I lördags avgjordes årets Rally-SM och finaltävlingen kördes i Katrineholm. Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg, kom ”bara” trea i tävlingen – men det var ett taktiskt drag för att säkra totalsegern och det 15:e guldet till teamet.-Ja, vi körde ”safe” för att inget oförutsett skulle hindra oss från guldet, kommenterar Johnny Johansson.
Det blir bara trängre och trängre på hyllorna där en enorm samling priser summerar Johnny Johanssons rallykarriär. Omkring 700 st har det blivit under åren.
Säsongen 2009 har varit mycket bra för Jonsson och Johansson. Den nu 11 år gamla bilen, vilket är en aktningsvärd ålder inom sporten, har ställt upp till 100 procent för dem. Det enda oförutsedda som skett, var en punktering under den fjärde deltävlingen i Kolsva. Då tappade man hela tre minuter – och körde därefter in på en fjärdeplats. Innan Kolsva körde teamet hem tre raka segrar och hade därför ett poängmässigt övertag på konkurrenterna inför finalen, trots missödet med punkteringen i fjärde deltävlingen.
-Men vi ville inte riskera något i finalen och därför körde vi mer ”safe”. Hade vi råkat ut för något liknande med bilen nu, då hade risken varit stor att Jonas Wigren, som nu tog andraplatsen, hade gått om oss poängmässigt och därmed tagit totalsegern, berättar Johnny.
Nu väntar lite höstvila för rallyduon innan man tar nya tag säsongen 2010.
-Ja, det drar ju igång igen i januari. Så då är vi med igen, ler Johansson.
Fotnot: Tidigare i höst vann Mats och Johnny tävlingen ”SuperCupen”, vilket är en större tävling räknat på antalet tävlande som kör. Mats och Johnny har kört SuperCupen tio gånger – och vunnit nio av gångerna.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.