Snö följt av regn följt av mer snö följt av mer regn. Ja, de senaste dagarnas oberäkneliga nederbörd har skapat en riktigt lömsk halka på måndagen – som även ställer snöröjningsarbetet i ett dilemma.- När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt, kommenterar Kenneth Persson som är arbetsledare för BKT:s avdelning gata/park.
Lindesberg vaknade upp till ett vintrigt busväder på måndagen och enligt prognoserna ser det ut som att även kvällen kommer att kunna ställa till det – men inte med snö, utan regn.
– Ja, jag kan konstatera att det redan har börjat regna där jag befinner mig nu trots att det faktiskt är minusgrader fortfarande, säger Kenneth Persson vid 15:30-tiden på eftermiddagen.
Under dagen har snöröjningen varit prioriterad gång- och cykelvägarna. Persson uppger att man nu på eftermiddagen och kvällen kommer att rikta in sig på bostadsområdena.
– Vi har precis påbörjat arbetet i bostadsområdena och jag räknar med att det kommer att ta hela kvällen innan vi är färdiga, säger Kenneth Persson.
Att det ena stunden är flera minusgrader och snöfall och i nästa stund mildgrader och regn, är något som gör arbetet mer problematiskt.
– När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt. Skulle vi göra så, då plogas mycket av sanden bort och vi måste ut en vända med sand ändå, påpekar arbetsledaren.
Parkera inte på gatan
BKT uppmanar samtliga bilägare i bostadsområdena att undvika att parkera på gatorna, detta för att snöröjningen skall bli så effektiv som möjligt och inte efterlämna onödiga plogvallar.
– Det är tacksamt om man ställer bilen inne på gården istället, för vi har ingen möjlighet att åka tillbaka och ta bort vallar som uppstår på grund av bilar som lämnats ute på gatan, kommenterar Kenneth Persson, BKT.
Under tisdagen räknar man med fortsatt halkbekämpning, detta tillföljd av det väderomslag som SMHI varnar för under kvällen och natten.
– Som det ser ut just nu kommer det nog att behövas mer sand under morgondagen, avslutar Persson.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.