Grusplanen vid Lindeskolan blir den nya tivoliplatsen från och med i år. Foto: Fredrik Norman
Tåg skall ta marknadsbesökare till nya tivoliplatsen
Med en månad kvar till 2017 års Lindemarken, är det nu bestämt att man kommer placera tivolit vid Lindeskolan – på den stora grusplanen i områdets västra ände (mot Torphyttan). För de som anser att sträckan är för lång för apostlahästarna, har arrangören ordnat turer med såväl häst och vagn som ett tåg på hjul, som kommer att gå i skytteltrafik mellan centrum och tivoliplatsen.
På den traditionella tivoliplatsen är bostadsbygget igång sedan länge. Redan i fjol konstaterades att man inför 2017 måste lösa det med en ny tivoliplats. Man talade tidigt om Stadsskogsvallen och grusplanen vid Lindeskolan. ”Vallen” ströks nästan i samma stund som förslaget kom upp då det ligger alldeles för långt bort från centrala Lindesberg och marknadsvimlet. Det mest lämpade substitutet för ”tivoliplanen” blev således grusplanen i bortre änden av Lindeskolan grönområde.
– Tivoliaktören har kontrollerat och godkänt platsen, så det skall inte vara några problem att sätta upp tivolit där, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Foto: Fredrik Norman
Marknadsarrangören påpekade tidigt att platsen inte är helt optimal då avståndet mellan marknaden och tivolit plötsligt blir väldigt långt.
För att överbrygga avståndet har man haft en tanke om att få ett antal knallar att placera sig längs sträckan Gröna bron – nya tivoliplatsen, för att skapa en länk mellan centrum och tivoliplatsen som känns som en del i Lindemarken. Tanken må ha varit god, men dessvärre ej genomförbart.
– Det är svårt eftersom alla knallar av självklara skäl vill vara inne i centrum, så den idén har vi lagt åt sidan för nu, säger Karlsson.
För att underlätta – och tillföra något glädjefyllt – har man istället ordnat så att det under marknadsdagen går att ”ta tåget” till tivolit.
– Vi har ordnat ett Lilliputtåg med tre vagnar som plockar upp marknadsbesökare i centrum och kör dem bort till tivolit, så det kanske blir en uppskattad attraktion bara att ta sig dit. Turerna kommer att vara helt gratis, berättar Bengt-Göran.
Fotnot: Lindemarken arrangeras fredag 22 september
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.