På söndag spelas elitseriematchen Lindesberg vs. Örebro i volleyboll. Lindesbergs tjejer har sedan intåget i elitserien utvecklats till ett starkare lag och därför talar mycket för att detta derby blir årets match.
I det förra mötet var det visserligen Örebro som gick segrande ur striden. Men det var då det och det var på deras hemmaplan. Sedan dess, under seriespelets gång, har Lindesberg Volley blivit ett starkare lag och det ska mycket till för att vinna över tjejerna på deras hemmaplan Lindeskolan.
Inte nog med att det är ett derby med stort publikstöd, på planen i hemmalagets färger kommer publiken att få se USA-proffset Sara Malmlöv spela.
Söndagens match har alla förutsättningar att bli en superfight och enligt tränare Janne Tillas är formen på topp.
-Det är naturligtvis mycket tack vare att Sara Malmlöv kom hem under vinterlovet i USA och valde att göra ett inhopp. De andra i laget vill ju försöka mäta sig med henne och lyfta sig ett snäpp.
Och det lär behövas när ärkerivalen Örebro hälsar på.
-Ja, Örebro är ett mycket bra lag. Vi hade svårt mot dem i förra mötet, men det var också vår första match i elitserien, det var mycket nerver med i spelet. Nu har vi ett helt annat läge och formen är god i laget.
Matchen börjar kl 13:00 på söndag. Plats: Lindeskolan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.