Grusplanen vid Lindeskolan blir den nya tivoliplatsen från och med i år. Foto: Fredrik Norman
Tåg skall ta marknadsbesökare till nya tivoliplatsen
Med en månad kvar till 2017 års Lindemarken, är det nu bestämt att man kommer placera tivolit vid Lindeskolan – på den stora grusplanen i områdets västra ände (mot Torphyttan). För de som anser att sträckan är för lång för apostlahästarna, har arrangören ordnat turer med såväl häst och vagn som ett tåg på hjul, som kommer att gå i skytteltrafik mellan centrum och tivoliplatsen.
På den traditionella tivoliplatsen är bostadsbygget igång sedan länge. Redan i fjol konstaterades att man inför 2017 måste lösa det med en ny tivoliplats. Man talade tidigt om Stadsskogsvallen och grusplanen vid Lindeskolan. ”Vallen” ströks nästan i samma stund som förslaget kom upp då det ligger alldeles för långt bort från centrala Lindesberg och marknadsvimlet. Det mest lämpade substitutet för ”tivoliplanen” blev således grusplanen i bortre änden av Lindeskolan grönområde.
– Tivoliaktören har kontrollerat och godkänt platsen, så det skall inte vara några problem att sätta upp tivolit där, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Foto: Fredrik Norman
Marknadsarrangören påpekade tidigt att platsen inte är helt optimal då avståndet mellan marknaden och tivolit plötsligt blir väldigt långt.
För att överbrygga avståndet har man haft en tanke om att få ett antal knallar att placera sig längs sträckan Gröna bron – nya tivoliplatsen, för att skapa en länk mellan centrum och tivoliplatsen som känns som en del i Lindemarken. Tanken må ha varit god, men dessvärre ej genomförbart.
– Det är svårt eftersom alla knallar av självklara skäl vill vara inne i centrum, så den idén har vi lagt åt sidan för nu, säger Karlsson.
För att underlätta – och tillföra något glädjefyllt – har man istället ordnat så att det under marknadsdagen går att ”ta tåget” till tivolit.
– Vi har ordnat ett Lilliputtåg med tre vagnar som plockar upp marknadsbesökare i centrum och kör dem bort till tivolit, så det kanske blir en uppskattad attraktion bara att ta sig dit. Turerna kommer att vara helt gratis, berättar Bengt-Göran.
Fotnot: Lindemarken arrangeras fredag 22 september
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit ...
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.