Repetitionerna inför morgondagens Caprice pågår för fullt. Det är tempo som gäller för att man ska hinna klart, idag repar manskören Harmoni tillsammans med den hemliga gästen och gästartisten Niklas Strömstedt. LindeNytt passade på att växla några ord med Strömstedt mellan repen.
Niklas Strömstedt, en välkänd och omtyckt musiker och artist, som har spelat och sjungit i 36 år och synts på de allra flesta scenerna runtom i landet. Han har även funnits att följa i tv-rutan, däribland i sin musiktalkshow ”Tack för musiken”, där han träffade och pratade och spelade musik med välkända artister. Men just nu befinner han sig i Lindesberg för att vara med i manskören Harmonis Caprice, och det var ju ett litet tag sedan han besökte Lindesberg senast.
– Jag har varit här och spelat i någon folkpark i början av 80-talet. Men nu har jag inte hunnit sett något än så jag kan inte svara på vad jag tycker, säger Strömstedt.

När han först fick förfrågan om att gästa Capricen hade han till en början inte en aning om vad det var för något.
– Men jag känner några som har varit med tidigare och frågade dem lite grann vad de tyckte, och de sa att det var klart att jag skulle vara med. De sa att det är jättekul och jättetrevligt, och bra arrangerat.
Strömstedt berättar vidare att han under lördagens framträdande kommer att bjuda
lindesbergarna på lite egna låtar, några gamla godingar som brukar vara uppskattade. Han har ju under åren hunnit samla på sig en hel drös med låtar i sitt bagage, och han tycker själv att det är förmånligt att få ha musiken som sitt yrke.
– Jag har ju levt på det, det är ju ett jobb samtidigt som det är häftigt och priviligierat att få leva på det roligaste och bästa jag vet. Jag har aldrig tröttnat, men jag tror att man kan tröttna på det om man bara jobbar med sig själv och sin musik hela tiden. Jag har istället jobbat med så många olika människor i olika sammanhang, konstaterar Strömstedt.
Han ser ljust på framtiden och vad den har att erbjuda:
– Den är så ljus, så ljus. Jag ska dels göra flera nya låtar och så blir det faktiskt mycket tv-program.
Ett av tv-programmen som man kommer att få se Strömstedt i är det folkkära musikprogrammet ”Så mycket bättre”.
– Det är kul att få göra andras låtar!, säger Niklas.
Det börjar bli dags för Strömstedt att lämna logen och fortsätta repetera. Med gitarren med sig går han mot scenen, och dörren slår sakta igen bakom honom.
Imorgon klockan 14.00 dundrar den första föreställningen loss och biljetterrekord kan idag noteras.
– 2900 biljetter har sålts nu, berättar Harmonis ordförande Roland Hellsing nöjt, och fortsätter:
– Så nu är det inte många biljetter kvar. Det kommer att säljas även vid entrén imorgon OM det finns några kvar. Vill man ha biljetter så ska man nog se till att säkra det nu, avslutar Roland som tillsammans med resten av kören ska inta scenen.
De är välslipade och tonerna sitter där de ska. Strömstedt berömmer kören flera gånger. En sak är säker – de är laddade för imorgon!
Sista rycket! Foto: Ida Lindkvist
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.