Lindesbergs kommun äger ett markområde, ett stenkast från centrum, i en minst sagt idyllisk natur med allt man kan önska för ett boende. Närheten till skogen och med utsikt över Lindesjön gör området i Lindesby/Västantorp till en angenäm plats att leva och bo på. Det är kommunalrådet Anders Ceder övertygad om. Och nu säger han att planerna om att exploatera området inte längre bara är lösa tankar och idéer. Nu ska nämligen Lindesby bli ett attraktivt område för de som söker en villatomt utöver det vanliga med möjlighet till båtplats och egen brygga.
Områdets styrka är bland annat närheten till centrum. I stort sett är det bara ett mindre skogsparti som skiljer området från staden. Utöver denna bekvämlighet råder det inget tvivel om att utsikten över sjön och stadslinjen med kyrkan i centrum tillsammans med skogen på västra sidan utgör en mycket attraktiv plats att bygga villor på.
-Man kan ju fråga sig varför det inte hänt något här tidigare. Jag vet faktiskt inte vad det beror på. Det har talats om platsen, men det har aldrig kommit upp som ett enskilt ärende förrän nu, säger Ceder.
Han berättar nu att planerna att låta området bli Lindesbergs mest attraktivaste bostadsområde inte längre är en tanke och löst prat, utan i allra högsta grad verklighet.
-Vi har börjat titta närmare på det här. Senast i arbetsutskottet. Jag tror att vi inom en snar framtid kommer se tomtmarker i det här området, säger Anders Ceder.
Förlängning av Strandpromenaden
Villamarkerna sträcker sig från bron vid Torphyttebäckens utlopp nere i Västantorptrakten till angränsande skogsparti på östra sidan, det vill säga lite strax ovanför Lindeskolan. Sammanlagt kan ett 20-tal villor byggas i området, även om det faktiskt finns plats för fler. Dock är tanken att inte överexploatera marken. Detta för att låta de som vill bo där få ganska stora tomter och slippa bo för tätt inpå varandra. Planerna för området betyder att Strandpromenaden förlängs, vilket har varit ett önskemål från invånarna i många år.
Att kommunalrådet utstrålar enorm entusiasm för projektet står klart. Och han är faktiskt inte ensam om att känna så. Tidigare har flera politiker påtalat hur viktigt det är att erbjuda möjligheten till ett attraktivt boende, detta för att kunna konkurrera med andra kommuner i jakten på nya invånare.
Utsikt från nordöstra änden>>
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.