I lördags avgjordes årets Rally-SM och finaltävlingen kördes i Katrineholm. Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg, kom ”bara” trea i tävlingen – men det var ett taktiskt drag för att säkra totalsegern och det 15:e guldet till teamet.-Ja, vi körde ”safe” för att inget oförutsett skulle hindra oss från guldet, kommenterar Johnny Johansson.
Det blir bara trängre och trängre på hyllorna där en enorm samling priser summerar Johnny Johanssons rallykarriär. Omkring 700 st har det blivit under åren.
Säsongen 2009 har varit mycket bra för Jonsson och Johansson. Den nu 11 år gamla bilen, vilket är en aktningsvärd ålder inom sporten, har ställt upp till 100 procent för dem. Det enda oförutsedda som skett, var en punktering under den fjärde deltävlingen i Kolsva. Då tappade man hela tre minuter – och körde därefter in på en fjärdeplats. Innan Kolsva körde teamet hem tre raka segrar och hade därför ett poängmässigt övertag på konkurrenterna inför finalen, trots missödet med punkteringen i fjärde deltävlingen.
-Men vi ville inte riskera något i finalen och därför körde vi mer ”safe”. Hade vi råkat ut för något liknande med bilen nu, då hade risken varit stor att Jonas Wigren, som nu tog andraplatsen, hade gått om oss poängmässigt och därmed tagit totalsegern, berättar Johnny.
Nu väntar lite höstvila för rallyduon innan man tar nya tag säsongen 2010.
-Ja, det drar ju igång igen i januari. Så då är vi med igen, ler Johansson.
Fotnot: Tidigare i höst vann Mats och Johnny tävlingen ”SuperCupen”, vilket är en större tävling räknat på antalet tävlande som kör. Mats och Johnny har kört SuperCupen tio gånger – och vunnit nio av gångerna.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.