Idag, onsdag, öppnar Systembolaget sin temporära butik på Tennisgatan på industriområdet. Anledningen till att man har flyttat från centrum till denna avlägsna plats är att man just nu förbereder lokalen på Kristinavägen för övergången till självbetjäningsbutik. Redan i november kommer den nya butiken vara klar.
Flera av Systembolagets butiker runt om i landet har, eller kommer att byggas om för dess nya självbetjäningssystem. Butiken i Lindesberg beräknas vara klart redan den 22 november. Hela den yta som tidigare utgjorde lager kommer nu vara öppen med hyllplan där kunden i lugnt mak kan välja ut sina varor. Självbetjäning har varit mycket uppskattat av människor som handlar i t ex Örebro, där självbetjäningsbutiker inte är något nytt. Fördelarna är många: t ex att de ofta långa kötiderna försvinner. Men finns det fördelar finns det oftast nackdelar. Med det nya konceptet har många butiker haft problem med snatteri, ett problem som kommer sig naturligt då butiken blir helt öppen. Trots detta ser butikschefen, Jan Åkerstedt, mycket positivt på förändringen som nu sker.
–Självklart är fördelarna stora och många. Man får nu som kund mer tid att välja ut sitt vin till helgmiddagen då man i lugn och ro får titta på varorna i butiken, det gör även att det blir kortare väntetid vid kassan. Exakt hur Systembolagets nya koncept ser ut vet jag faktiskt inte i detalj. Jag hoppas ändå att man på hyllorna kan få lite nyttig information om just den varan man funderar över att köpa – t ex till vilka maträtter den passar, bedömning av kvalitet och smak osv. Det är som sagt för mig okänt ännu hur det kommer att se ut när det är klart, säger Åkerstedt. Snatteri kommer att tacklas genom skärpt bevakning och uppsyn från personalen, med andra ord på samma vis som en vanlig matvaruaffär tar i tu med snatterierna.
Idag, onsdag, öppnar man alltså den temporära butiken i väntan på den renovering och ombyggnad som stundar. Problemet var dock att man p.g.a. sitt breda sortiment och lager tvingades välja en lokal långt från centrum för att få plats med allt. Några av de första kunderna som LindeNytt pratade med var väldigt upprörda över det nya läget. –Alla har inte tillgång till bil så själv fick jag gå ut hit från centrum vilket tog nästan 45 minuter. Sen var det inte skyltat så det var inte helt lätt att komma rätt. Jag tycker dom kunde ha ordnat med bussar som går mellan centrum och industriområdet, sade en upprörd kund.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.