Snö följt av regn följt av mer snö följt av mer regn. Ja, de senaste dagarnas oberäkneliga nederbörd har skapat en riktigt lömsk halka på måndagen – som även ställer snöröjningsarbetet i ett dilemma.- När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt, kommenterar Kenneth Persson som är arbetsledare för BKT:s avdelning gata/park.
Lindesberg vaknade upp till ett vintrigt busväder på måndagen och enligt prognoserna ser det ut som att även kvällen kommer att kunna ställa till det – men inte med snö, utan regn.
– Ja, jag kan konstatera att det redan har börjat regna där jag befinner mig nu trots att det faktiskt är minusgrader fortfarande, säger Kenneth Persson vid 15:30-tiden på eftermiddagen.
Under dagen har snöröjningen varit prioriterad gång- och cykelvägarna. Persson uppger att man nu på eftermiddagen och kvällen kommer att rikta in sig på bostadsområdena.
– Vi har precis påbörjat arbetet i bostadsområdena och jag räknar med att det kommer att ta hela kvällen innan vi är färdiga, säger Kenneth Persson.
Att det ena stunden är flera minusgrader och snöfall och i nästa stund mildgrader och regn, är något som gör arbetet mer problematiskt.
– När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt. Skulle vi göra så, då plogas mycket av sanden bort och vi måste ut en vända med sand ändå, påpekar arbetsledaren.
Parkera inte på gatan
BKT uppmanar samtliga bilägare i bostadsområdena att undvika att parkera på gatorna, detta för att snöröjningen skall bli så effektiv som möjligt och inte efterlämna onödiga plogvallar.
– Det är tacksamt om man ställer bilen inne på gården istället, för vi har ingen möjlighet att åka tillbaka och ta bort vallar som uppstår på grund av bilar som lämnats ute på gatan, kommenterar Kenneth Persson, BKT.
Under tisdagen räknar man med fortsatt halkbekämpning, detta tillföljd av det väderomslag som SMHI varnar för under kvällen och natten.
– Som det ser ut just nu kommer det nog att behövas mer sand under morgondagen, avslutar Persson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.