Grusplanen vid Lindeskolan blir den nya tivoliplatsen från och med i år. Foto: Fredrik Norman
Tåg skall ta marknadsbesökare till nya tivoliplatsen
Med en månad kvar till 2017 års Lindemarken, är det nu bestämt att man kommer placera tivolit vid Lindeskolan – på den stora grusplanen i områdets västra ände (mot Torphyttan). För de som anser att sträckan är för lång för apostlahästarna, har arrangören ordnat turer med såväl häst och vagn som ett tåg på hjul, som kommer att gå i skytteltrafik mellan centrum och tivoliplatsen.
På den traditionella tivoliplatsen är bostadsbygget igång sedan länge. Redan i fjol konstaterades att man inför 2017 måste lösa det med en ny tivoliplats. Man talade tidigt om Stadsskogsvallen och grusplanen vid Lindeskolan. ”Vallen” ströks nästan i samma stund som förslaget kom upp då det ligger alldeles för långt bort från centrala Lindesberg och marknadsvimlet. Det mest lämpade substitutet för ”tivoliplanen” blev således grusplanen i bortre änden av Lindeskolan grönområde.
– Tivoliaktören har kontrollerat och godkänt platsen, så det skall inte vara några problem att sätta upp tivolit där, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Foto: Fredrik Norman
Marknadsarrangören påpekade tidigt att platsen inte är helt optimal då avståndet mellan marknaden och tivolit plötsligt blir väldigt långt.
För att överbrygga avståndet har man haft en tanke om att få ett antal knallar att placera sig längs sträckan Gröna bron – nya tivoliplatsen, för att skapa en länk mellan centrum och tivoliplatsen som känns som en del i Lindemarken. Tanken må ha varit god, men dessvärre ej genomförbart.
– Det är svårt eftersom alla knallar av självklara skäl vill vara inne i centrum, så den idén har vi lagt åt sidan för nu, säger Karlsson.
För att underlätta – och tillföra något glädjefyllt – har man istället ordnat så att det under marknadsdagen går att ”ta tåget” till tivolit.
– Vi har ordnat ett Lilliputtåg med tre vagnar som plockar upp marknadsbesökare i centrum och kör dem bort till tivolit, så det kanske blir en uppskattad attraktion bara att ta sig dit. Turerna kommer att vara helt gratis, berättar Bengt-Göran.
Fotnot: Lindemarken arrangeras fredag 22 september
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.