Stora skador på gräsmattan vid Prästryggens Camping, Frövi, skvallrar om att vildsvinen har kommit alldeles för nära samhället i jakt på föda. – Det här är naturligtvis inte bra alls och därför har vi bett stadsjägaren titta närmare på lösningar att få bort djuren. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området, berättar Per Björkengren på Bergslagens Kommunalteknik.
Likt en jordfräs har de nattaktiva ”campingbesökarna” gått hårt åt delar av gräsmattan inne på området. Även om det fortfarande rör sig om en mindre yta, är man orolig att vildsvinens besök på campingen inte är tillfälligt.
– Har de hittat något att äta där, då är ju risken mycket stor att de kommer tillbaka och skadorna blir ännu större. Dessutom finns det ju risk att de rör sig till andra områden i trakten, där de riskerar komma i kontakt med människor. Man får inte glömma att vildsvinen inte bara är stygga mot gräsmattor och grödor, utan kan vara det mot människor också, t ex om de har kultingar, säger Björkengren bekymrat.
Skadorna vid Prästryggens Camping upptäcktes för bara några dagar sedan och Bergslagens Kommunalteknik har redan gett stadsjägaren i uppdrag att se över vilka metoder som kan tänkas lösa situationen.
– Det finns ju olika sätt att mota bort djuren och det är detta jägaren skall se över nu. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området. Men det där överlåter vi till jägaren som har betydligt mer kunskap kring frågor som denna, säger Per Björkengren.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.