(Uppdaterad kl. 17:03) Strandskolan kommer att byggas om till bostäder enligt planen trots den överklagan som inkommit. Enligt Libos VD, Roger Sixtensson, har man klart med bygglov och starttillstånd för ombyggnationen och rivningsarbetet pågår redan inne i fastigheten.-Om inte BMB ändrar sig så kommer arbetet med Strandskolan att fortsätta enligt tidsplanen, kommenterar Sixtensson.
Som vi rapporterade tidigare idag har en överklagan på bygglovet för Strandskolan skickats in till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Bakom överklagan står två personer, bland andra Amelie Boson som uttalade sig tidigare idag om syftet med överklagan.
-Jag vill inget hellre än att man bygger om den befintliga Strandskolan till bostäder, men här har man inte gjort rätt. De har en skyldighet, enligt rådande detaljplan, att informera oss fastighetsägare i närheten för att höra om vi har några invändningar mot detta. Det har man inte gjort och därför har vi efter noga övervägande valt att överklaga. Det känns jättetråkigt men vi har inte valt den här situationen själva. Det är viktigt att markera att man inte kan klampa in och göra vad som helst utan att ta hänsyn till andra, sa Amelie i ett uttalande till LindeNytt i förmiddags.
När bygglovet beviljats borde det ha kommit till deras kännedom. Detta missade BMB att skicka ut till fastighetsägarna. Dock har man vid flera tidigare tillfällen informerat om planerna för Strandskolan.
-Ett rent formaliafel, säger Sixtensson som anser att det hade varit lätt att rätta till.
-Man hade kunnat vända sig till myndigheten och framfört sina åsikter ändå. Om man nu värnar om en bostadsutveckling i Lindesberg så är det ett märkligt sätt att visa det på genom att överklaga och därmed äventyra kostnadsbilden. Jag kan inte hjälpa att undra om det ligger något annat motiv bakom denna överklagan, säger Roger Sixtensson.
Överklagan stoppar alltså inte ombyggnaden av Strandskolan. Bygglov och starttillstånd är utfärdat och några indikationer på att BMB skulle ha ändrat uppfattning har ej framkommit idag.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.