Det står nu klart att Bergslagens El- och Kylservice får en ny ägare. Vid årsskiftet tar Jörgen Nelsäter över verksamheten efter Reine Krönström och Mikael Andersson. I samma veva flyttar Jörgen ner butiken i centrum igen.
I början av 2009 flyttades vitvarubutiken från Kristinavägen upp till Handelshuset på industriområdet. Nu kommer butiken alltså att återvända till centrum i ny regi. Den nye butiksägaren, Jörgen Nelsäter, har skrivit kontrakt med fastighetsägaren (Bosse Eriksson) idag, fredag, och kan därmed avslöja var han kommer att husera. Det blir i den tidigare Audio Video-lokalen som vitvarubutiken öppnar portarna.
-Det är ett väldigt bra läge i centrum, bland annat för de goda parkeringsmöjligheterna precis utanför butiken, konstaterar Jörgen Nelsäter.
Sedan ett år tillbaka driver nyinflyttade Jörgen Nelsäter sin elfirma, Nelsäters El AB, i Lindesberg. Vid årsskiftet upphör firmanamnet att existera eftersom han gärna vill behålla butikens inarbetade namn – Bergslagens El- och Kylservice. Samtidigt som han tar över, kommer butiken breddas vad gäller sortimentet.
-Det blir mycket mer elmaterial och sedan kommer man även kunna handla VVS-produkter hos mig, berättar Jörgen som dock håller kvar vid konceptet som Reine och Micke byggt upp genom att vara anslutna till handelskedjan Elspar. Men han brinner för att vidareutveckla verksamheten.
-Min vision är att butiken skall bli en mer komplett leverantör till både privatpersoner, som fixar själva, och till jordbrukare, företag och fastighetsbolag som behöver hämta material och reservdelar på kort varsel, berättar han.
Nuvarande delägare, Reine Krönström, berättar att han och Mikael Andersson inte har haft den tid som krävs för att driva en butik på ett riktigt effektivt sätt. Man har inte kraft att utvecklas, anser man.
-Vi är ju hela tiden ute på installationsarbeten och därför har vi aldrig riktigt haft tid att ägna oss åt själva butiken. Då blir det liksom inte heller någon utveckling av butiken. Vi tyckte därför att det var dags att lämna över till någon annan, förklarar Reine.
Nuvarande ägare kommer att driva butiken fram till årsskiftet. Sedan väntar flytten till centrum. Preliminärt talas det om premiär i centrum i slutet av januari.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.