På söndag spelas elitseriematchen Lindesberg vs. Örebro i volleyboll. Lindesbergs tjejer har sedan intåget i elitserien utvecklats till ett starkare lag och därför talar mycket för att detta derby blir årets match.
I det förra mötet var det visserligen Örebro som gick segrande ur striden. Men det var då det och det var på deras hemmaplan. Sedan dess, under seriespelets gång, har Lindesberg Volley blivit ett starkare lag och det ska mycket till för att vinna över tjejerna på deras hemmaplan Lindeskolan.
Inte nog med att det är ett derby med stort publikstöd, på planen i hemmalagets färger kommer publiken att få se USA-proffset Sara Malmlöv spela.
Söndagens match har alla förutsättningar att bli en superfight och enligt tränare Janne Tillas är formen på topp.
-Det är naturligtvis mycket tack vare att Sara Malmlöv kom hem under vinterlovet i USA och valde att göra ett inhopp. De andra i laget vill ju försöka mäta sig med henne och lyfta sig ett snäpp.
Och det lär behövas när ärkerivalen Örebro hälsar på.
-Ja, Örebro är ett mycket bra lag. Vi hade svårt mot dem i förra mötet, men det var också vår första match i elitserien, det var mycket nerver med i spelet. Nu har vi ett helt annat läge och formen är god i laget.
Matchen börjar kl 13:00 på söndag. Plats: Lindeskolan.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!