INSÄNDARE/DEBATT: Bostadsmarknaden har länge varit ett lukrativt område för spekulation. Nu öppnar högerregeringen för att det skall bli lättare att hyra ut bostadsrätter i andra hand med svepskäl att de ändå står tomma.
Det är en sak att kunna hyra ut delar av sin bostad eller hela under kortare tidsperioder då man själv inte behöver sin bostad och det är något man får göra redan idag med dom regler som gäller.
Men regeringens utredningsförslag syftar till att öppna upp för mer andrahandsuthyrning trots att det inte löser bostadsbristen, den löser man genom att bygga fler bostäder och framförallt hyresrätter. Regeringens förslag (utredningsdirektiv) är inte till för dom bostadslösa, det är utformat och till för den som vill berika sig på andras behov av bostad.
Har du miljonerna som behövs för att införskaffa en bostad som du själv inte behöver. Då har den nya högerregeringen lösningen för hur dessa pengar skall kunna göra dig än rikare. Om regeringens förslag går igenom kommer fler rika personer att köpa upp attraktiva lägenheter för att sedan hyra ut dem i andra hand. Det är dåligt för bostadsrättsföreningarna och för de personer som tvingas betala långt högre hyra än den månadsavgift som lägenhetsinnehavaren själv betalar.
Ännu fler, som desperat behöver en bostad blir lätta byten när de får finna sig i att få en bostad på spekulanternas villkor!
Bjarne Lind
Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.