Motionsspåret Lindessjön Runt har inte bara blivit populärt för motionärer. Vid lägerplatserna har det blivit väldigt vanligt att ungdomar träffas för att dricka stora mängder alkohol och ha kul. Men lika kul är det inte att städa upp efter dem, konstaterar man på Bergslagens Kommunalteknik samt Serviceteamet vars uppdrag är att hålla snyggt runt spåret.
I lördags grisades lägerplatsen ner vid naturreservatet Tempelbacken i Dalkarlshytteområdet. Enligt uppgift hade ett mycket stort antal ungdomar och unga vuxna samlats där för att festa. Förutom inslag av bråk har det rapporterats om att man lämnade ett berg av sopor efter sig. Enligt ett vittne var nedskräpningen av sådan omfattning att det får fallet ”återvinningsstationen på Banvägen” att blekna i jämförelse.
Att det skräpas ner vid lägerplatserna är inte det största problemet i allt detta. Skadegörelsen som stundom förekommer är värre eftersom den inte bara är kostsam utan också riskerar eskalera i något mycket allvarligare: skogsbränder eller personskador. Enligt BKT-personal är det inte ovanligt att skadegörelsen sker genom att elda upp saker på lägerplatserna och i ett berusat tillstånd är det naturligtvis större risk att det går åt skogen. Man finner nämligen alltid tomma ölburkar och spritflaskor i samband med dessa skadegörelser.
Arbetsledare Kenneth Persson uppger att senast ett sådant fall blev känt var för två veckor sedan.
-Tydligen hade man en liten fest vid lägerplatsen ”Carlssons Udde” förrförra helgen. Då var det nära att man eldade upp en av de stora sittbänkarna. De hade gjort upp en eld under bänken, men det tog sig aldrig så pass att bänken började brinna. Det glödde bara i den, berättar Kenneth.
Förutom skadegörelsen ställdes allmän oreda till vid lägerplatsen samma kväll.
-Det försvann även ett sopkärl som vi inte lyckats hitta.
På BKT konstaterar man att det har blivit många tillbud längs motionsspåret under åren. Känslan är också att det blivit något värre på senare tid.
-Och det verkar som att det alltid blir lite mer av sådant här strax innan skolorna startar igen, påpekar Kenneth.
Ett stenkast från Carlssons Udde ligger Parkudden. Där eldades ett vindskydd upp förra sommaren. Liknande brandtillbud har förekommit på andra platser längs spåret under åren.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras