I lördags avgjordes årets Rally-SM och finaltävlingen kördes i Katrineholm. Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg, kom ”bara” trea i tävlingen – men det var ett taktiskt drag för att säkra totalsegern och det 15:e guldet till teamet.-Ja, vi körde ”safe” för att inget oförutsett skulle hindra oss från guldet, kommenterar Johnny Johansson.
Det blir bara trängre och trängre på hyllorna där en enorm samling priser summerar Johnny Johanssons rallykarriär. Omkring 700 st har det blivit under åren.
Säsongen 2009 har varit mycket bra för Jonsson och Johansson. Den nu 11 år gamla bilen, vilket är en aktningsvärd ålder inom sporten, har ställt upp till 100 procent för dem. Det enda oförutsedda som skett, var en punktering under den fjärde deltävlingen i Kolsva. Då tappade man hela tre minuter – och körde därefter in på en fjärdeplats. Innan Kolsva körde teamet hem tre raka segrar och hade därför ett poängmässigt övertag på konkurrenterna inför finalen, trots missödet med punkteringen i fjärde deltävlingen.
-Men vi ville inte riskera något i finalen och därför körde vi mer ”safe”. Hade vi råkat ut för något liknande med bilen nu, då hade risken varit stor att Jonas Wigren, som nu tog andraplatsen, hade gått om oss poängmässigt och därmed tagit totalsegern, berättar Johnny.
Nu väntar lite höstvila för rallyduon innan man tar nya tag säsongen 2010.
-Ja, det drar ju igång igen i januari. Så då är vi med igen, ler Johansson.
Fotnot: Tidigare i höst vann Mats och Johnny tävlingen ”SuperCupen”, vilket är en större tävling räknat på antalet tävlande som kör. Mats och Johnny har kört SuperCupen tio gånger – och vunnit nio av gångerna.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.