INSÄNDARE/DEBATT: Jag håller med om att man som politiker måste våga fatta även obekväma beslut, som att lägga ner Ramshyttans skola, om det är motiverat. Man måste också våga ompröva beslut som röstas igenom med minsta möjliga marginal när beslutsunderlaget innehåller argument som går stick i stäv med vad forskningen visar och saknar en fullständig nedläggningskalkyl.
När man inte jämför kostnaderna för att driva Ramshyttans skola vidare med kostnaderna som tillkommer när skolan läggs ner, hur kan man då hävda att nedläggningen innebär en besparing?
Det största problemet är inte att berörda har svårt att acceptera nedläggningsbeslutet av Ramshyttans skola utan att kommunpolitiker har svårt att motivera varför skolan läggs ner. Sanningen är att svaren på de frågor Linda och Irja hävdar att de dels redan besvarat, dels inte anser sig skyldiga att besvara på grund av att beslutet redan är fattat, är mycket knapphändiga och otydliga. På många frågor har de inte svarat överhuvudtaget.
När de i svaren har använder argument för nedläggning som inte bara saknar stöd i forskningen utan går tvärtemot vad forskningen visar är det inte konstigt att de får följdfrågor. Det är ett sundhetstecken att berörda reagerar på och motsäger sig politiska beslut som fattas utifrån felaktigt och bristfälligt underlag.
Som politiker måste man våga fatta beslut och riskera att få kritik. Man måste också ha förmåga till självrannsakan, kunna ställa sig frågan ”Är kritiken befogad?” och släppa på prestigen.
Landsbygdsbo
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.