Snö följt av regn följt av mer snö följt av mer regn. Ja, de senaste dagarnas oberäkneliga nederbörd har skapat en riktigt lömsk halka på måndagen – som även ställer snöröjningsarbetet i ett dilemma.- När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt, kommenterar Kenneth Persson som är arbetsledare för BKT:s avdelning gata/park.
Lindesberg vaknade upp till ett vintrigt busväder på måndagen och enligt prognoserna ser det ut som att även kvällen kommer att kunna ställa till det – men inte med snö, utan regn.
– Ja, jag kan konstatera att det redan har börjat regna där jag befinner mig nu trots att det faktiskt är minusgrader fortfarande, säger Kenneth Persson vid 15:30-tiden på eftermiddagen.
Under dagen har snöröjningen varit prioriterad gång- och cykelvägarna. Persson uppger att man nu på eftermiddagen och kvällen kommer att rikta in sig på bostadsområdena.
– Vi har precis påbörjat arbetet i bostadsområdena och jag räknar med att det kommer att ta hela kvällen innan vi är färdiga, säger Kenneth Persson.
Att det ena stunden är flera minusgrader och snöfall och i nästa stund mildgrader och regn, är något som gör arbetet mer problematiskt.
– När det blir så här behöver man nästan sanda och ploga samtidigt och det går ju inte riktigt. Skulle vi göra så, då plogas mycket av sanden bort och vi måste ut en vända med sand ändå, påpekar arbetsledaren.
Parkera inte på gatan
BKT uppmanar samtliga bilägare i bostadsområdena att undvika att parkera på gatorna, detta för att snöröjningen skall bli så effektiv som möjligt och inte efterlämna onödiga plogvallar.
– Det är tacksamt om man ställer bilen inne på gården istället, för vi har ingen möjlighet att åka tillbaka och ta bort vallar som uppstår på grund av bilar som lämnats ute på gatan, kommenterar Kenneth Persson, BKT.
Under tisdagen räknar man med fortsatt halkbekämpning, detta tillföljd av det väderomslag som SMHI varnar för under kvällen och natten.
– Som det ser ut just nu kommer det nog att behövas mer sand under morgondagen, avslutar Persson.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.