De regntunga skyarna skingrades med god marginal innan spelmännen öppnade konserten vid Tempelbackens kåta på tisdagskvällen. Det uppsprickande molntäcket blev bara början på en afton som i det närmaste beskrivs som magisk.-Det var så god stämning bland folket som dök upp. Och det kom många fler än vi hade kunnat tro också. Det blev verkligen en riktig kanonsuccé det här, kommenterar en mycket nöjd Gert Lindmark, som deltog bland spelmännen.
Som vi kunde berätta i förra veckan, har arrangören Linde Fornminnes- och Hembygdsförening i samarbete med Lindesbergs Nyckelharpsklubb, dragit igång en ny sommarscen i Lindesberg. Syftet är att kunna arrangera trevliga musikkvällar i utomhusmiljö och för detta ändamål sökte man sig till Dalkarlshyttans naturområde Tempelbacken. Igår klockan 19:00 var det premiär och det stundom kraftiga regn som berikade tillvaron på dagen, upphörde lite drygt en timme innan det var dags.
-Vi hade ju garderat oss mot eventuellt regn, men prognosen sade ju att det skulle upphöra och det gjorde det också. Därför behövde vi inte rigga upp tälten för att ge publiken skydd mot vädret, berättar Gert Lindmark.
Spelningen vid kåtan följdes av ett 70-tal besökare.
-Någon räknade till totalt 75 personer och det är ju väldigt bra. Alla verkade ha det riktigt trevligt för det var en mycket god stämning. Folk grillade korv och småpratade med varandra. Ja, en riktig succé och nu måste vi ju självklart följa upp det här nästa år, skrattar Gert.
Ja, för visst blir det en fortsättning på det här. Tisdagskvällens spelning var på försök för att se om det fanns intresse för dylika tillställningar – och det har man ju fått svar på nu.
-Kanske att ännu fler söker sig hit i framtiden. Nu blev det här lite sent, hade vi arrangerat spelningen några veckor tidigare så kanske ännu fler letat sig hit ut. Men nu ska vi sätta oss ner och summera tisdagen för att se hur vi gör nästa gång det är dags för spelning vid Tempelbacken, avslutar Gert Lindmark.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.