Då och då förenas de två: fotbollen och ishockeyn. I alla fall här i Lindesberg, för nu drar fotbollskvällarna igång igen i Lindehov.
Ishockeyföreningen Lindlövens IF har sökt och fått tillstånd att visa samtliga matcher under fotbolls-EM, som för Sveriges del drar igång om exakt en vecka. Den första sändningen visas alltså nästa måndag när Sverige möter Ukraina och på sedvanligt manér serverar man fotbollshungriga Lindesbergare en rejäl storbildssändning samt mat och dryck att skölja ner detta med.
-Det brukar i regel vara ett stort intresse när vi arrangerar sådana här kvällar. Både EM och VM. Nu är den första matchen visserligen på en måndag, det är kanske inte den bästa av dagar. Men redan vid match två blir det fullträff när Sverige möter England, fredagen 15 juni. Det kan ju inte bli mycket bättre, ler Henry Nordlund, Lindlöven.
Under denna matchkväll arrangerar föreningen även liveunderhållning för att bredda fotbollsfesten i hallen. Och bredd får man alltså även beträffande antalet sådana här kvällar.
-Ja, vi har tillstånd att visa samtliga matcher under EM. Även om Sverige skulle åka ur så kan det bli aktuellt att visa en eller flera andra matcher som är av intresse, säger Nordlund.
Idag har man alltså tre bokade datum och matcher som kommer att visas:
11/6: Sverige vs Ukraina
15/6: Sverige vs England
19/6: Sverige vs Frankrike
Avspark 20:45 i samtliga matcher. Insläpp från kl. 18:00
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.