INSÄNDARE/DEBATT: Då oppositionen Socialdemokraterna och Centerpartiet inte delgav sin slutgiltiga budget i handlingarna inför kommunfullmäktige utan på sittande möte laddade upp den enlig dem en korrekt men ändå ofullständig budget vill jag klargöra skillnaderna.
Vidare upplever jag även att fokuset i medier har varit mer på missnöje och smutskastning än på vår budget så vill jag också på ett enkelt sätt tydliggöra budgeten för kommunens invånare. Detta avser år 2024. År 2025 och 2026 är bara planer som kommer ändras.
Specifika satsningar:
Landsbygdsatsningar 0,9 miljoner ca 0,6 miljoner mindre än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Nämnderna:
Socialnämnden 622,7 miljoner ca 3 miljoner mera än oppositionen, Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Barn- och utbildningsnämnden 672,4 miljoner ca 5 miljoner mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Bygg- och miljönämnden 17,5 miljoner ca 1 miljon mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Jag slutar där. Dokumenten finns i sin helhet på kommunens hemsida.
Hur kan man som opposition, (S och C) säga att man står upp för äldre och unga? Hur kan man säga att man står upp för utveckling och detaljplaner? Det är ju där man sparar mest, socialnämnden, barn- och utbildningsnämnden och bygg- och miljönämnden.
Att komma med ofullständiga handlingar, ändra under sittande möte och ändå inte få med
lokalhyran för Bangatan 28 visar på oppositionens strukturlösa och förvirrade ledarskap. Att beskylla oss för en tråkig budget som saknar politisk inriktning känns tandlöst när dom inte ens kan lägga en korrekt budget. Men oppositionen försade sig lite när dom specifikt uttryckte att dom varit ansvarslösa, något som sedan visserligen snabbt korrigerades.
Det goda resultatet 2022 grundar sig delvis på en markförsäljning i Frövi som inbringade 28 miljoner, hur kunde den göra det? Jo det bokförda värdet var 0 kr. Det visar ytterligare på den forna majoritetens ordningssinne. Bokfört värde 0 kr.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.