Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Under lördagen samlades utställare och besökare vid Rejmes i Lindesberg för att delta i festligheterna vid den allra första upplagan av det nya konceptet Rejmesdagen. Eventets grundare, Josefina Eriksson och Ann-Catrin Hammarström, kunde konstatera att det gick över förväntningarna.
– Det blev mycket bättre uppslutning än vad vi hade trott, så vi är supernöjda! Det känns jätteroligt, säger duon glatt.
Det rådde feststämning på den stora planen utanför Rejmes i Lindesberg när premiären av Rejmesdagen gick av stapeln. Flera utställande företag fanns på plats för att presentera sina tjänster för besökarna och BergslagsBurger såg till att ingen gick hungrig. Dessutom fanns räddningstjänsten och ambulansen på besök för att visa upp sig lite extra för nyfikna barn.
– Det har varit jämt flöde av besökare hela dagen, det känns jättekul. Det har varit mycket barnfamiljer, så det var kul att vi fick besök av räddningstjänsten och ambulansen.
Sedan hade vi verkligen tur med vädret, det är mycket avgörande, konstaterar Ann-Catrin.
– Alla som jag har pratat med har varit nöjda och talat om att det har varit uppskattat, företagen har fått kontakter och barnen har haft roligt. Det har verkligen gått över förväntan, tillägger Josefina.
Syskonen Melina, Thea och Texas Pettersson har provsuttit brandbilen, nu spanar de in saxliften hos Hyrmaskiner. Foto: Jennie Einarsson
Bland de deltagande företagen fanns bland annat Hyrmaskiner som visade upp delar från sitt sortiment för både stora och små.
– Det har gått bra, vi hade verkligen tur med vädret. Jag tycker att det här är en kul grej för Lindesberg. Idag har vi med oss lite större maskiner eftersom att vi kan vara utomhus. Vi har bland annat saxliftar och skyliftar, hjullastare och en kranbil. Vi har haft några barn här som kom fram och ville prova på att åka upp i saxliften så den har vi har kört några gånger, berättar Mikael Carlsson från Hyrmaskiner.
Att Rejmesdagen ska bli ett återkommande event är Josefina och Ann-Catrin helt överens om, men när är ännu inte helt klart ännu.
– Nu ska vi smälta det här och utvärdera lite, säger Ann-Catrin
– Vi får se när det blir nästa gång, till nästa vår ska det bli av igen i alla fall. Då är vi är sugna på att bjuda in fler företag, vi har ju plats.
Så är det företag i stan som vill vara med nästa gång så får de gärna höra av sig till oss, avslutar Josefina.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.