INSÄNDARE/DEBATT: Jag håller med om att man som politiker måste våga fatta även obekväma beslut, som att lägga ner Ramshyttans skola, om det är motiverat. Man måste också våga ompröva beslut som röstas igenom med minsta möjliga marginal när beslutsunderlaget innehåller argument som går stick i stäv med vad forskningen visar och saknar en fullständig nedläggningskalkyl.
När man inte jämför kostnaderna för att driva Ramshyttans skola vidare med kostnaderna som tillkommer när skolan läggs ner, hur kan man då hävda att nedläggningen innebär en besparing?
Det största problemet är inte att berörda har svårt att acceptera nedläggningsbeslutet av Ramshyttans skola utan att kommunpolitiker har svårt att motivera varför skolan läggs ner. Sanningen är att svaren på de frågor Linda och Irja hävdar att de dels redan besvarat, dels inte anser sig skyldiga att besvara på grund av att beslutet redan är fattat, är mycket knapphändiga och otydliga. På många frågor har de inte svarat överhuvudtaget.
När de i svaren har använder argument för nedläggning som inte bara saknar stöd i forskningen utan går tvärtemot vad forskningen visar är det inte konstigt att de får följdfrågor. Det är ett sundhetstecken att berörda reagerar på och motsäger sig politiska beslut som fattas utifrån felaktigt och bristfälligt underlag.
Som politiker måste man våga fatta beslut och riskera att få kritik. Man måste också ha förmåga till självrannsakan, kunna ställa sig frågan ”Är kritiken befogad?” och släppa på prestigen.
Landsbygdsbo
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.