De regntunga skyarna skingrades med god marginal innan spelmännen öppnade konserten vid Tempelbackens kåta på tisdagskvällen. Det uppsprickande molntäcket blev bara början på en afton som i det närmaste beskrivs som magisk.-Det var så god stämning bland folket som dök upp. Och det kom många fler än vi hade kunnat tro också. Det blev verkligen en riktig kanonsuccé det här, kommenterar en mycket nöjd Gert Lindmark, som deltog bland spelmännen.
Som vi kunde berätta i förra veckan, har arrangören Linde Fornminnes- och Hembygdsförening i samarbete med Lindesbergs Nyckelharpsklubb, dragit igång en ny sommarscen i Lindesberg. Syftet är att kunna arrangera trevliga musikkvällar i utomhusmiljö och för detta ändamål sökte man sig till Dalkarlshyttans naturområde Tempelbacken. Igår klockan 19:00 var det premiär och det stundom kraftiga regn som berikade tillvaron på dagen, upphörde lite drygt en timme innan det var dags.
-Vi hade ju garderat oss mot eventuellt regn, men prognosen sade ju att det skulle upphöra och det gjorde det också. Därför behövde vi inte rigga upp tälten för att ge publiken skydd mot vädret, berättar Gert Lindmark.
Spelningen vid kåtan följdes av ett 70-tal besökare.
-Någon räknade till totalt 75 personer och det är ju väldigt bra. Alla verkade ha det riktigt trevligt för det var en mycket god stämning. Folk grillade korv och småpratade med varandra. Ja, en riktig succé och nu måste vi ju självklart följa upp det här nästa år, skrattar Gert.
Ja, för visst blir det en fortsättning på det här. Tisdagskvällens spelning var på försök för att se om det fanns intresse för dylika tillställningar – och det har man ju fått svar på nu.
-Kanske att ännu fler söker sig hit i framtiden. Nu blev det här lite sent, hade vi arrangerat spelningen några veckor tidigare så kanske ännu fler letat sig hit ut. Men nu ska vi sätta oss ner och summera tisdagen för att se hur vi gör nästa gång det är dags för spelning vid Tempelbacken, avslutar Gert Lindmark.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”