Polisen var på torsdagsmorgonen mycket förtegen om mordförsöket på en man som skett natten till torsdag. Nu uppger man dock att det rör sig om ett svartsjukedrama som slutade med att en man fick föras till lasarettet med svåra skärsår i ansiktet och ett sticksår i ryggen.
En man i 20-25-årsåldern knivskar en man i 35-årsåldern svårt i ansiktet samt utdelade ett hugg i ryggen på honom natten till torsdag. Händelsen utspelade sig i Guldsmedshyttan någon gång mellan kl 02:00 – 04:30. Den misstänkte gärningsmännen uppsökte sin före detta sambo under natten och insåg snart att hon hade besök av en man. Han blev då ursinnig och attackerade mannen med en kniv och skar honom i ansiktet så kraftigt att ett sår sträckte sig från hakan vidare över munnen och ända upp till örontrakten. Även ett knivhugg i ryggen utdelades. Den unge mannen lämnade sedan platsen. Kvinnan tillkallade då polis och ambulans varpå den skadade fördes till Lindesbergs lasarett. Skadorna är allvarliga men inte livshotande, enligt polisen. Den misstänkte förhördes under dagen av polisen i Örebro och är nu delgiven misstanke om mordförsök.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.