Snö följt av regn följt av mer snö följt av mer regn. Ja, de senaste dagarnas oberäkneliga nederbörd har skapat en riktigt lömsk halka på måndagen – som även ställer snöröjningsarbetet i ett dilemma.- När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt, kommenterar Kenneth Persson som är arbetsledare för BKT:s avdelning gata/park.
Lindesberg vaknade upp till ett vintrigt busväder på måndagen och enligt prognoserna ser det ut som att även kvällen kommer att kunna ställa till det – men inte med snö, utan regn.
– Ja, jag kan konstatera att det redan har börjat regna där jag befinner mig nu trots att det faktiskt är minusgrader fortfarande, säger Kenneth Persson vid 15:30-tiden på eftermiddagen.
Under dagen har snöröjningen varit prioriterad gång- och cykelvägarna. Persson uppger att man nu på eftermiddagen och kvällen kommer att rikta in sig på bostadsområdena.
– Vi har precis påbörjat arbetet i bostadsområdena och jag räknar med att det kommer att ta hela kvällen innan vi är färdiga, säger Kenneth Persson.
Att det ena stunden är flera minusgrader och snöfall och i nästa stund mildgrader och regn, är något som gör arbetet mer problematiskt.
– När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt. Skulle vi göra så, då plogas mycket av sanden bort och vi måste ut en vända med sand ändå, påpekar arbetsledaren.
Parkera inte på gatan
BKT uppmanar samtliga bilägare i bostadsområdena att undvika att parkera på gatorna, detta för att snöröjningen skall bli så effektiv som möjligt och inte efterlämna onödiga plogvallar.
– Det är tacksamt om man ställer bilen inne på gården istället, för vi har ingen möjlighet att åka tillbaka och ta bort vallar som uppstår på grund av bilar som lämnats ute på gatan, kommenterar Kenneth Persson, BKT.
Under tisdagen räknar man med fortsatt halkbekämpning, detta tillföljd av det väderomslag som SMHI varnar för under kvällen och natten.
– Som det ser ut just nu kommer det nog att behövas mer sand under morgondagen, avslutar Persson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.