Idag står det klart att Sverigedemokraterna kommer att få ett mandat i Lindesbergs kommunfullmäktige. Det är med största sannolikhet på Centerpartiets bekostnad, eftersom det sista mandatet i den preliminära rösträkningen gick till just Centern.
De preliminära rapporterna har visat sig hålla för Sverigedemokraterna hela vägen. Stödet har varit mycket stort i kommunvalet, precis som många etablerade partier befarat de senaste dagarna. Senast att uttala sig var Arnold Bengtsson, som tyckte det är mycket beklagligt att utvecklingen gått åt detta håll.
-Jag tycker det är mer intressant att finna en bredare koalition i fullmäktige, uttalade han sig då.
Länsstyrelsen gav idag besked om att antalet röster till Sd överstiger vad som krävs för ett mandat. Dock har man ännu inte hunnit uppdatera mandatfördelningen officiellt ännu.
Enligt de uppgifter vi tagit del av har så många som 411 röster lagts på Sverigedemokraterna. Dock återstår ett fåtal röster innan det slutgiltiga resultatet står fast, men det är inget som kommer att innebära några större justeringar eller förändringar i mandatfördelningen.
Så fördelas mandaten
18 Socialdemokraterna
10 Centerpartiet
7 Moderaterna
3 Vänsterpartiet
2 Folkpartiet
2 Kristdemokraterna
2 Miljöpartiet
1 Sverigedemokraterna
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.