INSÄNDARE/DEBATT: Bostadsmarknaden har länge varit ett lukrativt område för spekulation. Nu öppnar högerregeringen för att det skall bli lättare att hyra ut bostadsrätter i andra hand med svepskäl att de ändå står tomma.
Det är en sak att kunna hyra ut delar av sin bostad eller hela under kortare tidsperioder då man själv inte behöver sin bostad och det är något man får göra redan idag med dom regler som gäller.
Men regeringens utredningsförslag syftar till att öppna upp för mer andrahandsuthyrning trots att det inte löser bostadsbristen, den löser man genom att bygga fler bostäder och framförallt hyresrätter. Regeringens förslag (utredningsdirektiv) är inte till för dom bostadslösa, det är utformat och till för den som vill berika sig på andras behov av bostad.
Har du miljonerna som behövs för att införskaffa en bostad som du själv inte behöver. Då har den nya högerregeringen lösningen för hur dessa pengar skall kunna göra dig än rikare. Om regeringens förslag går igenom kommer fler rika personer att köpa upp attraktiva lägenheter för att sedan hyra ut dem i andra hand. Det är dåligt för bostadsrättsföreningarna och för de personer som tvingas betala långt högre hyra än den månadsavgift som lägenhetsinnehavaren själv betalar.
Ännu fler, som desperat behöver en bostad blir lätta byten när de får finna sig i att få en bostad på spekulanternas villkor!
Bjarne Lind
Lindesberg
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.