Repetitionerna inför morgondagens Caprice pågår för fullt. Det är tempo som gäller för att man ska hinna klart, idag repar manskören Harmoni tillsammans med den hemliga gästen och gästartisten Niklas Strömstedt. LindeNytt passade på att växla några ord med Strömstedt mellan repen.
Niklas Strömstedt, en välkänd och omtyckt musiker och artist, som har spelat och sjungit i 36 år och synts på de allra flesta scenerna runtom i landet. Han har även funnits att följa i tv-rutan, däribland i sin musiktalkshow ”Tack för musiken”, där han träffade och pratade och spelade musik med välkända artister. Men just nu befinner han sig i Lindesberg för att vara med i manskören Harmonis Caprice, och det var ju ett litet tag sedan han besökte Lindesberg senast.
– Jag har varit här och spelat i någon folkpark i början av 80-talet. Men nu har jag inte hunnit sett något än så jag kan inte svara på vad jag tycker, säger Strömstedt.

När han först fick förfrågan om att gästa Capricen hade han till en början inte en aning om vad det var för något.
– Men jag känner några som har varit med tidigare och frågade dem lite grann vad de tyckte, och de sa att det var klart att jag skulle vara med. De sa att det är jättekul och jättetrevligt, och bra arrangerat.
Strömstedt berättar vidare att han under lördagens framträdande kommer att bjuda
lindesbergarna på lite egna låtar, några gamla godingar som brukar vara uppskattade. Han har ju under åren hunnit samla på sig en hel drös med låtar i sitt bagage, och han tycker själv att det är förmånligt att få ha musiken som sitt yrke.
– Jag har ju levt på det, det är ju ett jobb samtidigt som det är häftigt och priviligierat att få leva på det roligaste och bästa jag vet. Jag har aldrig tröttnat, men jag tror att man kan tröttna på det om man bara jobbar med sig själv och sin musik hela tiden. Jag har istället jobbat med så många olika människor i olika sammanhang, konstaterar Strömstedt.
Han ser ljust på framtiden och vad den har att erbjuda:
– Den är så ljus, så ljus. Jag ska dels göra flera nya låtar och så blir det faktiskt mycket tv-program.
Ett av tv-programmen som man kommer att få se Strömstedt i är det folkkära musikprogrammet ”Så mycket bättre”.
– Det är kul att få göra andras låtar!, säger Niklas.
Det börjar bli dags för Strömstedt att lämna logen och fortsätta repetera. Med gitarren med sig går han mot scenen, och dörren slår sakta igen bakom honom.
Imorgon klockan 14.00 dundrar den första föreställningen loss och biljetterrekord kan idag noteras.
– 2900 biljetter har sålts nu, berättar Harmonis ordförande Roland Hellsing nöjt, och fortsätter:
– Så nu är det inte många biljetter kvar. Det kommer att säljas även vid entrén imorgon OM det finns några kvar. Vill man ha biljetter så ska man nog se till att säkra det nu, avslutar Roland som tillsammans med resten av kören ska inta scenen.
De är välslipade och tonerna sitter där de ska. Strömstedt berömmer kören flera gånger. En sak är säker – de är laddade för imorgon!
Sista rycket! Foto: Ida Lindkvist
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör