På lördag har Klubb Ba´Rock säsongspremiär. Samma afton arrangeras också Välfärdsgalan på Lindeskolan med bland annat Pugh Rogefeldt som dragplåster. Och som om inte det vore nog så börjar 2010 års upplaga av Vinterspår samma dag. En kulturspäckad lördag stundar.
Klubb Ba´Rock-gänget har spikat hela vårterminens schema och inleder med att delvis smälla av en laddning lokalproducerat krut. Det omtyckta Lindesbergsbandet Avocation har nämligen tackat ja till att kicka igång säsongen tillsammans med kvällens andra akt: Itchy Daze från Hofors. Killarna från Gästrikland är kanske mest kända för sin hit ”Monster”.
Den barockanska klubben arrangeras som vanligt på Bistro Bellman.
Något tidigare på lördagen arrangeras Välfärden i Lindeskolans aula. Som tidigare berättats, uppträder Pugh Rogefeldt med sitt band. Vidare i musikväg kommer också Staffan Hellstrand att spela och sjunga och likaså det lokala hiphop-gänget L.A.P.
Välfärden börjar redan klockan 12 på dagen med bland annat försäljning, insamling av kläder med mera. Dessutom kommer föreläsningar hållas av och med Robert Geczki som själv har levt som hemlös och utstött i samhället, men idag arbetar för att hjälpa andra som hamnat i ett utanförskap.
Själva galan drar sedan igång med start 17:30.
Vinterspår är helgens riktigt maffiga kultursatsning med en bredd utan dess like. Kulturevenemanget arrangeras för tredje året i rad och precis som tidigare är det traktens alla kulturutövare som avgör hur programmet ser ut. Vinterspår drar igång på lördag och avslutas på söndag kväll.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.