Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Under lördagen samlades utställare och besökare vid Rejmes i Lindesberg för att delta i festligheterna vid den allra första upplagan av det nya konceptet Rejmesdagen. Eventets grundare, Josefina Eriksson och Ann-Catrin Hammarström, kunde konstatera att det gick över förväntningarna.
– Det blev mycket bättre uppslutning än vad vi hade trott, så vi är supernöjda! Det känns jätteroligt, säger duon glatt.
Det rådde feststämning på den stora planen utanför Rejmes i Lindesberg när premiären av Rejmesdagen gick av stapeln. Flera utställande företag fanns på plats för att presentera sina tjänster för besökarna och BergslagsBurger såg till att ingen gick hungrig. Dessutom fanns räddningstjänsten och ambulansen på besök för att visa upp sig lite extra för nyfikna barn.
– Det har varit jämt flöde av besökare hela dagen, det känns jättekul. Det har varit mycket barnfamiljer, så det var kul att vi fick besök av räddningstjänsten och ambulansen.
Sedan hade vi verkligen tur med vädret, det är mycket avgörande, konstaterar Ann-Catrin.
– Alla som jag har pratat med har varit nöjda och talat om att det har varit uppskattat, företagen har fått kontakter och barnen har haft roligt. Det har verkligen gått över förväntan, tillägger Josefina.
Syskonen Melina, Thea och Texas Pettersson har provsuttit brandbilen, nu spanar de in saxliften hos Hyrmaskiner. Foto: Jennie Einarsson
Bland de deltagande företagen fanns bland annat Hyrmaskiner som visade upp delar från sitt sortiment för både stora och små.
– Det har gått bra, vi hade verkligen tur med vädret. Jag tycker att det här är en kul grej för Lindesberg. Idag har vi med oss lite större maskiner eftersom att vi kan vara utomhus. Vi har bland annat saxliftar och skyliftar, hjullastare och en kranbil. Vi har haft några barn här som kom fram och ville prova på att åka upp i saxliften så den har vi har kört några gånger, berättar Mikael Carlsson från Hyrmaskiner.
Att Rejmesdagen ska bli ett återkommande event är Josefina och Ann-Catrin helt överens om, men när är ännu inte helt klart ännu.
– Nu ska vi smälta det här och utvärdera lite, säger Ann-Catrin
– Vi får se när det blir nästa gång, till nästa vår ska det bli av igen i alla fall. Då är vi är sugna på att bjuda in fler företag, vi har ju plats.
Så är det företag i stan som vill vara med nästa gång så får de gärna höra av sig till oss, avslutar Josefina.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...