Tjejerna på Vård- och omsorgsprogrammet lyckades få en tur med ambulansen i jakt på poäng. Foto: Camilla Lagerman
Studenterna jagar poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– De värsta uppdragen vi gjort hittills är nog att bada i Lindessjön eller fontänen i Nora, säger Alice Florman.
Stå i skyltfönster, bada i en fontän, dricka ett rått ägg och dansa bugg med rektorerna är bara några av alla de uppdrag som avgångsklassen VO19 på Lindeskolan har utfört i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och max tre personer per klass kan utföra samma uppdrag.
– Vissa saker kan vara lite pinsamma, men det är samtidigt det som är roligt också, berättar Nadine Andersson glatt.
Det klasserna tävlar om i studentkampen är äran att få springa ut allra först på studentdagen, alternativt som andra eller tredje klass, resterande ordning lottas ut.
– Studentkampen är ju mycket för att ha roligt den sista tiden inför studenten, men också för att få springa ut bland de första, man vill ju inte komma ut sist, skrattar Alice Florman.
Sandra Ragnarsson duschar Alice Florman, Nadine Andersson och Frida Norgren. Foto: Camilla Lagerman
På torsdagsmorgonen var det dags att utföra ytterligare två uppdrag i jakten på poäng, och först ut var att duscha i en biltvätt. Sandra Ragnarsson fattar tag om tvättmunstycket och duschar sina kompisar, som skriker till när det iskalla vattnet träffar dem.
– Det här får vi sammanlagt 150 poäng för, eftersom vi är tre som utför det, huttrar Alice efteråt och sveper in sig i en stor handduk.
Nästa uppdrag att utföra är att åka ambulans, något som kan belöna tjejerna med ytterligare 300 poäng om maximala tre personer utför det. Turligt nog ställde den trevliga ambulanspersonalen upp på uppgiften, och klassen fick sina poäng till studentkampen. Uppdragen var dock inte slut där.
– Om vi kommer med i tidningen får vi 150 poäng var, alltså 450 poäng, säger Alice med ett stort leende.
Grattis tjejer, ni kasserade precis in ytterligare 450 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...