För ett par veckor sedan kunde vi berätta att Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, lyft frågan om hur antalet asylsökande har blivit dubbelt så många per år jämfört med vad man kommit överens med Migrationsverket om. Han uppgav då att han personligen skulle lägga denna fråga på de högsta borden hos Migrationsverket.
I förra veckan besökte Lindesbergs kommunalråd Migrationsverket tillsammans med ett par andra kommunrepresentanter samt representanter för SKL, Sveriges Kommuner och Landsting. Syftet var helt enkelt att reda ut begreppen, dvs berätta att Lindesberg kommun inte kan ta emot så många asylsökande som vi haft under ett par års tid.
För många år sedan gjordes ett muntligt avtal mellan Lindesberg och Migrationsverket. I detta avtal sades att vi skulle kunna ta emot max 500 asylsökande per år. Verkligheten har blivit något helt annat. Lindesberg har under åren haft mellan 800-1100 sökande, vilket är hälften av det totala antalet i hela Örebro län.
I ett tidigare uttalande berättade Ceder om baksidorna av hur situationen utvecklat sig. Bland annat skapar det sämre levnadsförhållanden för de individer som kommer hit för att få sina ärenden prövade och att bara det borde vara skäl nog för att frågan skall tas på allvar.
I förra veckan hölls det stormöte som var planerat. Lindesbergs kommunalråd menar att det är för tidigt att säga vad man verkligen fick ut av mötet, men han är ändå positiv och tror att förändringar kan komma att ske.
Han berättar för LindeNytt, att man bland annat får tätare dialog och uppföljningar nu och att det sker med hjälp från Sveriges Kommuner och Landsting.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn