Totte Rajamäki på sång, gitarr och keyboard i högform. Foto: Smart Production AB
Tävla om fribiljetter till Dire Straits-hyllningen
Kan man någonsin tröttna på musik signerad Mark Knopfler och Dire Straits? Trodde väl inte det… Nu har Du chansen att bli lycklig ägare av en fribiljett till den kritikerrosade konsert, som är ute på turné och levererar de tidlösa riffen och låttexterna som den givmilde skotten Knopfler bjudit musikvärlden på genom åren.
Brothers in Arms, Money for Nothing, Sultans of Swing och Walk of Life är bara några av alla superhits som den brittiska rockgruppen Dire Straits levererat under sin aktiva era från 70-talets mitt till 90-talets dito. Sedan 2010 till dags dato levereras dessa – och många andra av Dire Straits hits – fortfarande på många scener i landet under annan flagg. Logistiken av den tidlösa och unika musiken, står ett hyllningsband för under ledning av Lasse Nilsson från Fanthyttan.
Bild från premiäråret 2010. Hyllningsbandet tillsammans med turnéledare Lasse Nilsson, som drar några feta ackord till bandets…(konstpaus)…förtjusning?
– Det började med att jag sprang på trummisen Ola Johansson när jag var i Skara. Han tyckte att jag skulle komma till deras spelning i Mariestad, så jag for dit för att lyssna, säger Lasse.
Spelningen var en enskild tillställning som också blev starten för något mycket större än vad hyllningen till Dire Straits var tänkt från början.
– Det var aldrig deras tanke med konserten, att det skulle bli så här, skrattar Lasse Nilsson som sedan dess är turnéledare för ensemblen.
På senare tid har hyllningskonserten tagit ut svängarna rejält beträffande resevanorna. Det är nämligen inte längre endast svenska folket som suktar efter bandets kritikerrosade show. I våras spelade man för fulla hus på tre platser i Holland. Och det mesta tyder på att turnéplanen kommer fortsätta att ringa in fler orter på utsockneskartan framledes.
– Det finns ett stort europeiskt bolag som visat intresse för konserten, så det skall bli intressant att se vad som sker här framöver. Vi har helt klart mycket att tacka dagens sociala medier för hur det här har spridit sig utanför landets gränser, säger Nilsson.
Vill gärna hem igen
Den närmaste scenen man spelar på, från Lindesbergs sett, är i Västerås Konserthus på fredag i nästa vecka.
Hyllningskonserten har tidigare ringat in Lindesberg på kartan. Dock görs inget stopp här sedan man inte längre har samma förutsättningar nu som förr.
– Det är ju Lindesberg Arena som gäller numera, men stolpriserna skulle bli alldeles för höga. Det håller inte i Lindesberg. Vi behöver en lokal som klarar produktionen utan att biljettpriserna blir orimligt höga, påpekar Lasse Nilsson som fortfarande hoppas att få ”ta hem” konserten igen någon gång i framtiden.
Det närmaste man tar hyllningarna till Dire Straits Lasses hemmaplan, är till Västerås. Nästa fredag spelar man i Västerås Konserthus. Med en vecka kvar till Straits-frosseriet lottar LindeNytt ut fyra fribiljetter till konserten, så är just Du sugen på att infinna dig i Västerås Konserthus, skall du inte sluta läsa nu.
Vinn fribiljetter
Fyra biljetter fördelat på fyra vinnare. Blir du en av de lyckliga som får se konserten gratis?
För att vara med i utlottningen av fribiljetter, skall rätt svar skickas till redaktionen. Och frågan kommer här:
Tävlingsfrågan Innan bandet tog namnet Dire Straits spelade man under namnet Café Racers, som för tankarna till ett modifierat motordrivet fordon. Vilket fordon är det vi söker?
Skicka ditt svar till tavling@lindenytt.com så är du med i utlottningen om du har svarat rätt på frågan. Glöm ej att ange ditt namn och telefonnummer i mailet. Vinnarna kontaktas per telefon.
Tävlingen är öppen till måndag 5 okt. kl. 09.00. Lycka till!
På bandets hemsida finns smakprov på konserten: Klicka här!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.