För ett par veckor sedan kunde vi berätta att Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, lyft frågan om hur antalet asylsökande har blivit dubbelt så många per år jämfört med vad man kommit överens med Migrationsverket om. Han uppgav då att han personligen skulle lägga denna fråga på de högsta borden hos Migrationsverket.
I förra veckan besökte Lindesbergs kommunalråd Migrationsverket tillsammans med ett par andra kommunrepresentanter samt representanter för SKL, Sveriges Kommuner och Landsting. Syftet var helt enkelt att reda ut begreppen, dvs berätta att Lindesberg kommun inte kan ta emot så många asylsökande som vi haft under ett par års tid.
För många år sedan gjordes ett muntligt avtal mellan Lindesberg och Migrationsverket. I detta avtal sades att vi skulle kunna ta emot max 500 asylsökande per år. Verkligheten har blivit något helt annat. Lindesberg har under åren haft mellan 800-1100 sökande, vilket är hälften av det totala antalet i hela Örebro län.
I ett tidigare uttalande berättade Ceder om baksidorna av hur situationen utvecklat sig. Bland annat skapar det sämre levnadsförhållanden för de individer som kommer hit för att få sina ärenden prövade och att bara det borde vara skäl nog för att frågan skall tas på allvar.
I förra veckan hölls det stormöte som var planerat. Lindesbergs kommunalråd menar att det är för tidigt att säga vad man verkligen fick ut av mötet, men han är ändå positiv och tror att förändringar kan komma att ske.
Han berättar för LindeNytt, att man bland annat får tätare dialog och uppföljningar nu och att det sker med hjälp från Sveriges Kommuner och Landsting.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.