I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Trots en positiv uppvisning i HockeyEttan, så har Lindlöven haft det svårare i fortsättningsserien AllEttan. Inför hemmamatchen mot Väsby som spelades i helgen, så stod laget enbart med en seger efter sex matcher. Segern gav inte heller fullt poängutslag då det var en övertidsseger mot tabelljumbon Kiruna IF.
Varje poäng börjar nu bli viktig för Lindlöven, som efter dessa sex matcher placerar sig som näst sist i tabellen. Enbart en poäng ovanför Kiruna.
När Väsby gästade Lindehov under helgen så fanns det nya chanser till tre viktiga poäng. Lindlöven gjorde bästa första perioden, där man efter flera intressanta lägen på de första tio minuterna aldrig fick någon utbetalning. Med drygt fyra minuter kvar av matchens första period så kommer den välförtjänta utbetalningen, där Isak Jonsson står för ett målgörande skott.
Väsby kommer in i matchen och lyckas kvittera till 1-1, detta efter tio spelade minuter i den andra perioden. Bortalaget hittar flera lägen på ett segt Lindlöven och med bara sekunder kvar så kan Väsby gå till ledning, efter ett mål i powerplay.
Den tredje perioden bjuder däremot på rejäl målskörd. Ett uppryckt Lindlöven får tidigt till en kvittering, som sedan blir 2-4. När halva perioden återstår lyckas Filip Barklund med sitt andra raka mål, när hemmalaget får sin tredje chans i powerplay.
I periodens slutminuter tar Lindlöven ut sin målvakt för en extra spelare, vilket slutar lyckligt. Med 45 sekunder kvar innan slutsignalen kan Isak Jonsson trycka in sitt andra mål för matchen, vilket lockar in spelet i övertid.
Inom övertidsspelet får Väsby de bättre minuterna. Från ett öppet läge framför målet så kan bortalaget avgöra matchen med sitt femte gjorda mål. En sur avslutning för Lindlöven som både inledde starkt och avslutade med en stark vändning.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 4-5 (1-0, 0-2, 3-2, 0-1)
Skott: 30-42 (10-8, 10-18, 9-14, 1-2)
Publik: 325 personer
Målgörare:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Filip Barklund)
2-2 Filip Barklund (Ass: Edwin Lindström, Elias Lindgren)
3-4 Filip Barklund (Ass: Johannes Jämsén, Elias Lindgren)
4-4 Isak Jonsson (Ass: Filip Barklund, Johannes Jämsén)
Nästa match: Lördag 28:e januari vs IF Sundsvall Hockey i Brandcore Center med nedsläpp kl. 16.00
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.