Totte Rajamäki på sång, gitarr och keyboard i högform. Foto: Smart Production AB
Tävla om fribiljetter till Dire Straits-hyllningen
Kan man någonsin tröttna på musik signerad Mark Knopfler och Dire Straits? Trodde väl inte det… Nu har Du chansen att bli lycklig ägare av en fribiljett till den kritikerrosade konsert, som är ute på turné och levererar de tidlösa riffen och låttexterna som den givmilde skotten Knopfler bjudit musikvärlden på genom åren.
Brothers in Arms, Money for Nothing, Sultans of Swing och Walk of Life är bara några av alla superhits som den brittiska rockgruppen Dire Straits levererat under sin aktiva era från 70-talets mitt till 90-talets dito. Sedan 2010 till dags dato levereras dessa – och många andra av Dire Straits hits – fortfarande på många scener i landet under annan flagg. Logistiken av den tidlösa och unika musiken, står ett hyllningsband för under ledning av Lasse Nilsson från Fanthyttan.
Bild från premiäråret 2010. Hyllningsbandet tillsammans med turnéledare Lasse Nilsson, som drar några feta ackord till bandets…(konstpaus)…förtjusning?
– Det började med att jag sprang på trummisen Ola Johansson när jag var i Skara. Han tyckte att jag skulle komma till deras spelning i Mariestad, så jag for dit för att lyssna, säger Lasse.
Spelningen var en enskild tillställning som också blev starten för något mycket större än vad hyllningen till Dire Straits var tänkt från början.
– Det var aldrig deras tanke med konserten, att det skulle bli så här, skrattar Lasse Nilsson som sedan dess är turnéledare för ensemblen.
På senare tid har hyllningskonserten tagit ut svängarna rejält beträffande resevanorna. Det är nämligen inte längre endast svenska folket som suktar efter bandets kritikerrosade show. I våras spelade man för fulla hus på tre platser i Holland. Och det mesta tyder på att turnéplanen kommer fortsätta att ringa in fler orter på utsockneskartan framledes.
– Det finns ett stort europeiskt bolag som visat intresse för konserten, så det skall bli intressant att se vad som sker här framöver. Vi har helt klart mycket att tacka dagens sociala medier för hur det här har spridit sig utanför landets gränser, säger Nilsson.
Vill gärna hem igen
Den närmaste scenen man spelar på, från Lindesbergs sett, är i Västerås Konserthus på fredag i nästa vecka.
Hyllningskonserten har tidigare ringat in Lindesberg på kartan. Dock görs inget stopp här sedan man inte längre har samma förutsättningar nu som förr.
– Det är ju Lindesberg Arena som gäller numera, men stolpriserna skulle bli alldeles för höga. Det håller inte i Lindesberg. Vi behöver en lokal som klarar produktionen utan att biljettpriserna blir orimligt höga, påpekar Lasse Nilsson som fortfarande hoppas att få ”ta hem” konserten igen någon gång i framtiden.
Det närmaste man tar hyllningarna till Dire Straits Lasses hemmaplan, är till Västerås. Nästa fredag spelar man i Västerås Konserthus. Med en vecka kvar till Straits-frosseriet lottar LindeNytt ut fyra fribiljetter till konserten, så är just Du sugen på att infinna dig i Västerås Konserthus, skall du inte sluta läsa nu.
Vinn fribiljetter
Fyra biljetter fördelat på fyra vinnare. Blir du en av de lyckliga som får se konserten gratis?
För att vara med i utlottningen av fribiljetter, skall rätt svar skickas till redaktionen. Och frågan kommer här:
Tävlingsfrågan Innan bandet tog namnet Dire Straits spelade man under namnet Café Racers, som för tankarna till ett modifierat motordrivet fordon. Vilket fordon är det vi söker?
Skicka ditt svar till tavling@lindenytt.com så är du med i utlottningen om du har svarat rätt på frågan. Glöm ej att ange ditt namn och telefonnummer i mailet. Vinnarna kontaktas per telefon.
Tävlingen är öppen till måndag 5 okt. kl. 09.00. Lycka till!
På bandets hemsida finns smakprov på konserten: Klicka här!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.