Lindesbergs kommun äger ett markområde, ett stenkast från centrum, i en minst sagt idyllisk natur med allt man kan önska för ett boende. Närheten till skogen och med utsikt över Lindesjön gör området i Lindesby/Västantorp till en angenäm plats att leva och bo på. Det är kommunalrådet Anders Ceder övertygad om. Och nu säger han att planerna om att exploatera området inte längre bara är lösa tankar och idéer. Nu ska nämligen Lindesby bli ett attraktivt område för de som söker en villatomt utöver det vanliga med möjlighet till båtplats och egen brygga.
Områdets styrka är bland annat närheten till centrum. I stort sett är det bara ett mindre skogsparti som skiljer området från staden. Utöver denna bekvämlighet råder det inget tvivel om att utsikten över sjön och stadslinjen med kyrkan i centrum tillsammans med skogen på västra sidan utgör en mycket attraktiv plats att bygga villor på.
-Man kan ju fråga sig varför det inte hänt något här tidigare. Jag vet faktiskt inte vad det beror på. Det har talats om platsen, men det har aldrig kommit upp som ett enskilt ärende förrän nu, säger Ceder.
Han berättar nu att planerna att låta området bli Lindesbergs mest attraktivaste bostadsområde inte längre är en tanke och löst prat, utan i allra högsta grad verklighet.
-Vi har börjat titta närmare på det här. Senast i arbetsutskottet. Jag tror att vi inom en snar framtid kommer se tomtmarker i det här området, säger Anders Ceder.
Förlängning av Strandpromenaden
Villamarkerna sträcker sig från bron vid Torphyttebäckens utlopp nere i Västantorptrakten till angränsande skogsparti på östra sidan, det vill säga lite strax ovanför Lindeskolan. Sammanlagt kan ett 20-tal villor byggas i området, även om det faktiskt finns plats för fler. Dock är tanken att inte överexploatera marken. Detta för att låta de som vill bo där få ganska stora tomter och slippa bo för tätt inpå varandra. Planerna för området betyder att Strandpromenaden förlängs, vilket har varit ett önskemål från invånarna i många år.
Att kommunalrådet utstrålar enorm entusiasm för projektet står klart. Och han är faktiskt inte ensam om att känna så. Tidigare har flera politiker påtalat hur viktigt det är att erbjuda möjligheten till ett attraktivt boende, detta för att kunna konkurrera med andra kommuner i jakten på nya invånare.
Utsikt från nordöstra änden>>
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.