INSÄNDARE/DEBATT: Då oppositionen Socialdemokraterna och Centerpartiet inte delgav sin slutgiltiga budget i handlingarna inför kommunfullmäktige utan på sittande möte laddade upp den enlig dem en korrekt men ändå ofullständig budget vill jag klargöra skillnaderna.
Vidare upplever jag även att fokuset i medier har varit mer på missnöje och smutskastning än på vår budget så vill jag också på ett enkelt sätt tydliggöra budgeten för kommunens invånare. Detta avser år 2024. År 2025 och 2026 är bara planer som kommer ändras.
Specifika satsningar:
Landsbygdsatsningar 0,9 miljoner ca 0,6 miljoner mindre än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Nämnderna:
Socialnämnden 622,7 miljoner ca 3 miljoner mera än oppositionen, Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Barn- och utbildningsnämnden 672,4 miljoner ca 5 miljoner mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Bygg- och miljönämnden 17,5 miljoner ca 1 miljon mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Jag slutar där. Dokumenten finns i sin helhet på kommunens hemsida.
Hur kan man som opposition, (S och C) säga att man står upp för äldre och unga? Hur kan man säga att man står upp för utveckling och detaljplaner? Det är ju där man sparar mest, socialnämnden, barn- och utbildningsnämnden och bygg- och miljönämnden.
Att komma med ofullständiga handlingar, ändra under sittande möte och ändå inte få med
lokalhyran för Bangatan 28 visar på oppositionens strukturlösa och förvirrade ledarskap. Att beskylla oss för en tråkig budget som saknar politisk inriktning känns tandlöst när dom inte ens kan lägga en korrekt budget. Men oppositionen försade sig lite när dom specifikt uttryckte att dom varit ansvarslösa, något som sedan visserligen snabbt korrigerades.
Det goda resultatet 2022 grundar sig delvis på en markförsäljning i Frövi som inbringade 28 miljoner, hur kunde den göra det? Jo det bokförda värdet var 0 kr. Det visar ytterligare på den forna majoritetens ordningssinne. Bokfört värde 0 kr.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.