Tjejerna på Vård- och omsorgsprogrammet lyckades få en tur med ambulansen i jakt på poäng. Foto: Camilla Lagerman
Studenterna jagar poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– De värsta uppdragen vi gjort hittills är nog att bada i Lindessjön eller fontänen i Nora, säger Alice Florman.
Stå i skyltfönster, bada i en fontän, dricka ett rått ägg och dansa bugg med rektorerna är bara några av alla de uppdrag som avgångsklassen VO19 på Lindeskolan har utfört i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och max tre personer per klass kan utföra samma uppdrag.
– Vissa saker kan vara lite pinsamma, men det är samtidigt det som är roligt också, berättar Nadine Andersson glatt.
Det klasserna tävlar om i studentkampen är äran att få springa ut allra först på studentdagen, alternativt som andra eller tredje klass, resterande ordning lottas ut.
– Studentkampen är ju mycket för att ha roligt den sista tiden inför studenten, men också för att få springa ut bland de första, man vill ju inte komma ut sist, skrattar Alice Florman.
Sandra Ragnarsson duschar Alice Florman, Nadine Andersson och Frida Norgren. Foto: Camilla Lagerman
På torsdagsmorgonen var det dags att utföra ytterligare två uppdrag i jakten på poäng, och först ut var att duscha i en biltvätt. Sandra Ragnarsson fattar tag om tvättmunstycket och duschar sina kompisar, som skriker till när det iskalla vattnet träffar dem.
– Det här får vi sammanlagt 150 poäng för, eftersom vi är tre som utför det, huttrar Alice efteråt och sveper in sig i en stor handduk.
Nästa uppdrag att utföra är att åka ambulans, något som kan belöna tjejerna med ytterligare 300 poäng om maximala tre personer utför det. Turligt nog ställde den trevliga ambulanspersonalen upp på uppgiften, och klassen fick sina poäng till studentkampen. Uppdragen var dock inte slut där.
– Om vi kommer med i tidningen får vi 150 poäng var, alltså 450 poäng, säger Alice med ett stort leende.
Grattis tjejer, ni kasserade precis in ytterligare 450 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.