Då och då förenas de två: fotbollen och ishockeyn. I alla fall här i Lindesberg, för nu drar fotbollskvällarna igång igen i Lindehov.
Ishockeyföreningen Lindlövens IF har sökt och fått tillstånd att visa samtliga matcher under fotbolls-EM, som för Sveriges del drar igång om exakt en vecka. Den första sändningen visas alltså nästa måndag när Sverige möter Ukraina och på sedvanligt manér serverar man fotbollshungriga Lindesbergare en rejäl storbildssändning samt mat och dryck att skölja ner detta med.
-Det brukar i regel vara ett stort intresse när vi arrangerar sådana här kvällar. Både EM och VM. Nu är den första matchen visserligen på en måndag, det är kanske inte den bästa av dagar. Men redan vid match två blir det fullträff när Sverige möter England, fredagen 15 juni. Det kan ju inte bli mycket bättre, ler Henry Nordlund, Lindlöven.
Under denna matchkväll arrangerar föreningen även liveunderhållning för att bredda fotbollsfesten i hallen. Och bredd får man alltså även beträffande antalet sådana här kvällar.
-Ja, vi har tillstånd att visa samtliga matcher under EM. Även om Sverige skulle åka ur så kan det bli aktuellt att visa en eller flera andra matcher som är av intresse, säger Nordlund.
Idag har man alltså tre bokade datum och matcher som kommer att visas:
11/6: Sverige vs Ukraina
15/6: Sverige vs England
19/6: Sverige vs Frankrike
Avspark 20:45 i samtliga matcher. Insläpp från kl. 18:00
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.