De senaste dagarna har ett ”gäng” vildsvin uppehållit sig i trakterna av Rya söder om Lindesberg. Vid minst ett tillfälle har dessa varit totalt nonchalanta och valt att ställa sig mitt i vägen för bilisterna.
Bilden är tagen av en privatperson som häromdagen blev vittne till denna knorriga trios galenskap.
-Troligtvis var det saltet på vägbanan som vildsvinen fann stort intresse för, berättar fotografen som med denna bild vill uppmärksamma andra bilister om grisarnas upptåg och nonchalans.
-De brydde sig nämligen inte ett dugg om trafiken, så bilisterna fick snällt bromsa och vänta på att de flyttade på sig.
När denna bild togs befann sig vildsvinen på Örebrovägen strax norr om Rya Bygdegård.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.