Grusplanen vid Lindeskolan blir den nya tivoliplatsen från och med i år. Foto: Fredrik Norman
Tåg skall ta marknadsbesökare till nya tivoliplatsen
Med en månad kvar till 2017 års Lindemarken, är det nu bestämt att man kommer placera tivolit vid Lindeskolan – på den stora grusplanen i områdets västra ände (mot Torphyttan). För de som anser att sträckan är för lång för apostlahästarna, har arrangören ordnat turer med såväl häst och vagn som ett tåg på hjul, som kommer att gå i skytteltrafik mellan centrum och tivoliplatsen.
På den traditionella tivoliplatsen är bostadsbygget igång sedan länge. Redan i fjol konstaterades att man inför 2017 måste lösa det med en ny tivoliplats. Man talade tidigt om Stadsskogsvallen och grusplanen vid Lindeskolan. ”Vallen” ströks nästan i samma stund som förslaget kom upp då det ligger alldeles för långt bort från centrala Lindesberg och marknadsvimlet. Det mest lämpade substitutet för ”tivoliplanen” blev således grusplanen i bortre änden av Lindeskolan grönområde.
– Tivoliaktören har kontrollerat och godkänt platsen, så det skall inte vara några problem att sätta upp tivolit där, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Foto: Fredrik Norman
Marknadsarrangören påpekade tidigt att platsen inte är helt optimal då avståndet mellan marknaden och tivolit plötsligt blir väldigt långt.
För att överbrygga avståndet har man haft en tanke om att få ett antal knallar att placera sig längs sträckan Gröna bron – nya tivoliplatsen, för att skapa en länk mellan centrum och tivoliplatsen som känns som en del i Lindemarken. Tanken må ha varit god, men dessvärre ej genomförbart.
– Det är svårt eftersom alla knallar av självklara skäl vill vara inne i centrum, så den idén har vi lagt åt sidan för nu, säger Karlsson.
För att underlätta – och tillföra något glädjefyllt – har man istället ordnat så att det under marknadsdagen går att ”ta tåget” till tivolit.
– Vi har ordnat ett Lilliputtåg med tre vagnar som plockar upp marknadsbesökare i centrum och kör dem bort till tivolit, så det kanske blir en uppskattad attraktion bara att ta sig dit. Turerna kommer att vara helt gratis, berättar Bengt-Göran.
Fotnot: Lindemarken arrangeras fredag 22 september
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!
Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat...