Idag står det klart att Sverigedemokraterna kommer att få ett mandat i Lindesbergs kommunfullmäktige. Det är med största sannolikhet på Centerpartiets bekostnad, eftersom det sista mandatet i den preliminära rösträkningen gick till just Centern.
De preliminära rapporterna har visat sig hålla för Sverigedemokraterna hela vägen. Stödet har varit mycket stort i kommunvalet, precis som många etablerade partier befarat de senaste dagarna. Senast att uttala sig var Arnold Bengtsson, som tyckte det är mycket beklagligt att utvecklingen gått åt detta håll.
-Jag tycker det är mer intressant att finna en bredare koalition i fullmäktige, uttalade han sig då.
Länsstyrelsen gav idag besked om att antalet röster till Sd överstiger vad som krävs för ett mandat. Dock har man ännu inte hunnit uppdatera mandatfördelningen officiellt ännu.
Enligt de uppgifter vi tagit del av har så många som 411 röster lagts på Sverigedemokraterna. Dock återstår ett fåtal röster innan det slutgiltiga resultatet står fast, men det är inget som kommer att innebära några större justeringar eller förändringar i mandatfördelningen.
Så fördelas mandaten
18 Socialdemokraterna
10 Centerpartiet
7 Moderaterna
3 Vänsterpartiet
2 Folkpartiet
2 Kristdemokraterna
2 Miljöpartiet
1 Sverigedemokraterna
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.