(Uppdaterad kl. 17:03) Strandskolan kommer att byggas om till bostäder enligt planen trots den överklagan som inkommit. Enligt Libos VD, Roger Sixtensson, har man klart med bygglov och starttillstånd för ombyggnationen och rivningsarbetet pågår redan inne i fastigheten.-Om inte BMB ändrar sig så kommer arbetet med Strandskolan att fortsätta enligt tidsplanen, kommenterar Sixtensson.
Som vi rapporterade tidigare idag har en överklagan på bygglovet för Strandskolan skickats in till Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Bakom överklagan står två personer, bland andra Amelie Boson som uttalade sig tidigare idag om syftet med överklagan.
-Jag vill inget hellre än att man bygger om den befintliga Strandskolan till bostäder, men här har man inte gjort rätt. De har en skyldighet, enligt rådande detaljplan, att informera oss fastighetsägare i närheten för att höra om vi har några invändningar mot detta. Det har man inte gjort och därför har vi efter noga övervägande valt att överklaga. Det känns jättetråkigt men vi har inte valt den här situationen själva. Det är viktigt att markera att man inte kan klampa in och göra vad som helst utan att ta hänsyn till andra, sa Amelie i ett uttalande till LindeNytt i förmiddags.
När bygglovet beviljats borde det ha kommit till deras kännedom. Detta missade BMB att skicka ut till fastighetsägarna. Dock har man vid flera tidigare tillfällen informerat om planerna för Strandskolan.
-Ett rent formaliafel, säger Sixtensson som anser att det hade varit lätt att rätta till.
-Man hade kunnat vända sig till myndigheten och framfört sina åsikter ändå. Om man nu värnar om en bostadsutveckling i Lindesberg så är det ett märkligt sätt att visa det på genom att överklaga och därmed äventyra kostnadsbilden. Jag kan inte hjälpa att undra om det ligger något annat motiv bakom denna överklagan, säger Roger Sixtensson.
Överklagan stoppar alltså inte ombyggnaden av Strandskolan. Bygglov och starttillstånd är utfärdat och några indikationer på att BMB skulle ha ändrat uppfattning har ej framkommit idag.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.