Perrongen nere vid järnvägsstationen har verkligen sett bättre dagar.
Den är idag full med sprickor och växter som gror i vårvärmen och det ger en nästan associationer till en gammal förfallen stuga ute i skogen.
Nja, riktigt så illa kanske det inte är även om det börjar gå lite åt det hållet. Det är dock inte utseendet som är den främsta orsaken till att man nu kommer att fräscha upp den gamla perrongen under våren. Det är nämligen premiär för den nya tågtrafiken i sommar som kallas Tåg i Bergslagen.
Och då blir det nya tåg som går så det krävs en högre perrong än den vi har idag i Lindesberg. Dessutom ska det finnas väderskydd för resenärerna som troligtvis kommer att bli betydligt fler än idag. Exakt vad man ska göra med den nuvarande perrongen är i dagsläget oklart.
Banverket har nyligen varit på plats och inspekterat området och enligt kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson så finns det flera olika lösningar på hur man kan anpassa perrongen till de nya tågen. –Antingen så behåller man den gamla och rustar och anpassar den till den nya trafiken, eller så ska man ha två helt nya perronger – en på vardera sida. Men det är som sagt ännu oklart hur man kommer att göra, säger Gustavsson.
Det sistnämnda förslaget kräver vissa åtgärder ur säkerhetssynpunkt för att ta sig över på andra sidan. –Ja, vi kan inte ha folk som springer hur som helst över spåren, så någon grindanordning måste till. Att nyttja tunneln är inte att tänka på då den inte är alltför tilltalande. Dessutom är den svår att handikappanpassa på grund av den kraftiga stigningen i trappan.
Den 17 juni är det premiär för Tåg i Bergslagen, det blir dock färre turer än planerat under juni och juli. Det slutliga turschemat börjas köras först den
20 augusti. Tåg i Bergslagens hemsida>>
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.