Den stora studentdagen närmar sig med stormsteg. På fredag ska årets studenter springa ut och lämna tolv års skolgång bakom sig. Dagarna innan dagen D ser elevernas schema lite annorlunda ut, och matematik och naturvetenskap byts ut mot aktiviteter såsom brännboll och talangjakt.
På fredag tar Lindeskolans treor studenten och i flera veckors tid har nedräkningen pågått. Studentmössorna beställdes för länge sedan, och man har haft både mösspåtagning och studentkamp. Balen arrangerades under den gångna helgen och imorgon väntar den årliga karnevalen. Också idag struntade man fullständigt i det
Grainger Rosvärn och Cassandra Hopkins Norberg framförde ett medley. Foto: Ida Lindkvist
sedvanliga schemat och höll till ute på Lindeskolans grönområde där man ordnade en stor brännbollsturnering, tätt följt av talangjakt.
Fem framträdanden hade anmält sig till talangjakten, och publiken fick komma att se både solister, duetter och band. Pris till tre delades ut, däribland fick Cassandra Hopkins Norberg tillsammans med Graninger Rosvärn 500 kronor för sin välkomponerade medley.
Klockan 12 på fredag springer studenterna ut, och det är hos många med blandade känslor som det kommer att göras. Signe Andersdotter tar studenten från omvårdnadsprogrammet och kan nu ge sig ut i livet som färdig undersköterska.
– Det känns både bra och dåligt, skönt att slippa allt plugg, och äntligen ha en titel och vara färdig för jobb, säger Signe.
– Men det är samtidigt läskigt att inte ha några rutiner till man får ett fast jobb någonstans!
Sommarens planer är redan klara för Signe. Som undersköterska behöver hon inte oroa sig för att gå utan sommarjobb, och säkerligen inte därefter heller.
– Jag ska jobba hela sommaren på Tallåsen och sedan fortsätta som timvikarie där tills jag vet vad jag vill bli. Det känns dumt att hoppa på en utbildning som man inte vet säkert om man vill jobba med, funderar Signe.
Och även om man ser fram emot att få ge sig ut i vuxenlivet och jobba istället för att gå i skolan, så är det en omställning.
Foto: Ida Lindkvist
– Jag kommer sakna att träffa mina kompisar i klassen varje dag, det är lätt att man tappar kontakten när man inte är ”tvingade” att ses i skolan, ler Signe.
Ella Eriksson är på fredag redo att springa ut efter tre värdefulla år på Barn- och fritidsprogrammet. Hur det känns är en fråga som hon inte riktigt vet svaret på, inte ännu åtminstone.
– Har nog inte riktigt fattat det än! Men det känns sjukt roligt och skönt! Men man är ju också lite nervös eftersom man inte ska tillbaka sedan i höst, berättar Ella.
Också Ella har sommarens framtidsplaner klara framför sig, redo att ta sig an när sången ”För vi har tagit studenten” dött ut.
– Efter studenten har jag en tjänst på ett gruppboende fram till första september. Sedan funderar vi, ett tjejgäng, på att dra utomlands!, säger Ella.
Karnevalen hålls imorgon, med avmarsch från skolan klockan 13.00. De utklädda klasserna går sedan, med buller och bång, ett varv på stan och visar upp sig och sin ändlösa fantasi.
Klockan 12.00 på fredag springer studenterna ut. En halvtimme senare går man i samlad trupp till stadshotellet för att hoppa på sina flak, som sedan åker genom stan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...