I lördags avgjordes årets Rally-SM och finaltävlingen kördes i Katrineholm. Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg, kom ”bara” trea i tävlingen – men det var ett taktiskt drag för att säkra totalsegern och det 15:e guldet till teamet.-Ja, vi körde ”safe” för att inget oförutsett skulle hindra oss från guldet, kommenterar Johnny Johansson.
Det blir bara trängre och trängre på hyllorna där en enorm samling priser summerar Johnny Johanssons rallykarriär. Omkring 700 st har det blivit under åren.
Säsongen 2009 har varit mycket bra för Jonsson och Johansson. Den nu 11 år gamla bilen, vilket är en aktningsvärd ålder inom sporten, har ställt upp till 100 procent för dem. Det enda oförutsedda som skett, var en punktering under den fjärde deltävlingen i Kolsva. Då tappade man hela tre minuter – och körde därefter in på en fjärdeplats. Innan Kolsva körde teamet hem tre raka segrar och hade därför ett poängmässigt övertag på konkurrenterna inför finalen, trots missödet med punkteringen i fjärde deltävlingen.
-Men vi ville inte riskera något i finalen och därför körde vi mer ”safe”. Hade vi råkat ut för något liknande med bilen nu, då hade risken varit stor att Jonas Wigren, som nu tog andraplatsen, hade gått om oss poängmässigt och därmed tagit totalsegern, berättar Johnny.
Nu väntar lite höstvila för rallyduon innan man tar nya tag säsongen 2010.
-Ja, det drar ju igång igen i januari. Så då är vi med igen, ler Johansson.
Fotnot: Tidigare i höst vann Mats och Johnny tävlingen ”SuperCupen”, vilket är en större tävling räknat på antalet tävlande som kör. Mats och Johnny har kört SuperCupen tio gånger – och vunnit nio av gångerna.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.