Strömstedt repar i Lindesberg Arena. Foto: Ida Lindkvist

Strömstedt har funnit Harmoni i Lindesberg

Repetitionerna inför morgondagens Caprice pågår för fullt. Det är tempo som gäller för att man ska hinna klart, idag repar manskören Harmoni tillsammans med den hemliga gästen och gästartisten Niklas Strömstedt. LindeNytt passade på att växla några ord med Strömstedt mellan repen. 

Niklas Strömstedt, en välkänd och omtyckt musiker och artist, som har spelat och sjungit i 36 år och synts på de allra flesta scenerna runtom i landet. Han har även funnits att följa i tv-rutan, däribland i sin musiktalkshow ”Tack för musiken”, där han träffade och pratade och spelade musik med välkända artister. Men just nu befinner han sig i Lindesberg för att vara med i manskören Harmonis Caprice, och det var ju ett litet tag sedan han besökte Lindesberg senast. 
– Jag har varit här och spelat i någon folkpark i början av 80-talet. Men nu har jag inte hunnit sett något än så jag kan inte svara på vad jag tycker, säger Strömstedt.



När han först fick förfrågan om att gästa Capricen hade han till en början inte en aning om vad det var för något. 
– Men jag känner några som har varit med tidigare och frågade dem lite grann vad de tyckte, och de sa att det var klart att jag skulle vara med. De sa att det är jättekul och jättetrevligt, och bra arrangerat. 

Strömstedt berättar vidare att han under lördagens framträdande kommer att bjuda lindesbergarna på lite egna låtar, några gamla godingar som brukar vara uppskattade. Han har ju under åren hunnit samla på sig en hel drös med låtar i sitt bagage, och han tycker själv att det är förmånligt att få ha musiken som sitt yrke. 
– Jag har ju levt på det, det är ju ett jobb samtidigt som det är häftigt och priviligierat att få leva på det roligaste och bästa jag vet. Jag har aldrig tröttnat, men jag tror att man kan tröttna på det om man bara jobbar med sig själv och sin musik hela tiden. Jag har istället jobbat med så många olika människor i olika sammanhang, konstaterar Strömstedt.

Han ser ljust på framtiden och vad den har att erbjuda:
– Den är så ljus, så ljus. Jag ska dels göra flera nya låtar och så blir det faktiskt mycket tv-program.

Ett av tv-programmen som man kommer att få se Strömstedt i är det folkkära musikprogrammet ”Så mycket bättre”. 
– Det är kul att få göra andras låtar!, säger Niklas. 

Det börjar bli dags för Strömstedt att lämna logen och fortsätta repetera. Med gitarren med sig går han mot scenen, och dörren slår sakta igen bakom honom. 

Imorgon klockan 14.00 dundrar den första föreställningen loss och biljetterrekord kan idag noteras. 
– 2900 biljetter har sålts nu, berättar Harmonis ordförande Roland Hellsing nöjt, och fortsätter: 

– Så nu är det inte många biljetter kvar. Det kommer att säljas även vid entrén imorgon OM det finns några kvar. Vill man ha biljetter så ska man nog se till att säkra det nu, avslutar Roland som tillsammans med resten av kören ska inta scenen.  

De är välslipade och tonerna sitter där de ska. Strömstedt berömmer kören flera gånger. En sak är säker – de är laddade för imorgon!  

Sista rycket! Foto: Ida Lindkvist
Publicerad 10 april 2015 klockan 17:17

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-04-16 15:12