INSÄNDARE/DEBATT: Snart före detta C-anhängare, precis som du konstaterar så står vi i Region Örebro län inför stora ekonomiska prövningar. Det är verkligen en utmaning att på grund av 900 miljoner i ökade kostnader för pensioner och 100 miljoner i ökade kostnader för kollektivtrafiken, behöva se över arbetssätt och titta på reduceringar. Vi är tyvärr inte ensamma i detta utan alla våra grannregioner har samma utmaningar.
Just nu har Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i vår region tagit fram ett antal förslag till förändrat arbetssätt och förslag till reduceringar. Dessa har nu tagits upp i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Där har de nu läst och diskuterat och kommit fram till att mer underlag behövs. Därför kommer nämnden ta beslut om att få en fördjupad bild över hur förslagen påverkar helheten. Därefter kommer nya bedömningar göras och beslut att fattas.
Just nu har inga beslut fattats om att stänga några verksamheter i Lindesberg. Beslut har däremot fattats om att minska kostnader på administrationen, där det inte påverkar vården för våra patienter på ett alltför omfattande sätt. Men kostnadsreduceringar behöver fortsätta att göras när Hälso- och sjukvårdsnämnden ska dra ner med 414 miljoner. Och när besparingar behöver genomföras kommer naturligtvis alla att påverkas, både om du bor på landsbygden eller i staden. Att dra ner på kostnader kan tyvärr inte göras obemärkt.
Centerpartiet i regionen kommer fortsätta att vara aktiva i hela länet och engagera oss i bland annat landsbygdsfrågor, även i de norra länsdelarna. Vi träffar personal på Lindesbergs lasarett, besöker verksamheter och pratar med aktiva centerpartister i kommunerna. Vi lyssnar, lär oss och angriper de svåra förslagen till besluten på ett lösningsfokuserat sätt. I samtal med Socialdemokraterna och Kristdemokraterna diskuterar vi fördelar och nackdelar inför alla de tuffa beslut som vi står inför. Det blir förstås ett givande och ett tagande.
Jag hoppas att du ändrar dig och fortsätter att engagera dig för landsbygden och hela länets utveckling tillsammans med många andra engagerade centerpartister.
Charlotta Englund
Regionråd för Centerpartiet
Region Örebro län
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.