Nattklubben Folkan #13 byter skepnad från och med måndag och blir en indisk restaurang. Klubbägaren Tajinder Singh har låtit arrendera ut verksamheten åt två indiska kockar som skall driva restaurangen.
Tajinder Singh tog över Folkan #13 hösten 2012 och var då helt fokuserad på att få igång nattklubben innan han började fundera över andra utvecklingsplaner. Dock nämnde han redan då att det indiska köket kanske kan komma att introduceras i Lindesbergs restaurangliv – och så blev det till slut.
– Nattklubben kostar mer än det smakar så restaurangsatsningen är mer intressant och även om det är tätt mellan serveringarna i Lindesberg så är det indiska köket en nyhet i staden, kommenterar Tajinder Singh.
Kryddstark duo
Tajinder Singh har själv indiskt påbrå men är född och uppväxt i Sverige. Det är inte Tajinder själv som skall arbeta i den nya restaurangen, utan två kockar med rätt kompetens och erfarenheter av det kryddstarka köket.
– De har bland annat arbetat på indiska restauranger i England, där det indiska köket är betydligt större än här i Sverige. Kort och gott så vet dessa två killar vad de sysslar med, ler Tajinder Singh.
Nattklubbsverksamheten kommer inte att upphöra totalt. Dock påpekar Tajinder att det är väldigt svårt att kombinera en seriös restaurangsatsning med en nattklubbsverksamhet utifrån de förutsättningar man har i lokalerna.
– Nattklubben kommer därför bara att arrangeras sporadiskt och med mindre tillställningar än tidigare, som till exempel trubadurkvällar och liknande.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.