Bostream väntar på 300 intresseanmälningar från Lindesberg
Tidigare i veckan lanserades en ny bredbandstjänst av Bostream. De garanterar hela 26 Mbit via telefonjacket till ungefär samma kostnad som ett vanligt ADSL-abonnemang via konkurrenten Telia. Redan någon dag efter att Bostream gick ut offentligt med sin nya satsning var efterfrågan enorm. Den kanske mest intressanta frågan nu är om det finns hopp om att detta supersnabba bredband kommer till Lindesberg.
Just nu öppnas två bredbandsstationer i Stockholm och två i Göteborg för att förse invånarna där med Sveriges snabbaste bredband till privatkunder. Inom kort kan de få en enorm bandbredd – mer än dubbelt så snabbt som det tidigare snabbast klassade, vilket levererades av Bredbandsbolaget och gav 10 Mbit. Med Bostreams 26 Mbit förstår dataintresserade att det råder glädjeyra ute i landet.
-Vi har fått ett enormt tryck med intresseanmälningarna sedan vi gick ut med vår nya tjänst. Det är helt otroligt kul, säger Yvonne Borg, marknadschef och pressansvarig för Bostream.
Bostream tänker inte enbart hålla till i storstadsregionen.
-Vi öppnar först i de områden vi redan har tillgång till stationer, sedan sker en utbyggnad i höst efter intresse och förfrågan från kunden. Skulle det komma 300 intresseanmälningar från en stad kommer vi ansöka vid Skanova om att få öppna stationen där för att kunna erbjuda vår tjänst på orten, säger Yvonne.
Så trots att Lindesbergs stad inte har lika tätt med hushållen som jämförelsevis Stockholm, Göteborg och Malmö har, så ser Bostream staden som intressant.
-Självklart gör vi en ansökan om att få öppna stationen i Lindesberg om vi får 300 anmälningar därifrån, kommenterar Yvonne.
Snabbt upp till 8 km
-Koppar är underskattat, konstaterar Yvonne Borg.
-I testmiljöer har man kunnat köra 100 Mbit via koppartråd. Vi kan garantera upp till 26 Mbit för kunder som bor upp till 300 meter ifrån själva stationen. Tester har visat sig att även kunder upp till 450 meter ifrån få 26 Mbit, men då med varierande kvalitet beroende på koppartrådens egna kvalitet, säger Yvonne Borg.
Tekniken begränsas beroende på avstånd mellan kund och station. Bor man längre än 450 meter och upp till 1000 meter får man ”bara” nöja sig med 13 Mbit. Från 1 km och upp till 6-8 km får man ett annat alternativ, ett ADSL med 8 Mbit nedström och 1 Mbit uppströms. Man laddar alltså hem filer till sin dator med hastigheten 8 Mbit och skickar filer med hastigheten 1 Mbit. Med ”vanligt” ADSL både laddar- och skickar man filer med den betydligt blygsammare hastigheten 0,5 Mbit.
Mer info och priser samt intresseanmälan finns här>>
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.