I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Trots en positiv uppvisning i HockeyEttan, så har Lindlöven haft det svårare i fortsättningsserien AllEttan. Inför hemmamatchen mot Väsby som spelades i helgen, så stod laget enbart med en seger efter sex matcher. Segern gav inte heller fullt poängutslag då det var en övertidsseger mot tabelljumbon Kiruna IF.
Varje poäng börjar nu bli viktig för Lindlöven, som efter dessa sex matcher placerar sig som näst sist i tabellen. Enbart en poäng ovanför Kiruna.
När Väsby gästade Lindehov under helgen så fanns det nya chanser till tre viktiga poäng. Lindlöven gjorde bästa första perioden, där man efter flera intressanta lägen på de första tio minuterna aldrig fick någon utbetalning. Med drygt fyra minuter kvar av matchens första period så kommer den välförtjänta utbetalningen, där Isak Jonsson står för ett målgörande skott.
Väsby kommer in i matchen och lyckas kvittera till 1-1, detta efter tio spelade minuter i den andra perioden. Bortalaget hittar flera lägen på ett segt Lindlöven och med bara sekunder kvar så kan Väsby gå till ledning, efter ett mål i powerplay.
Den tredje perioden bjuder däremot på rejäl målskörd. Ett uppryckt Lindlöven får tidigt till en kvittering, som sedan blir 2-4. När halva perioden återstår lyckas Filip Barklund med sitt andra raka mål, när hemmalaget får sin tredje chans i powerplay.
I periodens slutminuter tar Lindlöven ut sin målvakt för en extra spelare, vilket slutar lyckligt. Med 45 sekunder kvar innan slutsignalen kan Isak Jonsson trycka in sitt andra mål för matchen, vilket lockar in spelet i övertid.
Inom övertidsspelet får Väsby de bättre minuterna. Från ett öppet läge framför målet så kan bortalaget avgöra matchen med sitt femte gjorda mål. En sur avslutning för Lindlöven som både inledde starkt och avslutade med en stark vändning.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 4-5 (1-0, 0-2, 3-2, 0-1)
Skott: 30-42 (10-8, 10-18, 9-14, 1-2)
Publik: 325 personer
Målgörare:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Filip Barklund)
2-2 Filip Barklund (Ass: Edwin Lindström, Elias Lindgren)
3-4 Filip Barklund (Ass: Johannes Jämsén, Elias Lindgren)
4-4 Isak Jonsson (Ass: Filip Barklund, Johannes Jämsén)
Nästa match: Lördag 28:e januari vs IF Sundsvall Hockey i Brandcore Center med nedsläpp kl. 16.00
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.