En av de två Audibilar som stals under dramatiska omständigheter från Bergslagens Bil tidigt på tisdagsmorgonen har anträffats. Den hittades på Ålkilsplan i Lindesberg där man även hittade den Golf som stals i Guldsmedshyttan natten till tisdag. –Det kan eventuellt finnas ett samband mellan de båda stölderna, säger Curt Gehrman vid närpolisen i Lindesberg.
Golfen är troligen den bil som samma natt mejade ner ett staket på Stentäppsgatan. Den stulna Audin som nu kommit tillrätta hade lämnats in på verkstaden för lackering och hade inte någon koffertlucka, den låg inne i bilen. Det är troligen orsaken till att man gjorde sig av med Audin som är en kombimodell. –Det blev troligen lite för kallt för tjuvarna när inte bakluckan var på plats, säger Gehrman. Bergslagens Bils egna hyrbil, en röd Audi Avant A4 med registreringsnummer PEL 099, som stals vid inbrottet har man ännu inte funnit.
Så gick de tillväga
Tjuvarna hade tagit sig in i lokalerna via ett fönster i matsalen. Därefter gick man vidare till kundmottagningen där man stal växelkassan på 500 kronor. Slutligen gick man till verkstaden där man använde en bil som murbräcka på verkstadsportarna. Polisen vittnar om kraftiga rivmärken i golvet efter dubbdäcken på bilen som tjuvarna använde för att forcera portarna. Murbräckan lämnades kvar på parkeringen med rejäla skador på karossen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.