(Uppdaterad kl. 17:03) Strandskolan kommer att byggas om till bostäder enligt planen trots den överklagan som inkommit. Enligt Libos VD, Roger Sixtensson, har man klart med bygglov och starttillstånd för ombyggnationen och rivningsarbetet pågår redan inne i fastigheten.-Om inte BMB ändrar sig så kommer arbetet med Strandskolan att fortsätta enligt tidsplanen, kommenterar Sixtensson.
Som vi rapporterade tidigare idag har en överklagan på bygglovet för Strandskolan skickats in till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Bakom överklagan står två personer, bland andra Amelie Boson som uttalade sig tidigare idag om syftet med överklagan.
-Jag vill inget hellre än att man bygger om den befintliga Strandskolan till bostäder, men här har man inte gjort rätt. De har en skyldighet, enligt rådande detaljplan, att informera oss fastighetsägare i närheten för att höra om vi har några invändningar mot detta. Det har man inte gjort och därför har vi efter noga övervägande valt att överklaga. Det känns jättetråkigt men vi har inte valt den här situationen själva. Det är viktigt att markera att man inte kan klampa in och göra vad som helst utan att ta hänsyn till andra, sa Amelie i ett uttalande till LindeNytt i förmiddags.
När bygglovet beviljats borde det ha kommit till deras kännedom. Detta missade BMB att skicka ut till fastighetsägarna. Dock har man vid flera tidigare tillfällen informerat om planerna för Strandskolan.
-Ett rent formaliafel, säger Sixtensson som anser att det hade varit lätt att rätta till.
-Man hade kunnat vända sig till myndigheten och framfört sina åsikter ändå. Om man nu värnar om en bostadsutveckling i Lindesberg så är det ett märkligt sätt att visa det på genom att överklaga och därmed äventyra kostnadsbilden. Jag kan inte hjälpa att undra om det ligger något annat motiv bakom denna överklagan, säger Roger Sixtensson.
Överklagan stoppar alltså inte ombyggnaden av Strandskolan. Bygglov och starttillstånd är utfärdat och några indikationer på att BMB skulle ha ändrat uppfattning har ej framkommit idag.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.