INSÄNDARE/DEBATT: Det plockas hem billiga poäng genom att lova guld och gröna skogar.
Bengt Storbacka, socialdemokrat, backar på förslaget att höja priset på matleverans till våra äldre, eller ”gamla” som Bengt säger.
”Människor kan vara lugna, man kan äta sig mätt och ingen behöver gå i konkurs”, säger han. Han säger också att ”vara gammal och inte kunna laga mat kan vara ett medicinskt skäl till att fortfarande få matdistribution”.
Nej Bengt, medicinskt skäl, enligt riktlinjer för biståndsbedömning är inte att vara gammal, heller inte att ej kunna laga mat. För att ha ett medicinskt skäl krävs en medicinsk grund som ordineras av hälso- och sjukvårdspersonal efter individuell utredning och bedömning. Med medicinskt grund menas att behovet av specialkost måste finnas, så som anpassad konsistens, glutenfritt, laktosreducerad eller mjölkfri kost. (Allt finns att läsa i beslutet)
Under 2020 levererades 59438 st matlådor fördelat på ca 260 individer och av dem var ca 10% specialkost. Med nya direktiven kommer endast ca 30 personer få behålla servicen de under många år kämpat och betalat för. Politiker och myndighetschefer pratar om alla människors lika värde och med tomma fraser menar, att säkerställa välfärden, säkerställa alla människors lika rätt och säkerställa ett tryggt samhälle. Att ålderism finns som synsätt idag i Lindesbergs kommun, är bara att konstatera.
Våra äldre, som varit med och byggt ett unikt Bergslagen, en kommun som idag expanderar och står för utveckling som honnörsord borde etablera en servicetanke, till de äldre. Dom som har svårt att gå och bära kassar, tillaga sin måltid. Kommunen har byggt tillagningskök modell 2020 och borde kunna åstadkomma en servicetanke med lite guldkant.
När ärendet kommer upp i kommunfullmäktige den 14 februari hoppas vi att du läst på ordentligt och ser till att beslutet upphävs i sin helhet. Så att förvaltningen eventuellt kan komma med nya sparförslag. För med budgeten som socialdemokraterna så principfast vidhåller så är det nödvändigt att fortsätta skära på det lilla som finns kvar av vår välfärd.
Vi ser fram emot när budgetarbetet snart drar igång, att då socialnämnden får sin rättmätiga budget som är demografiskt betingad och utgår från de behov som finns för vår växande skara 80+ i kommunen och alla som är i behov av insatser.
För Moderaterna
Monika Klockars, ledamot i Socialnämnden i Lindesbergs kommun
Anniette Lindvall, ledamot i kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.