Talangjakt och brännboll i väntan på studenten

Den stora studentdagen närmar sig med stormsteg. På fredag ska årets studenter springa ut och lämna tolv års skolgång bakom sig. Dagarna innan dagen D ser elevernas schema lite annorlunda ut, och matematik och naturvetenskap byts ut mot aktiviteter såsom brännboll och talangjakt.

På fredag tar Lindeskolans treor studenten och i flera veckors tid har nedräkningen pågått. Studentmössorna beställdes för länge sedan, och man har haft både mösspåtagning och studentkamp. Balen arrangerades under den gångna helgen och imorgon väntar den årliga karnevalen. Också idag struntade man fullständigt i det

Grainger Rosvärn och Cassandra Hopkins Norberg framförde ett medley. Foto: Ida Lindkvist
Grainger Rosvärn och Cassandra Hopkins Norberg framförde ett medley. Foto: Ida Lindkvist

sedvanliga schemat och höll till ute på Lindeskolans grönområde där man ordnade en stor brännbollsturnering, tätt följt av talangjakt.

Fem framträdanden hade anmält sig till talangjakten, och publiken fick komma att se både solister, duetter och band. Pris till tre delades ut, däribland fick Cassandra Hopkins Norberg tillsammans med Graninger Rosvärn 500 kronor för sin välkomponerade medley.

Klockan 12 på fredag springer studenterna ut, och det är hos många med blandade känslor som det kommer att göras. Signe Andersdotter tar studenten från omvårdnadsprogrammet och kan nu ge sig ut i livet som färdig undersköterska.
– Det känns både bra och dåligt, skönt att slippa allt plugg, och äntligen ha en titel och vara färdig för jobb, säger Signe.

– Men det är samtidigt läskigt att inte ha några rutiner till man får ett fast jobb någonstans!
Sommarens planer är redan klara för Signe. Som undersköterska behöver hon inte oroa sig för att gå utan sommarjobb, och säkerligen inte därefter heller.
– Jag ska jobba hela sommaren på Tallåsen och sedan fortsätta som timvikarie där tills jag vet vad jag vill bli. Det känns dumt att hoppa på en utbildning som man inte vet säkert om man vill jobba med, funderar Signe.

Och även om man ser fram emot att få ge sig ut i vuxenlivet och jobba istället för att gå i skolan, så är det en omställning.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

– Jag kommer sakna att träffa mina kompisar i klassen varje dag, det är lätt att man tappar kontakten när man inte är ”tvingade” att ses i skolan, ler Signe.

Ella Eriksson är på fredag redo att springa ut efter tre värdefulla år på Barn- och fritidsprogrammet. Hur det känns är en fråga som hon inte riktigt vet svaret på, inte ännu åtminstone.
– Har nog inte riktigt fattat det än! Men det känns sjukt roligt och skönt! Men man är ju också lite nervös eftersom man inte ska tillbaka sedan i höst, berättar Ella.

Också Ella har sommarens framtidsplaner klara framför sig, redo att ta sig an när sången ”För vi har tagit studenten” dött ut.
– Efter studenten har jag en tjänst på ett gruppboende fram till första september. Sedan funderar vi, ett tjejgäng, på att dra utomlands!, säger Ella.

Karnevalen hålls imorgon, med avmarsch från skolan klockan 13.00. De utklädda klasserna går sedan, med buller och bång, ett varv på stan och visar upp sig och sin ändlösa fantasi.
Klockan 12.00 på fredag springer studenterna ut. En halvtimme senare går man i samlad trupp till stadshotellet för att hoppa på sina flak, som sedan åker genom stan.

Publicerad 8 juni 2016 klockan 20:04

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”

På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

17 september 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Kungsgatan i centrala Lindesberg. Privat foto.

Varför har Lindesberg så vilseledande skyltning på gator och parkeringsplatser?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.

17 september 2025 klockan 10:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ekobrottsmyndigheten gjorde tillslag – sju personer anhållna

Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för ...

Foto: Anna Fryxell

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.

15 september 2025 klockan 16:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Maja Svensson från Lindesberg brister ut i glädje efter att ha kammat hem brons i Yrkes-EM. Foto: Emil Svensson

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.

15 september 2025 klockan 12:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls ...
15 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjä...
12 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Jobben borta med vinden?

INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?

12 september 2025 klockan 10:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor

Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.

11 september 2025 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen

Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta ...

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevå...

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals ...

Bilden är ett montage.

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?

10 september 2025 klockan 12:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få ...

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Foto: Läsarbild

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.

7 september 2025 klockan 20:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är...
5 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett ...
5 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-04

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-09-18 07:24