I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Trots en positiv uppvisning i HockeyEttan, så har Lindlöven haft det svårare i fortsättningsserien AllEttan. Inför hemmamatchen mot Väsby som spelades i helgen, så stod laget enbart med en seger efter sex matcher. Segern gav inte heller fullt poängutslag då det var en övertidsseger mot tabelljumbon Kiruna IF.
Varje poäng börjar nu bli viktig för Lindlöven, som efter dessa sex matcher placerar sig som näst sist i tabellen. Enbart en poäng ovanför Kiruna.
När Väsby gästade Lindehov under helgen så fanns det nya chanser till tre viktiga poäng. Lindlöven gjorde bästa första perioden, där man efter flera intressanta lägen på de första tio minuterna aldrig fick någon utbetalning. Med drygt fyra minuter kvar av matchens första period så kommer den välförtjänta utbetalningen, där Isak Jonsson står för ett målgörande skott.
Väsby kommer in i matchen och lyckas kvittera till 1-1, detta efter tio spelade minuter i den andra perioden. Bortalaget hittar flera lägen på ett segt Lindlöven och med bara sekunder kvar så kan Väsby gå till ledning, efter ett mål i powerplay.
Den tredje perioden bjuder däremot på rejäl målskörd. Ett uppryckt Lindlöven får tidigt till en kvittering, som sedan blir 2-4. När halva perioden återstår lyckas Filip Barklund med sitt andra raka mål, när hemmalaget får sin tredje chans i powerplay.
I periodens slutminuter tar Lindlöven ut sin målvakt för en extra spelare, vilket slutar lyckligt. Med 45 sekunder kvar innan slutsignalen kan Isak Jonsson trycka in sitt andra mål för matchen, vilket lockar in spelet i övertid.
Inom övertidsspelet får Väsby de bättre minuterna. Från ett öppet läge framför målet så kan bortalaget avgöra matchen med sitt femte gjorda mål. En sur avslutning för Lindlöven som både inledde starkt och avslutade med en stark vändning.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 4-5 (1-0, 0-2, 3-2, 0-1)
Skott: 30-42 (10-8, 10-18, 9-14, 1-2)
Publik: 325 personer
Målgörare:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Filip Barklund)
2-2 Filip Barklund (Ass: Edwin Lindström, Elias Lindgren)
3-4 Filip Barklund (Ass: Johannes Jämsén, Elias Lindgren)
4-4 Isak Jonsson (Ass: Filip Barklund, Johannes Jämsén)
Nästa match: Lördag 28:e januari vs IF Sundsvall Hockey i Brandcore Center med nedsläpp kl. 16.00
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.