I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i den tredje perioden, som lockade till sig ett övertidsspel. Väsby lyckades däremot med den bättre avslutningen och lyckades avgöra matchen, efter nära tre minuter i övertiden.
Trots en positiv uppvisning i HockeyEttan, så har Lindlöven haft det svårare i fortsättningsserien AllEttan. Inför hemmamatchen mot Väsby som spelades i helgen, så stod laget enbart med en seger efter sex matcher. Segern gav inte heller fullt poängutslag då det var en övertidsseger mot tabelljumbon Kiruna IF.
Varje poäng börjar nu bli viktig för Lindlöven, som efter dessa sex matcher placerar sig som näst sist i tabellen. Enbart en poäng ovanför Kiruna.
När Väsby gästade Lindehov under helgen så fanns det nya chanser till tre viktiga poäng. Lindlöven gjorde bästa första perioden, där man efter flera intressanta lägen på de första tio minuterna aldrig fick någon utbetalning. Med drygt fyra minuter kvar av matchens första period så kommer den välförtjänta utbetalningen, där Isak Jonsson står för ett målgörande skott.
Väsby kommer in i matchen och lyckas kvittera till 1-1, detta efter tio spelade minuter i den andra perioden. Bortalaget hittar flera lägen på ett segt Lindlöven och med bara sekunder kvar så kan Väsby gå till ledning, efter ett mål i powerplay.
Den tredje perioden bjuder däremot på rejäl målskörd. Ett uppryckt Lindlöven får tidigt till en kvittering, som sedan blir 2-4. När halva perioden återstår lyckas Filip Barklund med sitt andra raka mål, när hemmalaget får sin tredje chans i powerplay.
I periodens slutminuter tar Lindlöven ut sin målvakt för en extra spelare, vilket slutar lyckligt. Med 45 sekunder kvar innan slutsignalen kan Isak Jonsson trycka in sitt andra mål för matchen, vilket lockar in spelet i övertid.
Inom övertidsspelet får Väsby de bättre minuterna. Från ett öppet läge framför målet så kan bortalaget avgöra matchen med sitt femte gjorda mål. En sur avslutning för Lindlöven som både inledde starkt och avslutade med en stark vändning.
Resultat Lindlöven-Väsby IK HK
Slutresultat: 4-5 (1-0, 0-2, 3-2, 0-1)
Skott: 30-42 (10-8, 10-18, 9-14, 1-2)
Publik: 325 personer
Målgörare:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Filip Barklund)
2-2 Filip Barklund (Ass: Edwin Lindström, Elias Lindgren)
3-4 Filip Barklund (Ass: Johannes Jämsén, Elias Lindgren)
4-4 Isak Jonsson (Ass: Filip Barklund, Johannes Jämsén)
Nästa match: Lördag 28:e januari vs IF Sundsvall Hockey i Brandcore Center med nedsläpp kl. 16.00
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.