Tjejerna på Vård- och omsorgsprogrammet lyckades få en tur med ambulansen i jakt på poäng. Foto: Camilla Lagerman
Studenterna jagar poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– De värsta uppdragen vi gjort hittills är nog att bada i Lindessjön eller fontänen i Nora, säger Alice Florman.
Stå i skyltfönster, bada i en fontän, dricka ett rått ägg och dansa bugg med rektorerna är bara några av alla de uppdrag som avgångsklassen VO19 på Lindeskolan har utfört i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och max tre personer per klass kan utföra samma uppdrag.
– Vissa saker kan vara lite pinsamma, men det är samtidigt det som är roligt också, berättar Nadine Andersson glatt.
Det klasserna tävlar om i studentkampen är äran att få springa ut allra först på studentdagen, alternativt som andra eller tredje klass, resterande ordning lottas ut.
– Studentkampen är ju mycket för att ha roligt den sista tiden inför studenten, men också för att få springa ut bland de första, man vill ju inte komma ut sist, skrattar Alice Florman.
Sandra Ragnarsson duschar Alice Florman, Nadine Andersson och Frida Norgren. Foto: Camilla Lagerman
På torsdagsmorgonen var det dags att utföra ytterligare två uppdrag i jakten på poäng, och först ut var att duscha i en biltvätt. Sandra Ragnarsson fattar tag om tvättmunstycket och duschar sina kompisar, som skriker till när det iskalla vattnet träffar dem.
– Det här får vi sammanlagt 150 poäng för, eftersom vi är tre som utför det, huttrar Alice efteråt och sveper in sig i en stor handduk.
Nästa uppdrag att utföra är att åka ambulans, något som kan belöna tjejerna med ytterligare 300 poäng om maximala tre personer utför det. Turligt nog ställde den trevliga ambulanspersonalen upp på uppgiften, och klassen fick sina poäng till studentkampen. Uppdragen var dock inte slut där.
– Om vi kommer med i tidningen får vi 150 poäng var, alltså 450 poäng, säger Alice med ett stort leende.
Grattis tjejer, ni kasserade precis in ytterligare 450 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Annons
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...