För ett par veckor sedan kunde vi berätta att Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, lyft frågan om hur antalet asylsökande har blivit dubbelt så många per år jämfört med vad man kommit överens med Migrationsverket om. Han uppgav då att han personligen skulle lägga denna fråga på de högsta borden hos Migrationsverket.
I förra veckan besökte Lindesbergs kommunalråd Migrationsverket tillsammans med ett par andra kommunrepresentanter samt representanter för SKL, Sveriges Kommuner och Landsting. Syftet var helt enkelt att reda ut begreppen, dvs berätta att Lindesberg kommun inte kan ta emot så många asylsökande som vi haft under ett par års tid.
För många år sedan gjordes ett muntligt avtal mellan Lindesberg och Migrationsverket. I detta avtal sades att vi skulle kunna ta emot max 500 asylsökande per år. Verkligheten har blivit något helt annat. Lindesberg har under åren haft mellan 800-1100 sökande, vilket är hälften av det totala antalet i hela Örebro län.
I ett tidigare uttalande berättade Ceder om baksidorna av hur situationen utvecklat sig. Bland annat skapar det sämre levnadsförhållanden för de individer som kommer hit för att få sina ärenden prövade och att bara det borde vara skäl nog för att frågan skall tas på allvar.
I förra veckan hölls det stormöte som var planerat. Lindesbergs kommunalråd menar att det är för tidigt att säga vad man verkligen fick ut av mötet, men han är ändå positiv och tror att förändringar kan komma att ske.
Han berättar för LindeNytt, att man bland annat får tätare dialog och uppföljningar nu och att det sker med hjälp från Sveriges Kommuner och Landsting.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.