anders Ceder övertygad om. Och nu säger han att planerna om att exploatera området inte längre bara är lösa tankar och idéer. Nu ska nämligen Lindesby bli ett attraktivt område för de som söker en villatomt utöver det vanliga med möjlighet till båtplats och egen brygga.
Områdets styrka är bland annat närheten till centrum. I stort sett är det bara ett mindre skogsparti som skiljer området från staden. Utöver denna bekvämlighet råder det inget tvivel om att utsikten över sjön och stadslinjen med kyrkan i centrum tillsammans med skogen på västra sidan utgör en mycket attraktiv plats att bygga villor på.
-Man kan ju fråga sig varför det inte hänt något här tidigare. Jag vet faktiskt inte vad det beror på. Det har talats om platsen, men det har aldrig kommit upp som ett enskilt ärende förrän nu, säger Ceder.
Han berättar nu att planerna att låta området bli Lindesbergs mest attraktivaste bostadsområde inte längre är en tanke och löst prat, utan i allra högsta grad verklighet.
-Vi har börjat titta närmare på det här. Senast i arbetsutskottet. Jag tror att vi inom en snar framtid kommer se tomtmarker i det här området, säger Anders Ceder.
Förlängning av Strandpromenaden
Villamarkerna sträcker sig från bron vid Torphyttebäckens utlopp nere i Västantorptrakten till angränsande skogsparti på östra sidan, det vill säga lite strax ovanför Lindeskolan. Sammanlagt kan ett 20-tal villor byggas i området, även om det faktiskt finns plats för fler. Dock är tanken att inte överexploatera marken. Detta för att låta de som vill bo där få ganska stora tomter och slippa bo för tätt inpå varandra. Planerna för området betyder att Strandpromenaden förlängs, vilket har varit ett önskemål från invånarna i många år.
Att kommunalrådet utstrålar enorm entusiasm för projektet står klart. Och han är faktiskt inte ensam om att känna så. Tidigare har flera politiker påtalat hur viktigt det är att erbjuda möjligheten till ett attraktivt boende, detta för att kunna konkurrera med andra kommuner i jakten på nya invånare.
Utsikt från nordöstra änden>>
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!