Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Grundare och säljare Ann-Catrin Hammarström, servicetekniker Jarmo Salonpää, grundare och säljande platschef Josefina Eriksson samt servicetekniker Rasmus Gustavsson. Foto: Jennie Einarsson
MM Hunt and Forestry hade ordnat med en tävling för besökarna. Foto: Jennie Einarsson
En kvartett glada herrar från Hyrmaskiner. Mikael Carlsson, Christer Nilsson, Janne Andersson och Anders Andersson. Foto: Jennie Einarsson
Brandbilarna var populära under dagen. Foto: Jennie Einarsson
John och Jessica Bertilsson utforskade en av brandbilarna, sedan fick de bråttom vidare för att spana in ambulansen. Foto: Jennie Einarsson
Ambulansen lockade många små nyfikna besökare. Foto: Jennie Einarsson
Succé för premiären av Rejmesdagen
Under lördagen samlades utställare och besökare vid Rejmes i Lindesberg för att delta i festligheterna vid den allra första upplagan av det nya konceptet Rejmesdagen. Eventets grundare, Josefina Eriksson och Ann-Catrin Hammarström, kunde konstatera att det gick över förväntningarna.
– Det blev mycket bättre uppslutning än vad vi hade trott, så vi är supernöjda! Det känns jätteroligt, säger duon glatt.
Det rådde feststämning på den stora planen utanför Rejmes i Lindesberg när premiären av Rejmesdagen gick av stapeln. Flera utställande företag fanns på plats för att presentera sina tjänster för besökarna och BergslagsBurger såg till att ingen gick hungrig. Dessutom fanns räddningstjänsten och ambulansen på besök för att visa upp sig lite extra för nyfikna barn.
– Det har varit jämt flöde av besökare hela dagen, det känns jättekul. Det har varit mycket barnfamiljer, så det var kul att vi fick besök av räddningstjänsten och ambulansen.
Sedan hade vi verkligen tur med vädret, det är mycket avgörande, konstaterar Ann-Catrin.
– Alla som jag har pratat med har varit nöjda och talat om att det har varit uppskattat, företagen har fått kontakter och barnen har haft roligt. Det har verkligen gått över förväntan, tillägger Josefina.
Syskonen Melina, Thea och Texas Pettersson har provsuttit brandbilen, nu spanar de in saxliften hos Hyrmaskiner. Foto: Jennie Einarsson
Bland de deltagande företagen fanns bland annat Hyrmaskiner som visade upp delar från sitt sortiment för både stora och små.
– Det har gått bra, vi hade verkligen tur med vädret. Jag tycker att det här är en kul grej för Lindesberg. Idag har vi med oss lite större maskiner eftersom att vi kan vara utomhus. Vi har bland annat saxliftar och skyliftar, hjullastare och en kranbil. Vi har haft några barn här som kom fram och ville prova på att åka upp i saxliften så den har vi har kört några gånger, berättar Mikael Carlsson från Hyrmaskiner.
Att Rejmesdagen ska bli ett återkommande event är Josefina och Ann-Catrin helt överens om, men när är ännu inte helt klart ännu.
– Nu ska vi smälta det här och utvärdera lite, säger Ann-Catrin
– Vi får se när det blir nästa gång, till nästa vår ska det bli av igen i alla fall. Då är vi är sugna på att bjuda in fler företag, vi har ju plats.
Så är det företag i stan som vill vara med nästa gång så får de gärna höra av sig till oss, avslutar Josefina.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.