(Uppdaterad kl. 17:03) Strandskolan kommer att byggas om till bostäder enligt planen trots den överklagan som inkommit. Enligt Libos VD, Roger Sixtensson, har man klart med bygglov och starttillstånd för ombyggnationen och rivningsarbetet pågår redan inne i fastigheten.-Om inte BMB ändrar sig så kommer arbetet med Strandskolan att fortsätta enligt tidsplanen, kommenterar Sixtensson.
Som vi rapporterade tidigare idag har en överklagan på bygglovet för Strandskolan skickats in till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Bakom överklagan står två personer, bland andra Amelie Boson som uttalade sig tidigare idag om syftet med överklagan.
-Jag vill inget hellre än att man bygger om den befintliga Strandskolan till bostäder, men här har man inte gjort rätt. De har en skyldighet, enligt rådande detaljplan, att informera oss fastighetsägare i närheten för att höra om vi har några invändningar mot detta. Det har man inte gjort och därför har vi efter noga övervägande valt att överklaga. Det känns jättetråkigt men vi har inte valt den här situationen själva. Det är viktigt att markera att man inte kan klampa in och göra vad som helst utan att ta hänsyn till andra, sa Amelie i ett uttalande till LindeNytt i förmiddags.
När bygglovet beviljats borde det ha kommit till deras kännedom. Detta missade BMB att skicka ut till fastighetsägarna. Dock har man vid flera tidigare tillfällen informerat om planerna för Strandskolan.
-Ett rent formaliafel, säger Sixtensson som anser att det hade varit lätt att rätta till.
-Man hade kunnat vända sig till myndigheten och framfört sina åsikter ändå. Om man nu värnar om en bostadsutveckling i Lindesberg så är det ett märkligt sätt att visa det på genom att överklaga och därmed äventyra kostnadsbilden. Jag kan inte hjälpa att undra om det ligger något annat motiv bakom denna överklagan, säger Roger Sixtensson.
Överklagan stoppar alltså inte ombyggnaden av Strandskolan. Bygglov och starttillstånd är utfärdat och några indikationer på att BMB skulle ha ändrat uppfattning har ej framkommit idag.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.