I Örebro län har vi och ska även i fortsättningen ha tre sjukhus med ett gemensamt ansvar att erbjuda invånarna både akut och planerad vård, inleder regionstyrelsens ordförande, Andreas Svahn, ett debattsvar till Peter Jilke med flera. Klicka på ”Visa hela artikeln” för att läsa hela debattsvaret.
I så väl Lindesberg som Karlskoga och Örebro ska det finnas akutmottagning öppen dygnet runt, året runt med allt vad det innebär i form av resurser och specialister. Precis som Peter Jilke med flera skriver så har jag vid flera tillfällen, både i media och på öppna möten, varit tydlig om detta. Invånarna i vårt län ska vara trygga i att det finns vård när det behövs.
Utöver att erbjuda akut vård har de tre sjukhusen ett uppdrag att serva respektive länsdel med grundläggande vård, som ofta handlar om äldre och kroniskt sjuka, till exempel de som har behov av dialys. Dessutom bidrar samtliga tre sjukhus genom en viss specialisering till att täcka hela länets behov av mer specialiserad eller högt specialiserad vård.
I takt med att vi blir fler invånare och att fler blir äldre så ökar behovet av vård. För att klara att ge mer vård till fler så behöver vi använda skattepengarna som betalar vården så effektivt som möjligt. Vi behöver dessutom bli än bättre med att rekrytera och behålla duktiga medarbetare. Det gör vi genom att bland annat erbjuda lön under utbildning till specialistsjuksköterska och verksamhetsförlagd utbildning som till exempel AT och ST för läkare. Jag tror dessutom att vi måste än större utsträckning än idag erbjuda ekonomiska villkor som gör att det blir mer attraktivt att arbeta på de mindre sjukhusen och på de mindre vårdcentralerna.
Sjukvården står inför stora utmaningar men vi ska inte heller glömma att vi har världens bästa vård i både Sverige och i Örebro län. När invånarna får säga vad de tycker om vården så hamnar Örebro läns sjukvård på första plats i Sverige.
Vården och samtliga tre sjukhus ska utvecklas. För att klara det så väljer jag mer resurser till sjukvården istället för skattesänkningar för de rikaste.
Andreas Svahn
Regionstyrelsens ordförande
Socialdemokraterna
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.