När öl, vin och sprit håller höga priser, då väljer folket i allt högre grad att handla utomlands. Det visar inte minst de senaste försäljningssiffrorna som Systembolaget presenterade idag.
Många av systemets butikschefer har påtalat problemet med höga alkoholskatter i takt med att grannländerna kraftigt sänker sina skatter. Resultatet är att allt fler väljer att handla på kontinenten – och inte i de nya tjusiga självbetjäningsbutiker som byggts i landet.
Örebro län hör till den region där Systembolagets försäljningssiffror sjunkit mest.
Försäljningsstatistiken jämför oktober månad med samma månad förra året.
Totalt minskade försäljningen i länet med 11,1 procent. Ett utslag på de olika varugrupperna visar att den största minskningen skett på sprit, där minskningen var hela 17,6 procent.
Vinförsäljningen minskade med 8,8 procent medan starkölen droppade med 10,1 procent. Även cider minskade kraftigt – med 16,6 procent.
Trots kraftigt försämrad försäljning visar ändå en varugrupp ett rejält plus – de alkoholfria alternativen. I hela riket ökade försäljningen av dessa varor med 19,5 procent.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.