INSÄNDARE/DEBATT: Jag håller med om att man som politiker måste våga fatta även obekväma beslut, som att lägga ner Ramshyttans skola, om det är motiverat. Man måste också våga ompröva beslut som röstas igenom med minsta möjliga marginal när beslutsunderlaget innehåller argument som går stick i stäv med vad forskningen visar och saknar en fullständig nedläggningskalkyl.
När man inte jämför kostnaderna för att driva Ramshyttans skola vidare med kostnaderna som tillkommer när skolan läggs ner, hur kan man då hävda att nedläggningen innebär en besparing?
Det största problemet är inte att berörda har svårt att acceptera nedläggningsbeslutet av Ramshyttans skola utan att kommunpolitiker har svårt att motivera varför skolan läggs ner. Sanningen är att svaren på de frågor Linda och Irja hävdar att de dels redan besvarat, dels inte anser sig skyldiga att besvara på grund av att beslutet redan är fattat, är mycket knapphändiga och otydliga. På många frågor har de inte svarat överhuvudtaget.
När de i svaren har använder argument för nedläggning som inte bara saknar stöd i forskningen utan går tvärtemot vad forskningen visar är det inte konstigt att de får följdfrågor. Det är ett sundhetstecken att berörda reagerar på och motsäger sig politiska beslut som fattas utifrån felaktigt och bristfälligt underlag.
Som politiker måste man våga fatta beslut och riskera att få kritik. Man måste också ha förmåga till självrannsakan, kunna ställa sig frågan ”Är kritiken befogad?” och släppa på prestigen.
Landsbygdsbo
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.