Nattklubben Folkan #13 byter skepnad från och med måndag och blir en indisk restaurang. Klubbägaren Tajinder Singh har låtit arrendera ut verksamheten åt två indiska kockar som skall driva restaurangen.
Tajinder Singh tog över Folkan #13 hösten 2012 och var då helt fokuserad på att få igång nattklubben innan han började fundera över andra utvecklingsplaner. Dock nämnde han redan då att det indiska köket kanske kan komma att introduceras i Lindesbergs restaurangliv – och så blev det till slut.
– Nattklubben kostar mer än det smakar så restaurangsatsningen är mer intressant och även om det är tätt mellan serveringarna i Lindesberg så är det indiska köket en nyhet i staden, kommenterar Tajinder Singh.
Kryddstark duo
Tajinder Singh har själv indiskt påbrå men är född och uppväxt i Sverige. Det är inte Tajinder själv som skall arbeta i den nya restaurangen, utan två kockar med rätt kompetens och erfarenheter av det kryddstarka köket.
– De har bland annat arbetat på indiska restauranger i England, där det indiska köket är betydligt större än här i Sverige. Kort och gott så vet dessa två killar vad de sysslar med, ler Tajinder Singh.
Nattklubbsverksamheten kommer inte att upphöra totalt. Dock påpekar Tajinder att det är väldigt svårt att kombinera en seriös restaurangsatsning med en nattklubbsverksamhet utifrån de förutsättningar man har i lokalerna.
– Nattklubben kommer därför bara att arrangeras sporadiskt och med mindre tillställningar än tidigare, som till exempel trubadurkvällar och liknande.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.