Idag, onsdag, öppnar Systembolaget sin temporära butik på Tennisgatan på industriområdet. Anledningen till att man har flyttat från centrum till denna avlägsna plats är att man just nu förbereder lokalen på Kristinavägen för övergången till självbetjäningsbutik. Redan i november kommer den nya butiken vara klar.
Flera av Systembolagets butiker runt om i landet har, eller kommer att byggas om för dess nya självbetjäningssystem. Butiken i Lindesberg beräknas vara klart redan den 22 november. Hela den yta som tidigare utgjorde lager kommer nu vara öppen med hyllplan där kunden i lugnt mak kan välja ut sina varor. Självbetjäning har varit mycket uppskattat av människor som handlar i t ex Örebro, där självbetjäningsbutiker inte är något nytt. Fördelarna är många: t ex att de ofta långa kötiderna försvinner. Men finns det fördelar finns det oftast nackdelar. Med det nya konceptet har många butiker haft problem med snatteri, ett problem som kommer sig naturligt då butiken blir helt öppen. Trots detta ser butikschefen, Jan Åkerstedt, mycket positivt på förändringen som nu sker.
–Självklart är fördelarna stora och många. Man får nu som kund mer tid att välja ut sitt vin till helgmiddagen då man i lugn och ro får titta på varorna i butiken, det gör även att det blir kortare väntetid vid kassan. Exakt hur Systembolagets nya koncept ser ut vet jag faktiskt inte i detalj. Jag hoppas ändå att man på hyllorna kan få lite nyttig information om just den varan man funderar över att köpa – t ex till vilka maträtter den passar, bedömning av kvalitet och smak osv. Det är som sagt för mig okänt ännu hur det kommer att se ut när det är klart, säger Åkerstedt. Snatteri kommer att tacklas genom skärpt bevakning och uppsyn från personalen, med andra ord på samma vis som en vanlig matvaruaffär tar i tu med snatterierna.
Idag, onsdag, öppnar man alltså den temporära butiken i väntan på den renovering och ombyggnad som stundar. Problemet var dock att man p.g.a. sitt breda sortiment och lager tvingades välja en lokal långt från centrum för att få plats med allt. Några av de första kunderna som LindeNytt pratade med var väldigt upprörda över det nya läget. –Alla har inte tillgång till bil så själv fick jag gå ut hit från centrum vilket tog nästan 45 minuter. Sen var det inte skyltat så det var inte helt lätt att komma rätt. Jag tycker dom kunde ha ordnat med bussar som går mellan centrum och industriområdet, sade en upprörd kund.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.