INSÄNDARE/DEBATT: Då oppositionen Socialdemokraterna och Centerpartiet inte delgav sin slutgiltiga budget i handlingarna inför kommunfullmäktige utan på sittande möte laddade upp den enlig dem en korrekt men ändå ofullständig budget vill jag klargöra skillnaderna.
Vidare upplever jag även att fokuset i medier har varit mer på missnöje och smutskastning än på vår budget så vill jag också på ett enkelt sätt tydliggöra budgeten för kommunens invånare. Detta avser år 2024. År 2025 och 2026 är bara planer som kommer ändras.
Specifika satsningar:
Landsbygdsatsningar 0,9 miljoner ca 0,6 miljoner mindre än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Nämnderna:
Socialnämnden 622,7 miljoner ca 3 miljoner mera än oppositionen, Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Barn- och utbildningsnämnden 672,4 miljoner ca 5 miljoner mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Bygg- och miljönämnden 17,5 miljoner ca 1 miljon mera än oppositionen. Socialdemokraterna och Centerpartiet.
Jag slutar där. Dokumenten finns i sin helhet på kommunens hemsida.
Hur kan man som opposition, (S och C) säga att man står upp för äldre och unga? Hur kan man säga att man står upp för utveckling och detaljplaner? Det är ju där man sparar mest, socialnämnden, barn- och utbildningsnämnden och bygg- och miljönämnden.
Att komma med ofullständiga handlingar, ändra under sittande möte och ändå inte få med
lokalhyran för Bangatan 28 visar på oppositionens strukturlösa och förvirrade ledarskap. Att beskylla oss för en tråkig budget som saknar politisk inriktning känns tandlöst när dom inte ens kan lägga en korrekt budget. Men oppositionen försade sig lite när dom specifikt uttryckte att dom varit ansvarslösa, något som sedan visserligen snabbt korrigerades.
Det goda resultatet 2022 grundar sig delvis på en markförsäljning i Frövi som inbringade 28 miljoner, hur kunde den göra det? Jo det bokförda värdet var 0 kr. Det visar ytterligare på den forna majoritetens ordningssinne. Bokfört värde 0 kr.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.