Stora skador på gräsmattan vid Prästryggens Camping, Frövi, skvallrar om att vildsvinen har kommit alldeles för nära samhället i jakt på föda. – Det här är naturligtvis inte bra alls och därför har vi bett stadsjägaren titta närmare på lösningar att få bort djuren. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området, berättar Per Björkengren på Bergslagens Kommunalteknik.
Likt en jordfräs har de nattaktiva ”campingbesökarna” gått hårt åt delar av gräsmattan inne på området. Även om det fortfarande rör sig om en mindre yta, är man orolig att vildsvinens besök på campingen inte är tillfälligt.
– Har de hittat något att äta där, då är ju risken mycket stor att de kommer tillbaka och skadorna blir ännu större. Dessutom finns det ju risk att de rör sig till andra områden i trakten, där de riskerar komma i kontakt med människor. Man får inte glömma att vildsvinen inte bara är stygga mot gräsmattor och grödor, utan kan vara det mot människor också, t ex om de har kultingar, säger Björkengren bekymrat.
Skadorna vid Prästryggens Camping upptäcktes för bara några dagar sedan och Bergslagens Kommunalteknik har redan gett stadsjägaren i uppdrag att se över vilka metoder som kan tänkas lösa situationen.
– Det finns ju olika sätt att mota bort djuren och det är detta jägaren skall se över nu. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området. Men det där överlåter vi till jägaren som har betydligt mer kunskap kring frågor som denna, säger Per Björkengren.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.