Kerstin Birath och Zoé Mauger laddar inför Sveriges nationaldag. Foto: Jennie Einarsson
Svenska nationaldagen firas med franska bakverk från Ramsberg
Som så många år tidigare anordnas byaloppis och marknad med ett stort varierande utbud när Kerstin Birath anordnar nationaldagsfirande i Gusselby. Dessutom blir det stor premiär för Zoé Mauger som debuterar med sina franska bakverk.
– Det är första gången som jag står och säljer på ett event. Jag känner mig väldigt förväntansfull inför dagen, säger Zoé glatt.
Det var när Kerstin fick höra att bekanta köpt franska bakverk i Ramsberg som hon fick idén att bjuda in Zoé till nationaldagsfirandet i Gusselby.
– Jag letar alltid efter nya som kommer hit och säljer sina produkter och jag vill ge Zoé en chans att få visa upp sig, speciellt som hon är ny i Sverige, så jag bjöd hit henne, förklarar Kerstin.
Chocolate Cruffin och Kanelbullar. Foto: Privat
I samband med att Zoés pojkvän fick arbete på Grimsö forskningsstation bestämde sig paret för att ta chansen att uppleva ett nytt land och träffa nya människor. I Oktober gick flyttlasset från Frankrike till Ramsberg där Zoe trivs väldigt bra.
– Vi har ett litet hus ute i skogen, det är perfekt. Mina grannar är rådjuren och fåglarna. Jag är van att bo på landet, mina föräldrar hade en farm utanför Paris där jag bodde när jag var liten, berättar Zoé.
Zoé som har studerat terapi och konst i Paris har alltid haft en passion för att baka. Men det var först när hon kom till Sverige som hon tog steget fullt ut och startade upp ett eget företag – ZAM – där hennes specialitet är franska bakverk.
– Jag gör bakverk som croissanter, kex, citronpaj, tårtor till exempelvis födelsedagar. Jag bakar även kanelbullar, berättar Zoé.
Croissanter. Foto: Privat
Att baka en croissant är ingen enkel uppgift, förberedelserna startar redan flera dagar innan.
– Det tar lång tid att baka croissanter, smöret ska ha rätt konsistens och det tar tid att forma degen. Det är mycket väntetider mellan de olika momenten, men sedan går de att lägga i frysen innan de ska bakas, förklarar Zoé och tillägger:
– På tisdag så planerar jag att ställa väckarklockan på tre på morgonen för att hinna plocka fram croissanterna ur frysen. Efter det gäller att vänta till croissanten har vuxit och det är mycket beroende av vädret. En varm dag går det snabbt och på vintern så tar det väldigt lång tid. Sedan ska man ställa in dem i ugnen i precis rätt tid så de blir frasiga, annars blir det en brioche och det vill vi inte ha. Man vill ha de vackra fina lagren av smör och deg i en croissant.
Tarte au citron meringuée och tarte caramel chocolat Foto: Privat
På Sveriges nationaldag gör Zoé sin bagardebut vid Kerstin Biraths lilla gårdsbutik i Gusselby. Dagen till ära kommer Zoé baka delikatesser som bland annat: Tarte au citron meringuée (Citronpaj med maräng), Tarte caramel chocolat (Karamell- och chokladpaj), Croissant och Pains au chocolat.
– Det är första gången som jag står och säljer på ett event och jag hört att det kan komma mycket folk, så jag behöver förbereda mig ordentligt. Jag känner mig väldigt förväntansfull inför dagen, säger Zoé glatt.
Övriga som ställer ut på nationaldagsfirandet är bland annat: Ställbergs Rökeri, Grythyttans mjöl och bröd, Kallernäs getost, Bromanders, Godisvagnen, Trädgårdscenter. Det blir försäljning av träsniderier, kläder, skor, hamburgare, fika, glass och loppis m.m.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.