Det var mest positiva tankegångar och ord som Ilabs styrelsemedlemmar Anders Ceder, Karl Arne Löthgren, Pär-Ove Lindqvist och Leif Marmstål tog del av då de under tisdagsförmiddagen besökte olika butiker och företagare i centrum. Ilabs styrelse brukar med jämna mellanrum besöka olika företag i kommunen för att både få en inblick i företagens vardag och för att veta hur klimatet ser ut på marknaden. Oftast sker besöken på större företag.
Idag var det dock dags att besöka butikerna längsmed affärsgatorna Kungsgatan och Kristinavägen. Med utgång på söder hälsade konstellationen först på hos de nya klädbutikerna Jo Män och Qvinns. Ganska snart fick man klart för sig att butiksägare inte har det lätt idag med den ökande brottsligheten som råder. Snatterier är en del i vardagen som får det att koka i blodet, menar Ellenor Lundin Johansson på Qvinns.
Även om snatterier var bland det första som togs upp så pratades det mycket om det positiva – det vi ska vara glada för. Och det var egentligen huvudsyftet med vandringen. –De nya butikerna tycker jag blev jättebra. Kungsgatan lever upp lite mer nu, kommenterade Anders Ceder. Herrekiperingens ägare Håkan Johansson visade herrarna runt bland kollektionerna och visade att även storvuxna numera kan handla bra kläder. Detta var ingen anmärkning på någon av styrelsemedlemmarnas kroppshydda bör tilläggas. Dock verkade Pär Ove Lindqvist samtycka i att de byxor Håkan visade upp kunde vara något för kommunalrådet att se närmare på. Ett rungande skratt utbröt i lokalen.
När vandringen gick till nästa affärslänga var det bildteknik som stod på schemat. Inne hos Rolf Karlsson på Bildmakarna fick man en mycket intressant genomgång i deras arbetsvardag. Bildmakarna har specialiserat sig på den digitala tekniken. En teknik som idag imponerar. Utvecklingen har gått så pass långt att man idag inte behöver kladda med kemikalier för att framställa stora foton i högsta kvalitet, förklarade Rolf. Anders Ceder, som sedan unga år varit intresserad av foto, var liksom Leif Marmstål mäkta imponerad av det resultat som visades upp. Ur en stor färgskrivare kom knivskarpa bröllopsfoton ut på rad. Rolf förklarade snart att allt som görs och syns från Bildmakarna sker i denna process. –Det är helt klart revolutionerande det vi ser idag. Det är till och med så att företagen som framkallar vanlig film känner sig direkt hotade av den nya tekniken. Och det förstår jag, sade Rolf Karlsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.