Repetitionerna inför morgondagens Caprice pågår för fullt. Det är tempo som gäller för att man ska hinna klart, idag repar manskören Harmoni tillsammans med den hemliga gästen och gästartisten Niklas Strömstedt. LindeNytt passade på att växla några ord med Strömstedt mellan repen.
Niklas Strömstedt, en välkänd och omtyckt musiker och artist, som har spelat och sjungit i 36 år och synts på de allra flesta scenerna runtom i landet. Han har även funnits att följa i tv-rutan, däribland i sin musiktalkshow ”Tack för musiken”, där han träffade och pratade och spelade musik med välkända artister. Men just nu befinner han sig i Lindesberg för att vara med i manskören Harmonis Caprice, och det var ju ett litet tag sedan han besökte Lindesberg senast.
– Jag har varit här och spelat i någon folkpark i början av 80-talet. Men nu har jag inte hunnit sett något än så jag kan inte svara på vad jag tycker, säger Strömstedt.

När han först fick förfrågan om att gästa Capricen hade han till en början inte en aning om vad det var för något.
– Men jag känner några som har varit med tidigare och frågade dem lite grann vad de tyckte, och de sa att det var klart att jag skulle vara med. De sa att det är jättekul och jättetrevligt, och bra arrangerat.
Strömstedt berättar vidare att han under lördagens framträdande kommer att bjuda
lindesbergarna på lite egna låtar, några gamla godingar som brukar vara uppskattade. Han har ju under åren hunnit samla på sig en hel drös med låtar i sitt bagage, och han tycker själv att det är förmånligt att få ha musiken som sitt yrke.
– Jag har ju levt på det, det är ju ett jobb samtidigt som det är häftigt och priviligierat att få leva på det roligaste och bästa jag vet. Jag har aldrig tröttnat, men jag tror att man kan tröttna på det om man bara jobbar med sig själv och sin musik hela tiden. Jag har istället jobbat med så många olika människor i olika sammanhang, konstaterar Strömstedt.
Han ser ljust på framtiden och vad den har att erbjuda:
– Den är så ljus, så ljus. Jag ska dels göra flera nya låtar och så blir det faktiskt mycket tv-program.
Ett av tv-programmen som man kommer att få se Strömstedt i är det folkkära musikprogrammet ”Så mycket bättre”.
– Det är kul att få göra andras låtar!, säger Niklas.
Det börjar bli dags för Strömstedt att lämna logen och fortsätta repetera. Med gitarren med sig går han mot scenen, och dörren slår sakta igen bakom honom.
Imorgon klockan 14.00 dundrar den första föreställningen loss och biljetterrekord kan idag noteras.
– 2900 biljetter har sålts nu, berättar Harmonis ordförande Roland Hellsing nöjt, och fortsätter:
– Så nu är det inte många biljetter kvar. Det kommer att säljas även vid entrén imorgon OM det finns några kvar. Vill man ha biljetter så ska man nog se till att säkra det nu, avslutar Roland som tillsammans med resten av kören ska inta scenen.
De är välslipade och tonerna sitter där de ska. Strömstedt berömmer kören flera gånger. En sak är säker – de är laddade för imorgon!
Sista rycket! Foto: Ida Lindkvist
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.