I Örebro län har vi och ska även i fortsättningen ha tre sjukhus med ett gemensamt ansvar att erbjuda invånarna både akut och planerad vård, inleder regionstyrelsens ordförande, Andreas Svahn, ett debattsvar till Peter Jilke med flera. Klicka på ”Visa hela artikeln” för att läsa hela debattsvaret.
I så väl Lindesberg som Karlskoga och Örebro ska det finnas akutmottagning öppen dygnet runt, året runt med allt vad det innebär i form av resurser och specialister. Precis som Peter Jilke med flera skriver så har jag vid flera tillfällen, både i media och på öppna möten, varit tydlig om detta. Invånarna i vårt län ska vara trygga i att det finns vård när det behövs.
Utöver att erbjuda akut vård har de tre sjukhusen ett uppdrag att serva respektive länsdel med grundläggande vård, som ofta handlar om äldre och kroniskt sjuka, till exempel de som har behov av dialys. Dessutom bidrar samtliga tre sjukhus genom en viss specialisering till att täcka hela länets behov av mer specialiserad eller högt specialiserad vård.
I takt med att vi blir fler invånare och att fler blir äldre så ökar behovet av vård. För att klara att ge mer vård till fler så behöver vi använda skattepengarna som betalar vården så effektivt som möjligt. Vi behöver dessutom bli än bättre med att rekrytera och behålla duktiga medarbetare. Det gör vi genom att bland annat erbjuda lön under utbildning till specialistsjuksköterska och verksamhetsförlagd utbildning som till exempel AT och ST för läkare. Jag tror dessutom att vi måste än större utsträckning än idag erbjuda ekonomiska villkor som gör att det blir mer attraktivt att arbeta på de mindre sjukhusen och på de mindre vårdcentralerna.
Sjukvården står inför stora utmaningar men vi ska inte heller glömma att vi har världens bästa vård i både Sverige och i Örebro län. När invånarna får säga vad de tycker om vården så hamnar Örebro läns sjukvård på första plats i Sverige.
Vården och samtliga tre sjukhus ska utvecklas. För att klara det så väljer jag mer resurser till sjukvården istället för skattesänkningar för de rikaste.
Andreas Svahn
Regionstyrelsens ordförande
Socialdemokraterna
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör