Stora skador på gräsmattan vid Prästryggens Camping, Frövi, skvallrar om att vildsvinen har kommit alldeles för nära samhället i jakt på föda. – Det här är naturligtvis inte bra alls och därför har vi bett stadsjägaren titta närmare på lösningar att få bort djuren. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området, berättar Per Björkengren på Bergslagens Kommunalteknik.
Likt en jordfräs har de nattaktiva ”campingbesökarna” gått hårt åt delar av gräsmattan inne på området. Även om det fortfarande rör sig om en mindre yta, är man orolig att vildsvinens besök på campingen inte är tillfälligt.
– Har de hittat något att äta där, då är ju risken mycket stor att de kommer tillbaka och skadorna blir ännu större. Dessutom finns det ju risk att de rör sig till andra områden i trakten, där de riskerar komma i kontakt med människor. Man får inte glömma att vildsvinen inte bara är stygga mot gräsmattor och grödor, utan kan vara det mot människor också, t ex om de har kultingar, säger Björkengren bekymrat.
Skadorna vid Prästryggens Camping upptäcktes för bara några dagar sedan och Bergslagens Kommunalteknik har redan gett stadsjägaren i uppdrag att se över vilka metoder som kan tänkas lösa situationen.
– Det finns ju olika sätt att mota bort djuren och det är detta jägaren skall se över nu. Det kan eventuellt bli tal om skyddsjakt för att skrämma bort djuren från området. Men det där överlåter vi till jägaren som har betydligt mer kunskap kring frågor som denna, säger Per Björkengren.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.