INSÄNDARE/DEBATT: Jag håller med om att man som politiker måste våga fatta även obekväma beslut, som att lägga ner Ramshyttans skola, om det är motiverat. Man måste också våga ompröva beslut som röstas igenom med minsta möjliga marginal när beslutsunderlaget innehåller argument som går stick i stäv med vad forskningen visar och saknar en fullständig nedläggningskalkyl.
När man inte jämför kostnaderna för att driva Ramshyttans skola vidare med kostnaderna som tillkommer när skolan läggs ner, hur kan man då hävda att nedläggningen innebär en besparing?
Det största problemet är inte att berörda har svårt att acceptera nedläggningsbeslutet av Ramshyttans skola utan att kommunpolitiker har svårt att motivera varför skolan läggs ner. Sanningen är att svaren på de frågor Linda och Irja hävdar att de dels redan besvarat, dels inte anser sig skyldiga att besvara på grund av att beslutet redan är fattat, är mycket knapphändiga och otydliga. På många frågor har de inte svarat överhuvudtaget.
När de i svaren har använder argument för nedläggning som inte bara saknar stöd i forskningen utan går tvärtemot vad forskningen visar är det inte konstigt att de får följdfrågor. Det är ett sundhetstecken att berörda reagerar på och motsäger sig politiska beslut som fattas utifrån felaktigt och bristfälligt underlag.
Som politiker måste man våga fatta beslut och riskera att få kritik. Man måste också ha förmåga till självrannsakan, kunna ställa sig frågan ”Är kritiken befogad?” och släppa på prestigen.
Landsbygdsbo
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.