Perrongen nere vid järnvägsstationen har verkligen sett bättre dagar.
Den är idag full med sprickor och växter som gror i vårvärmen och det ger en nästan associationer till en gammal förfallen stuga ute i skogen.
Nja, riktigt så illa kanske det inte är även om det börjar gå lite åt det hållet. Det är dock inte utseendet som är den främsta orsaken till att man nu kommer att fräscha upp den gamla perrongen under våren. Det är nämligen premiär för den nya tågtrafiken i sommar som kallas Tåg i Bergslagen.
Och då blir det nya tåg som går så det krävs en högre perrong än den vi har idag i Lindesberg. Dessutom ska det finnas väderskydd för resenärerna som troligtvis kommer att bli betydligt fler än idag. Exakt vad man ska göra med den nuvarande perrongen är i dagsläget oklart.
Banverket har nyligen varit på plats och inspekterat området och enligt kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson så finns det flera olika lösningar på hur man kan anpassa perrongen till de nya tågen. –Antingen så behåller man den gamla och rustar och anpassar den till den nya trafiken, eller så ska man ha två helt nya perronger – en på vardera sida. Men det är som sagt ännu oklart hur man kommer att göra, säger Gustavsson.
Det sistnämnda förslaget kräver vissa åtgärder ur säkerhetssynpunkt för att ta sig över på andra sidan. –Ja, vi kan inte ha folk som springer hur som helst över spåren, så någon grindanordning måste till. Att nyttja tunneln är inte att tänka på då den inte är alltför tilltalande. Dessutom är den svår att handikappanpassa på grund av den kraftiga stigningen i trappan.
Den 17 juni är det premiär för Tåg i Bergslagen, det blir dock färre turer än planerat under juni och juli. Det slutliga turschemat börjas köras först den
20 augusti. Tåg i Bergslagens hemsida>>
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.