Arkivbild Foto: Hasse Persson

Tapper insats av skadedrabbat LIF

Med LIF Lindesbergs stora stjärnspelare Jesper Nilsson skadad fick Joel Karlström kliva fram som målskytt, när det skadedrabbade laget gästade Skånela med tre nyckelspelare kortare. Med ett starkt spel från det skadedrabbade Lindelaget så var hemmalagets ledning för stor att hämta in.

Annons

Det är ett skadedrabbat LIF Lindesberg som åkte till Märsta för årets sista bortamatch. Skaderapporterna för lagets stora målskytt Jesper Nilsson visar mycket dåliga nyheter då han med stor risk kommer att vara borta för den resterande säsongen på grund av ett brustet korsband.

Förutom frånvaron från en av seriens bästa målskytt saknas även Fabian Lindholm som fick stå över en avslutande bortamatch efter en stor smäll på axeln under den förra hemmamatchen, men även Herman Bosson som trots positiva rapporter ännu har en bit kvar innan han på nytt kliver in i laguppställningen.

Trots detta visade flera av lagets unga spelare fina prestationer när LIF Lindesberg gästade Skånela för årets sista match inom Allsvenskan, däribland Joel Karlström som avslutade kvällen med sju inspelade mål.

Med Lindelaget på plats i Vikingahallen för säsongens första möte mot det ständigt tuffa Skånela, inledde LIF Lindesberg slarvigt med flera missade passningar och ett halvdant spel.
Skånela fick snabbt chans till mål där LIF tvingades till en time-out redan efter sex minuter då de aktuella siffrorna skrevs till 4-1.

Efter ett laguppsnack kom LIF snabbt upp i ett välbekant spel där man visade prov på ett positivt anfallsspel. Nya problem uppstod där man trots flera skott på mål stoppades av Skånelas målvakt Herdeiro Lucau som var till hjälp för hemmalaget som kunde hålla LIF på avstånd.

Axel Magnusson lyckades ta sig igenom målvakten genom ett straffmål vilket hjälpte LIF Lindesberg att minska den breda ledningen. Problem började istället uppstå för Skånela som trots ett starks försvarsspel hade problem framåt, dels genom ett starkare försvar från LIF men även genom flertalet bortkastade bollar mot avsluten.

Med närmare 16 minuter spelade av den första halvleken stod båda lagen med varsin utvisad spelare vilket gjorde att tränare Stefan Karlsson valde att tillfälligt ta bort målvakten för att spela ett ”sex mot fem-spel”.
Genom Karl Zetterlund fick man med sig ett mål och ändrade ställningen till 10-7, detta ändrades snabbt till 11-9 genom ett nytt straffmål från Axel Magnusson och en ny triumf från Zetterlund.

Skånela tog snabbt en time-out där man direkt därefter lyckades breda ut målsiffrorna innan halvtidsvilan.

Inför den andra halvleken stod hemmalaget med en stark sex-målsledning, men med en slarvig inledning från Skånela med flera tappade bollar så bjöds LIF Lindesberg med sitt starka framåtspel in i matchen och kunde inom halvlekens sex första minuter spela halvlekssiffrorna till 6-2.

En ny time-out från Skånela kom snabbt därefter där man dessutom bytte ut sin målvakt som nu hade problem mot LIFs målskyttar.
Med närmare tjugo minuter kvar av matchen såg Joel Karlström ut att kunna vända matchen till Lindes fördel efter att spelat in 23-22, med en lyckad straff från Skånela kunde man på nytt utöka sin ledning vilket ledde till en ny time-out för LIF.

Med närmare tio minuter kvar av matchtiden fick LIF Lindesberg en sista chans att utmana om segern, genom ett femte mål från Joel Karlström gick LIF upp till 28-25 för att sedan få en gyllene chans till mål med två raka utvisningar för hemmalaget.

Efter ett ”sex mot fyra-spel” kunde Max Broman spela in 28-26 där målvakt Ludvig Mattsson var otroligt nära att följa upp med ett mål på öppen kasse som skulle gett 28-27, skottet missade och med ett starkt avslut från hemmalaget Skånela så lyckades man att utöka sina siffror mot matchens slut vilket även gav dem segern.

Resultat Skånela IF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-29 (19-13)
Publik: –

Målgörare: Joel Karlström (7), Fatlum Ahmeti (5), Max Broman (4), Axel Magnusson (3), Algot Hane (3), Martin Boija (2), Karl Zetterlund (2), Gustaf Ekström (2), Thomas Einarsson (1)

Matchens Lirare: Joel Karlström

Läget i tabellen: LIF Lindesberg avslutar året som tia med 8 poäng i en svajande tabell med flera framflyttade matcher.
Rimbo ligger placeringen ovanför med enbart en poängs skillnad medan vägen till toppen är tuff, Hammarby leder ännu trots en förlust och innehar 19 poäng.
Årets första match spelas mot nästjumbon Tyresö som med en seger bakom sig innehar 2 poäng och minst antal spelade matcher i serien (nio till antalet).

Nästa match: Söndag 3:e januari vs Tyresö Handboll i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00

Publicerad 19 december 2020 klockan 16:35

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var ...

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
25 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
23 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker p...
23 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när ...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan...
15 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
14 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett ...
13 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-30 03:59