För ett par veckor sedan kunde vi berätta att Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, lyft frågan om hur antalet asylsökande har blivit dubbelt så många per år jämfört med vad man kommit överens med Migrationsverket om. Han uppgav då att han personligen skulle lägga denna fråga på de högsta borden hos Migrationsverket.
I förra veckan besökte Lindesbergs kommunalråd Migrationsverket tillsammans med ett par andra kommunrepresentanter samt representanter för SKL, Sveriges Kommuner och Landsting. Syftet var helt enkelt att reda ut begreppen, dvs berätta att Lindesberg kommun inte kan ta emot så många asylsökande som vi haft under ett par års tid.
För många år sedan gjordes ett muntligt avtal mellan Lindesberg och Migrationsverket. I detta avtal sades att vi skulle kunna ta emot max 500 asylsökande per år. Verkligheten har blivit något helt annat. Lindesberg har under åren haft mellan 800-1100 sökande, vilket är hälften av det totala antalet i hela Örebro län.
I ett tidigare uttalande berättade Ceder om baksidorna av hur situationen utvecklat sig. Bland annat skapar det sämre levnadsförhållanden för de individer som kommer hit för att få sina ärenden prövade och att bara det borde vara skäl nog för att frågan skall tas på allvar.
I förra veckan hölls det stormöte som var planerat. Lindesbergs kommunalråd menar att det är för tidigt att säga vad man verkligen fick ut av mötet, men han är ändå positiv och tror att förändringar kan komma att ske.
Han berättar för LindeNytt, att man bland annat får tätare dialog och uppföljningar nu och att det sker med hjälp från Sveriges Kommuner och Landsting.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.