Nattklubben Folkan #13 byter skepnad från och med måndag och blir en indisk restaurang. Klubbägaren Tajinder Singh har låtit arrendera ut verksamheten åt två indiska kockar som skall driva restaurangen.
Tajinder Singh tog över Folkan #13 hösten 2012 och var då helt fokuserad på att få igång nattklubben innan han började fundera över andra utvecklingsplaner. Dock nämnde han redan då att det indiska köket kanske kan komma att introduceras i Lindesbergs restaurangliv – och så blev det till slut.
– Nattklubben kostar mer än det smakar så restaurangsatsningen är mer intressant och även om det är tätt mellan serveringarna i Lindesberg så är det indiska köket en nyhet i staden, kommenterar Tajinder Singh.
Kryddstark duo
Tajinder Singh har själv indiskt påbrå men är född och uppväxt i Sverige. Det är inte Tajinder själv som skall arbeta i den nya restaurangen, utan två kockar med rätt kompetens och erfarenheter av det kryddstarka köket.
– De har bland annat arbetat på indiska restauranger i England, där det indiska köket är betydligt större än här i Sverige. Kort och gott så vet dessa två killar vad de sysslar med, ler Tajinder Singh.
Nattklubbsverksamheten kommer inte att upphöra totalt. Dock påpekar Tajinder att det är väldigt svårt att kombinera en seriös restaurangsatsning med en nattklubbsverksamhet utifrån de förutsättningar man har i lokalerna.
– Nattklubben kommer därför bara att arrangeras sporadiskt och med mindre tillställningar än tidigare, som till exempel trubadurkvällar och liknande.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.