I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Trots en positiv uppvisning i HockeyEttan, så har Lindlöven haft det svårare i fortsättningsserien AllEttan. Inför hemmamatchen mot Väsby som spelades i helgen, så stod laget enbart med en seger efter sex matcher. Segern gav inte heller fullt poängutslag då det var en övertidsseger mot tabelljumbon Kiruna IF.
Varje poäng börjar nu bli viktig för Lindlöven, som efter dessa sex matcher placerar sig som näst sist i tabellen. Enbart en poäng ovanför Kiruna.
När Väsby gästade Lindehov under helgen så fanns det nya chanser till tre viktiga poäng. Lindlöven gjorde bästa första perioden, där man efter flera intressanta lägen på de första tio minuterna aldrig fick någon utbetalning. Med drygt fyra minuter kvar av matchens första period så kommer den välförtjänta utbetalningen, där Isak Jonsson står för ett målgörande skott.
Väsby kommer in i matchen och lyckas kvittera till 1-1, detta efter tio spelade minuter i den andra perioden. Bortalaget hittar flera lägen på ett segt Lindlöven och med bara sekunder kvar så kan Väsby gå till ledning, efter ett mål i powerplay.
Den tredje perioden bjuder däremot på rejäl målskörd. Ett uppryckt Lindlöven får tidigt till en kvittering, som sedan blir 2-4. När halva perioden återstår lyckas Filip Barklund med sitt andra raka mål, när hemmalaget får sin tredje chans i powerplay.
I periodens slutminuter tar Lindlöven ut sin målvakt för en extra spelare, vilket slutar lyckligt. Med 45 sekunder kvar innan slutsignalen kan Isak Jonsson trycka in sitt andra mål för matchen, vilket lockar in spelet i övertid.
Inom övertidsspelet får Väsby de bättre minuterna. Från ett öppet läge framför målet så kan bortalaget avgöra matchen med sitt femte gjorda mål. En sur avslutning för Lindlöven som både inledde starkt och avslutade med en stark vändning.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 4-5 (1-0, 0-2, 3-2, 0-1)
Skott: 30-42 (10-8, 10-18, 9-14, 1-2)
Publik: 325 personer
Målgörare:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Filip Barklund)
2-2 Filip Barklund (Ass: Edwin Lindström, Elias Lindgren)
3-4 Filip Barklund (Ass: Johannes Jämsén, Elias Lindgren)
4-4 Isak Jonsson (Ass: Filip Barklund, Johannes Jämsén)
Nästa match: Lördag 28:e januari vs IF Sundsvall Hockey i Brandcore Center med nedsläpp kl. 16.00
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.