Idag, onsdag, öppnar Systembolaget sin temporära butik på Tennisgatan på industriområdet. Anledningen till att man har flyttat från centrum till denna avlägsna plats är att man just nu förbereder lokalen på Kristinavägen för övergången till självbetjäningsbutik. Redan i november kommer den nya butiken vara klar.
Flera av Systembolagets butiker runt om i landet har, eller kommer att byggas om för dess nya självbetjäningssystem. Butiken i Lindesberg beräknas vara klart redan den 22 november. Hela den yta som tidigare utgjorde lager kommer nu vara öppen med hyllplan där kunden i lugnt mak kan välja ut sina varor. Självbetjäning har varit mycket uppskattat av människor som handlar i t ex Örebro, där självbetjäningsbutiker inte är något nytt. Fördelarna är många: t ex att de ofta långa kötiderna försvinner. Men finns det fördelar finns det oftast nackdelar. Med det nya konceptet har många butiker haft problem med snatteri, ett problem som kommer sig naturligt då butiken blir helt öppen. Trots detta ser butikschefen, Jan Åkerstedt, mycket positivt på förändringen som nu sker.
–Självklart är fördelarna stora och många. Man får nu som kund mer tid att välja ut sitt vin till helgmiddagen då man i lugn och ro får titta på varorna i butiken, det gör även att det blir kortare väntetid vid kassan. Exakt hur Systembolagets nya koncept ser ut vet jag faktiskt inte i detalj. Jag hoppas ändå att man på hyllorna kan få lite nyttig information om just den varan man funderar över att köpa – t ex till vilka maträtter den passar, bedömning av kvalitet och smak osv. Det är som sagt för mig okänt ännu hur det kommer att se ut när det är klart, säger Åkerstedt. Snatteri kommer att tacklas genom skärpt bevakning och uppsyn från personalen, med andra ord på samma vis som en vanlig matvaruaffär tar i tu med snatterierna.
Idag, onsdag, öppnar man alltså den temporära butiken i väntan på den renovering och ombyggnad som stundar. Problemet var dock att man p.g.a. sitt breda sortiment och lager tvingades välja en lokal långt från centrum för att få plats med allt. Några av de första kunderna som LindeNytt pratade med var väldigt upprörda över det nya läget. –Alla har inte tillgång till bil så själv fick jag gå ut hit från centrum vilket tog nästan 45 minuter. Sen var det inte skyltat så det var inte helt lätt att komma rätt. Jag tycker dom kunde ha ordnat med bussar som går mellan centrum och industriområdet, sade en upprörd kund.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.