I Örebro län har vi och ska även i fortsättningen ha tre sjukhus med ett gemensamt ansvar att erbjuda invånarna både akut och planerad vård, inleder regionstyrelsens ordförande, Andreas Svahn, ett debattsvar till Peter Jilke med flera. Klicka på ”Visa hela artikeln” för att läsa hela debattsvaret.
I så väl Lindesberg som Karlskoga och Örebro ska det finnas akutmottagning öppen dygnet runt, året runt med allt vad det innebär i form av resurser och specialister. Precis som Peter Jilke med flera skriver så har jag vid flera tillfällen, både i media och på öppna möten, varit tydlig om detta. Invånarna i vårt län ska vara trygga i att det finns vård när det behövs.
Utöver att erbjuda akut vård har de tre sjukhusen ett uppdrag att serva respektive länsdel med grundläggande vård, som ofta handlar om äldre och kroniskt sjuka, till exempel de som har behov av dialys. Dessutom bidrar samtliga tre sjukhus genom en viss specialisering till att täcka hela länets behov av mer specialiserad eller högt specialiserad vård.
I takt med att vi blir fler invånare och att fler blir äldre så ökar behovet av vård. För att klara att ge mer vård till fler så behöver vi använda skattepengarna som betalar vården så effektivt som möjligt. Vi behöver dessutom bli än bättre med att rekrytera och behålla duktiga medarbetare. Det gör vi genom att bland annat erbjuda lön under utbildning till specialistsjuksköterska och verksamhetsförlagd utbildning som till exempel AT och ST för läkare. Jag tror dessutom att vi måste än större utsträckning än idag erbjuda ekonomiska villkor som gör att det blir mer attraktivt att arbeta på de mindre sjukhusen och på de mindre vårdcentralerna.
Sjukvården står inför stora utmaningar men vi ska inte heller glömma att vi har världens bästa vård i både Sverige och i Örebro län. När invånarna får säga vad de tycker om vården så hamnar Örebro läns sjukvård på första plats i Sverige.
Vården och samtliga tre sjukhus ska utvecklas. För att klara det så väljer jag mer resurser till sjukvården istället för skattesänkningar för de rikaste.
Andreas Svahn
Regionstyrelsens ordförande
Socialdemokraterna
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.