Lindesbergs kommun äger ett markområde, ett stenkast från centrum, i en minst sagt idyllisk natur med allt man kan önska för ett boende. Närheten till skogen och med utsikt över Lindesjön gör området i Lindesby/Västantorp till en angenäm plats att leva och bo på. Det är kommunalrådet Anders Ceder övertygad om. Och nu säger han att planerna om att exploatera området inte längre bara är lösa tankar och idéer. Nu ska nämligen Lindesby bli ett attraktivt område för de som söker en villatomt utöver det vanliga med möjlighet till båtplats och egen brygga.
Områdets styrka är bland annat närheten till centrum. I stort sett är det bara ett mindre skogsparti som skiljer området från staden. Utöver denna bekvämlighet råder det inget tvivel om att utsikten över sjön och stadslinjen med kyrkan i centrum tillsammans med skogen på västra sidan utgör en mycket attraktiv plats att bygga villor på.
-Man kan ju fråga sig varför det inte hänt något här tidigare. Jag vet faktiskt inte vad det beror på. Det har talats om platsen, men det har aldrig kommit upp som ett enskilt ärende förrän nu, säger Ceder.
Han berättar nu att planerna att låta området bli Lindesbergs mest attraktivaste bostadsområde inte längre är en tanke och löst prat, utan i allra högsta grad verklighet.
-Vi har börjat titta närmare på det här. Senast i arbetsutskottet. Jag tror att vi inom en snar framtid kommer se tomtmarker i det här området, säger Anders Ceder.
Förlängning av Strandpromenaden
Villamarkerna sträcker sig från bron vid Torphyttebäckens utlopp nere i Västantorptrakten till angränsande skogsparti på östra sidan, det vill säga lite strax ovanför Lindeskolan. Sammanlagt kan ett 20-tal villor byggas i området, även om det faktiskt finns plats för fler. Dock är tanken att inte överexploatera marken. Detta för att låta de som vill bo där få ganska stora tomter och slippa bo för tätt inpå varandra. Planerna för området betyder att Strandpromenaden förlängs, vilket har varit ett önskemål från invånarna i många år.
Att kommunalrådet utstrålar enorm entusiasm för projektet står klart. Och han är faktiskt inte ensam om att känna så. Tidigare har flera politiker påtalat hur viktigt det är att erbjuda möjligheten till ett attraktivt boende, detta för att kunna konkurrera med andra kommuner i jakten på nya invånare.
Utsikt från nordöstra änden>>
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.