Polisen var på torsdagsmorgonen mycket förtegen om mordförsöket på en man som skett natten till torsdag. Nu uppger man dock att det rör sig om ett svartsjukedrama som slutade med att en man fick föras till lasarettet med svåra skärsår i ansiktet och ett sticksår i ryggen.
En man i 20-25-årsåldern knivskar en man i 35-årsåldern svårt i ansiktet samt utdelade ett hugg i ryggen på honom natten till torsdag. Händelsen utspelade sig i Guldsmedshyttan någon gång mellan kl 02:00 – 04:30. Den misstänkte gärningsmännen uppsökte sin före detta sambo under natten och insåg snart att hon hade besök av en man. Han blev då ursinnig och attackerade mannen med en kniv och skar honom i ansiktet så kraftigt att ett sår sträckte sig från hakan vidare över munnen och ända upp till örontrakten. Även ett knivhugg i ryggen utdelades. Den unge mannen lämnade sedan platsen. Kvinnan tillkallade då polis och ambulans varpå den skadade fördes till Lindesbergs lasarett. Skadorna är allvarliga men inte livshotande, enligt polisen. Den misstänkte förhördes under dagen av polisen i Örebro och är nu delgiven misstanke om mordförsök.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.