I år springer också Stadsskogsskolan för insamlingen Världens Barn. Inspirerade av framgångarna vid Fröviskolan, som genom åren samlat in hundratusentalskronor, beslutade rektorerna att gå med i projektet ”Spring för Världens Barn”, som från i år sprids över hela landet.
Alla av skolans drygt 400 elever kan delta under sina idrottslektioner första veckan i oktober. Det är också den veckan som insamlingen slutspurtar ( TV-galan är ju på fredag den 5 oktober). Man mäter upp en 400-metersbana runt skolan, där eleverna kan springa, gå eller använda rullstol och för varje varv få den summa som de sponsorer, som de haft i uppgift att skaffa, lovat att bidra med. Det kan vara fem kronor – eller mer. Blir det mindre per varv, så kanske man löser det med fler sponsorer.
– En poäng med att lägga banan precis runt skolan är att eleverna ser varandra och då kan bli taggade för tävlingen, säger idrottsläraren Johanna Röseberg, som tycker att det är bra för hälsan att eleverna får anstränga sig för att samla in pengar.
”Spring för Världens Barn” är ett utbildningsprojekt – med ett speciellt utbildningsmaterial – som erbjuds alla svenska skolor och som engagerar inte bara under idrottslektionerna utan kan användas i t ex samhällskunskap, matematik osv. Stadsskogsskolan gjorde i år en rivstart och fokuserar på den idrottsliga delen och en del information om vart pengarna går sprids på skolan. Förhoppningen är att nästa år ska ”Spring för Världens Barn” också vara en del i annan undervisning.
– Sista dagarna i september hade mer än 30 skolor i landet hakat på den utmaning som Fröviskolans initiativ satt igång. Kulturskolan i Örebro är en av skolorna, berättar Sara Heine, nationellt ansvarig för ”Spring för Världens Barn”. I Markaryd, en kommun som tidigare år varit bästa i Sverige på att samla in till Världens Barn, slagit på stort och anordnar en stafett där elever och politiker deltar.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.