Det står nu klart att Bergslagens El- och Kylservice får en ny ägare. Vid årsskiftet tar Jörgen Nelsäter över verksamheten efter Reine Krönström och Mikael Andersson. I samma veva flyttar Jörgen ner butiken i centrum igen.
I början av 2009 flyttades vitvarubutiken från Kristinavägen upp till Handelshuset på industriområdet. Nu kommer butiken alltså att återvända till centrum i ny regi. Den nye butiksägaren, Jörgen Nelsäter, har skrivit kontrakt med fastighetsägaren (Bosse Eriksson) idag, fredag, och kan därmed avslöja var han kommer att husera. Det blir i den tidigare Audio Video-lokalen som vitvarubutiken öppnar portarna.
-Det är ett väldigt bra läge i centrum, bland annat för de goda parkeringsmöjligheterna precis utanför butiken, konstaterar Jörgen Nelsäter.
Sedan ett år tillbaka driver nyinflyttade Jörgen Nelsäter sin elfirma, Nelsäters El AB, i Lindesberg. Vid årsskiftet upphör firmanamnet att existera eftersom han gärna vill behålla butikens inarbetade namn – Bergslagens El- och Kylservice. Samtidigt som han tar över, kommer butiken breddas vad gäller sortimentet.
-Det blir mycket mer elmaterial och sedan kommer man även kunna handla VVS-produkter hos mig, berättar Jörgen som dock håller kvar vid konceptet som Reine och Micke byggt upp genom att vara anslutna till handelskedjan Elspar. Men han brinner för att vidareutveckla verksamheten.
-Min vision är att butiken skall bli en mer komplett leverantör till både privatpersoner, som fixar själva, och till jordbrukare, företag och fastighetsbolag som behöver hämta material och reservdelar på kort varsel, berättar han.
Nuvarande delägare, Reine Krönström, berättar att han och Mikael Andersson inte har haft den tid som krävs för att driva en butik på ett riktigt effektivt sätt. Man har inte kraft att utvecklas, anser man.
-Vi är ju hela tiden ute på installationsarbeten och därför har vi aldrig riktigt haft tid att ägna oss åt själva butiken. Då blir det liksom inte heller någon utveckling av butiken. Vi tyckte därför att det var dags att lämna över till någon annan, förklarar Reine.
Nuvarande ägare kommer att driva butiken fram till årsskiftet. Sedan väntar flytten till centrum. Preliminärt talas det om premiär i centrum i slutet av januari.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.