INSÄNDARE/DEBATT: Snart före detta C-anhängare, precis som du konstaterar så står vi i Region Örebro län inför stora ekonomiska prövningar. Det är verkligen en utmaning att på grund av 900 miljoner i ökade kostnader för pensioner och 100 miljoner i ökade kostnader för kollektivtrafiken, behöva se över arbetssätt och titta på reduceringar. Vi är tyvärr inte ensamma i detta utan alla våra grannregioner har samma utmaningar.
Just nu har Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i vår region tagit fram ett antal förslag till förändrat arbetssätt och förslag till reduceringar. Dessa har nu tagits upp i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Där har de nu läst och diskuterat och kommit fram till att mer underlag behövs. Därför kommer nämnden ta beslut om att få en fördjupad bild över hur förslagen påverkar helheten. Därefter kommer nya bedömningar göras och beslut att fattas.
Just nu har inga beslut fattats om att stänga några verksamheter i Lindesberg. Beslut har däremot fattats om att minska kostnader på administrationen, där det inte påverkar vården för våra patienter på ett alltför omfattande sätt. Men kostnadsreduceringar behöver fortsätta att göras när Hälso- och sjukvårdsnämnden ska dra ner med 414 miljoner. Och när besparingar behöver genomföras kommer naturligtvis alla att påverkas, både om du bor på landsbygden eller i staden. Att dra ner på kostnader kan tyvärr inte göras obemärkt.
Centerpartiet i regionen kommer fortsätta att vara aktiva i hela länet och engagera oss i bland annat landsbygdsfrågor, även i de norra länsdelarna. Vi träffar personal på Lindesbergs lasarett, besöker verksamheter och pratar med aktiva centerpartister i kommunerna. Vi lyssnar, lär oss och angriper de svåra förslagen till besluten på ett lösningsfokuserat sätt. I samtal med Socialdemokraterna och Kristdemokraterna diskuterar vi fördelar och nackdelar inför alla de tuffa beslut som vi står inför. Det blir förstås ett givande och ett tagande.
Jag hoppas att du ändrar dig och fortsätter att engagera dig för landsbygden och hela länets utveckling tillsammans med många andra engagerade centerpartister.
Charlotta Englund
Regionråd för Centerpartiet
Region Örebro län
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.