Tjejfesten återuppstår, Kräftfesten flyttar in i arenan och blir en gala och Stadsfesten stannar i centrum. Nu är samtliga tre stora sommarfester redo att levereras till folket av arrangörerna Vasselhyttans Taxi & Buss, Lions Club Storå och Lindlövens IF.
Tjejfesten är en av tre tillställningar som arrangörerna presenterade i slutet av 2012. Nyheten då var att man valt att väcka liv i festen efter drygt tio år i träda. Under storhetstiden noterades som mest 1575 besökare på detta party och den sista festen arrangerades strax efter millennieskiftet. Nu berättar arrangörerna att allt är spikat inför nypremiären och som dragplåster har man raggat upp ett klassiskt partyband från Dalarna.
”Långa bollar på Bengt” och ”Folköl och dunkadunka” är två bland många slagkraftiga spår som det klassiska Vansbrobandet Svenne Rubins har släppt under årens lopp. Nu kommer de till Tjejfesten som arrangeras 31 maj.
– Att det blev just Svenne Rubins är för att vi tycker de passar väldigt bra in i den här typen av fester. Det behövs ett band med lite fart och som är allmänt känt samt levererar bra musik. Vi tycker Svenne Rubins uppfyller allt detta, säger Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Man räknar med att Tjejfesten drar omkring 800 gäster. Det är målet i alla fall. Kommer det ännu fler är det bara en fin bonus.
– Vi klarar ju att ta emot betydligt fler så vi ser ju gärna att det blir över 1000 gäster.
Kvar i centrum
En månad efter Tjejfesten (28-29/6) är det dags för tvådagarsfesten Linde Stadsfest. Arrangören har tidigare visat stort intresse att utveckla festen genom att flytta den till Loppholmen. Detta önskemål har man tvingats skjuta på för framtiden.
– Det har ju varit så mycket diskussioner kring Loppholmen sedan förra sommaren, om det skall byggas bostäder där eller inte. Eftersom ingen kunde ge oss besked i frågan då så fick vi sikta på samma plats som tidigare – i Flugparken. Loppholmarna får vi kika på till nästa sommar istället, säger Håkan.
Stadsfestens huvudnummer, dag två, är dansbandet Highlights vars sångare Michael Mårtensson blev vinnare av priset Guldsladden 2012.
Övriga artister under festdagarna är Larssons Rockband och trubadurerna David och Jesper samt Karlsson & Nilsson.
Kräftfest får galakänsla
Kräftfesten flyttas nu tillbaka till Lindesberg efter en tid i Råsshallen, Guldsmedshyttan. Lindlövens IF och Vasselhyttans Taxi & Buss kör inte bara hem festen till Linde utan väljer att ta den hela vägen till toppen vad gäller ”festlokal”.
– Ja, nu kommer vi satsa mer på Kräftfesten än tidigare. Därför kör vi festen i Lindesberg Arena för att det skall bli lite mer gala över det hela. Vi kommer att vara i den stora salen, vilket innebär att vi får omkring 1000 sittplatser, berättar Håkan Einarsson.
Kvällen är dock inte bara svart guld som kokats rött.
– Det blir en dansafton med ett riktigt klassiskt dansband, nämligen Schytts. Vi ser verkligen fram emot att arrangera den här festen i arenan istället och därmed blir vi också först att köra en dansafton i Lindesberg Arena, så det blir spännande att se hur det funkar där, avslutar Håkan.
Kräftfesten går av stapeln 7 september.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.