Perrongen nere vid järnvägsstationen har verkligen sett bättre dagar.
Den är idag full med sprickor och växter som gror i vårvärmen och det ger en nästan associationer till en gammal förfallen stuga ute i skogen.
Nja, riktigt så illa kanske det inte är även om det börjar gå lite åt det hållet. Det är dock inte utseendet som är den främsta orsaken till att man nu kommer att fräscha upp den gamla perrongen under våren. Det är nämligen premiär för den nya tågtrafiken i sommar som kallas Tåg i Bergslagen.
Och då blir det nya tåg som går så det krävs en högre perrong än den vi har idag i Lindesberg. Dessutom ska det finnas väderskydd för resenärerna som troligtvis kommer att bli betydligt fler än idag. Exakt vad man ska göra med den nuvarande perrongen är i dagsläget oklart.
Banverket har nyligen varit på plats och inspekterat området och enligt kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson så finns det flera olika lösningar på hur man kan anpassa perrongen till de nya tågen. –Antingen så behåller man den gamla och rustar och anpassar den till den nya trafiken, eller så ska man ha två helt nya perronger – en på vardera sida. Men det är som sagt ännu oklart hur man kommer att göra, säger Gustavsson.
Det sistnämnda förslaget kräver vissa åtgärder ur säkerhetssynpunkt för att ta sig över på andra sidan. –Ja, vi kan inte ha folk som springer hur som helst över spåren, så någon grindanordning måste till. Att nyttja tunneln är inte att tänka på då den inte är alltför tilltalande. Dessutom är den svår att handikappanpassa på grund av den kraftiga stigningen i trappan.
Den 17 juni är det premiär för Tåg i Bergslagen, det blir dock färre turer än planerat under juni och juli. Det slutliga turschemat börjas köras först den
20 augusti. Tåg i Bergslagens hemsida>>
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.