På lördag har Klubb Ba´Rock säsongspremiär. Samma afton arrangeras också Välfärdsgalan på Lindeskolan med bland annat Pugh Rogefeldt som dragplåster. Och som om inte det vore nog så börjar 2010 års upplaga av Vinterspår samma dag. En kulturspäckad lördag stundar.
Klubb Ba´Rock-gänget har spikat hela vårterminens schema och inleder med att delvis smälla av en laddning lokalproducerat krut. Det omtyckta Lindesbergsbandet Avocation har nämligen tackat ja till att kicka igång säsongen tillsammans med kvällens andra akt: Itchy Daze från Hofors. Killarna från Gästrikland är kanske mest kända för sin hit ”Monster”.
Den barockanska klubben arrangeras som vanligt på Bistro Bellman.
Något tidigare på lördagen arrangeras Välfärden i Lindeskolans aula. Som tidigare berättats, uppträder Pugh Rogefeldt med sitt band. Vidare i musikväg kommer också Staffan Hellstrand att spela och sjunga och likaså det lokala hiphop-gänget L.A.P.
Välfärden börjar redan klockan 12 på dagen med bland annat försäljning, insamling av kläder med mera. Dessutom kommer föreläsningar hållas av och med Robert Geczki som själv har levt som hemlös och utstött i samhället, men idag arbetar för att hjälpa andra som hamnat i ett utanförskap.
Själva galan drar sedan igång med start 17:30.
Vinterspår är helgens riktigt maffiga kultursatsning med en bredd utan dess like. Kulturevenemanget arrangeras för tredje året i rad och precis som tidigare är det traktens alla kulturutövare som avgör hur programmet ser ut. Vinterspår drar igång på lördag och avslutas på söndag kväll.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.