I Örebro län har vi och ska även i fortsättningen ha tre sjukhus med ett gemensamt ansvar att erbjuda invånarna både akut och planerad vård, inleder regionstyrelsens ordförande, Andreas Svahn, ett debattsvar till Peter Jilke med flera. Klicka på ”Visa hela artikeln” för att läsa hela debattsvaret.
I så väl Lindesberg som Karlskoga och Örebro ska det finnas akutmottagning öppen dygnet runt, året runt med allt vad det innebär i form av resurser och specialister. Precis som Peter Jilke med flera skriver så har jag vid flera tillfällen, både i media och på öppna möten, varit tydlig om detta. Invånarna i vårt län ska vara trygga i att det finns vård när det behövs.
Utöver att erbjuda akut vård har de tre sjukhusen ett uppdrag att serva respektive länsdel med grundläggande vård, som ofta handlar om äldre och kroniskt sjuka, till exempel de som har behov av dialys. Dessutom bidrar samtliga tre sjukhus genom en viss specialisering till att täcka hela länets behov av mer specialiserad eller högt specialiserad vård.
I takt med att vi blir fler invånare och att fler blir äldre så ökar behovet av vård. För att klara att ge mer vård till fler så behöver vi använda skattepengarna som betalar vården så effektivt som möjligt. Vi behöver dessutom bli än bättre med att rekrytera och behålla duktiga medarbetare. Det gör vi genom att bland annat erbjuda lön under utbildning till specialistsjuksköterska och verksamhetsförlagd utbildning som till exempel AT och ST för läkare. Jag tror dessutom att vi måste än större utsträckning än idag erbjuda ekonomiska villkor som gör att det blir mer attraktivt att arbeta på de mindre sjukhusen och på de mindre vårdcentralerna.
Sjukvården står inför stora utmaningar men vi ska inte heller glömma att vi har världens bästa vård i både Sverige och i Örebro län. När invånarna får säga vad de tycker om vården så hamnar Örebro läns sjukvård på första plats i Sverige.
Vården och samtliga tre sjukhus ska utvecklas. För att klara det så väljer jag mer resurser till sjukvården istället för skattesänkningar för de rikaste.
Andreas Svahn
Regionstyrelsens ordförande
Socialdemokraterna
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.