Andreas Svahn (S). Foto: Pressbild/Camilla Lagerman
Svahn efter demonstranternas besvikelse: ”Jag kommer gärna tillbaka”
Efter måndagens demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg väcktes starka reaktioner över att regionrådet Andreas Svahn (S) aldrig mötte demonstranterna och deras frågeställningar. Istället för regionrådet kom Bengt Storbacka (S) ut och mötte folksamlingen, dock bara för att förklara att Svahn redan var inne i byggnaden och att han var mycket stressad till nästa möte. Nu ger Andreas Svahn sin syn på det som inträffade.
– Jag hade ingen praktisk möjlighet att göra något utöver den timmen som vi hade avsatt, jag hade ett nytt möte direkt efter och då hade jag behövt göra andra människor besvikna.
Måndagens möte i kommunhuset planerades, enligt Andreas Svahn, för ungefär 6-7 veckor sedan där representanter från oppositionsgruppen var inbjudna. Bakgrunden till mötet var inte besparingarna från början, utan var tänkt som en uppstart på hösten, något som givetvis ändrades när sparförslaget kom på tal.
– Jag hade ingen praktisk möjlighet att göra något utöver den timmen som vi hade avsatt, jag hade ett nytt möte direkt efter och då hade jag behövt göra andra människor besvikna. Vi körde vårt möte och jag kommer jättegärna tillbaka, och då kan vi ha ett öppet möte för allmänheten, men idag (igår måndag, reds. anm.) fanns inte den möjligheten. Då hade vi behövt skippa det mötet vi hade, som för övrigt var ett väldigt bra sådant, förklarar Svahn.
Foto: Camilla Lagerman
Förstår du demonstranternas besvikelse?
– Ja, det förstår jag utifrån att de hade fått bild av att jag skulle komma och möta dem, och det var inte en bild jag hade fått. Jag skulle komma och möta 7-8 personer som Bengt Storbacka hade bjudit in i ett mötesrum på kommunhuset, säger Andreas Svahn och fortsätter:
– Jag kom dit, jag och Bengt tog en kopp kaffe och hade några andra frågor vi behövde hantera, och sedan körde vi det här mötet. Jag visste ju att det skulle vara demonstranter för det har jag ju noterat, men då bestämde vi på mötet att Bengt och Reidar skulle gå ut och förklara att mötet som var planerat var internt, något annat har vi aldrig planerat för. Det blev väldigt olyckligt, men jag kommer gärna tillbaka.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.