Tjejerna på Vård- och omsorgsprogrammet lyckades få en tur med ambulansen i jakt på poäng. Foto: Camilla Lagerman
Studenterna jagar poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– De värsta uppdragen vi gjort hittills är nog att bada i Lindessjön eller fontänen i Nora, säger Alice Florman.
Stå i skyltfönster, bada i en fontän, dricka ett rått ägg och dansa bugg med rektorerna är bara några av alla de uppdrag som avgångsklassen VO19 på Lindeskolan har utfört i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och max tre personer per klass kan utföra samma uppdrag.
– Vissa saker kan vara lite pinsamma, men det är samtidigt det som är roligt också, berättar Nadine Andersson glatt.
Det klasserna tävlar om i studentkampen är äran att få springa ut allra först på studentdagen, alternativt som andra eller tredje klass, resterande ordning lottas ut.
– Studentkampen är ju mycket för att ha roligt den sista tiden inför studenten, men också för att få springa ut bland de första, man vill ju inte komma ut sist, skrattar Alice Florman.
Sandra Ragnarsson duschar Alice Florman, Nadine Andersson och Frida Norgren. Foto: Camilla Lagerman
På torsdagsmorgonen var det dags att utföra ytterligare två uppdrag i jakten på poäng, och först ut var att duscha i en biltvätt. Sandra Ragnarsson fattar tag om tvättmunstycket och duschar sina kompisar, som skriker till när det iskalla vattnet träffar dem.
– Det här får vi sammanlagt 150 poäng för, eftersom vi är tre som utför det, huttrar Alice efteråt och sveper in sig i en stor handduk.
Nästa uppdrag att utföra är att åka ambulans, något som kan belöna tjejerna med ytterligare 300 poäng om maximala tre personer utför det. Turligt nog ställde den trevliga ambulanspersonalen upp på uppgiften, och klassen fick sina poäng till studentkampen. Uppdragen var dock inte slut där.
– Om vi kommer med i tidningen får vi 150 poäng var, alltså 450 poäng, säger Alice med ett stort leende.
Grattis tjejer, ni kasserade precis in ytterligare 450 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...