Det står nu klart att Bergslagens El- och Kylservice får en ny ägare. Vid årsskiftet tar Jörgen Nelsäter över verksamheten efter Reine Krönström och Mikael Andersson. I samma veva flyttar Jörgen ner butiken i centrum igen.
I början av 2009 flyttades vitvarubutiken från Kristinavägen upp till Handelshuset på industriområdet. Nu kommer butiken alltså att återvända till centrum i ny regi. Den nye butiksägaren, Jörgen Nelsäter, har skrivit kontrakt med fastighetsägaren (Bosse Eriksson) idag, fredag, och kan därmed avslöja var han kommer att husera. Det blir i den tidigare Audio Video-lokalen som vitvarubutiken öppnar portarna.
-Det är ett väldigt bra läge i centrum, bland annat för de goda parkeringsmöjligheterna precis utanför butiken, konstaterar Jörgen Nelsäter.
Sedan ett år tillbaka driver nyinflyttade Jörgen Nelsäter sin elfirma, Nelsäters El AB, i Lindesberg. Vid årsskiftet upphör firmanamnet att existera eftersom han gärna vill behålla butikens inarbetade namn – Bergslagens El- och Kylservice. Samtidigt som han tar över, kommer butiken breddas vad gäller sortimentet.
-Det blir mycket mer elmaterial och sedan kommer man även kunna handla VVS-produkter hos mig, berättar Jörgen som dock håller kvar vid konceptet som Reine och Micke byggt upp genom att vara anslutna till handelskedjan Elspar. Men han brinner för att vidareutveckla verksamheten.
-Min vision är att butiken skall bli en mer komplett leverantör till både privatpersoner, som fixar själva, och till jordbrukare, företag och fastighetsbolag som behöver hämta material och reservdelar på kort varsel, berättar han.
Nuvarande delägare, Reine Krönström, berättar att han och Mikael Andersson inte har haft den tid som krävs för att driva en butik på ett riktigt effektivt sätt. Man har inte kraft att utvecklas, anser man.
-Vi är ju hela tiden ute på installationsarbeten och därför har vi aldrig riktigt haft tid att ägna oss åt själva butiken. Då blir det liksom inte heller någon utveckling av butiken. Vi tyckte därför att det var dags att lämna över till någon annan, förklarar Reine.
Nuvarande ägare kommer att driva butiken fram till årsskiftet. Sedan väntar flytten till centrum. Preliminärt talas det om premiär i centrum i slutet av januari.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.