Totte Rajamäki på sång, gitarr och keyboard i högform. Foto: Smart Production AB
Tävla om fribiljetter till Dire Straits-hyllningen
Kan man någonsin tröttna på musik signerad Mark Knopfler och Dire Straits? Trodde väl inte det… Nu har Du chansen att bli lycklig ägare av en fribiljett till den kritikerrosade konsert, som är ute på turné och levererar de tidlösa riffen och låttexterna som den givmilde skotten Knopfler bjudit musikvärlden på genom åren.
Brothers in Arms, Money for Nothing, Sultans of Swing och Walk of Life är bara några av alla superhits som den brittiska rockgruppen Dire Straits levererat under sin aktiva era från 70-talets mitt till 90-talets dito. Sedan 2010 till dags dato levereras dessa – och många andra av Dire Straits hits – fortfarande på många scener i landet under annan flagg. Logistiken av den tidlösa och unika musiken, står ett hyllningsband för under ledning av Lasse Nilsson från Fanthyttan.
Bild från premiäråret 2010. Hyllningsbandet tillsammans med turnéledare Lasse Nilsson, som drar några feta ackord till bandets…(konstpaus)…förtjusning?
– Det började med att jag sprang på trummisen Ola Johansson när jag var i Skara. Han tyckte att jag skulle komma till deras spelning i Mariestad, så jag for dit för att lyssna, säger Lasse.
Spelningen var en enskild tillställning som också blev starten för något mycket större än vad hyllningen till Dire Straits var tänkt från början.
– Det var aldrig deras tanke med konserten, att det skulle bli så här, skrattar Lasse Nilsson som sedan dess är turnéledare för ensemblen.
På senare tid har hyllningskonserten tagit ut svängarna rejält beträffande resevanorna. Det är nämligen inte längre endast svenska folket som suktar efter bandets kritikerrosade show. I våras spelade man för fulla hus på tre platser i Holland. Och det mesta tyder på att turnéplanen kommer fortsätta att ringa in fler orter på utsockneskartan framledes.
– Det finns ett stort europeiskt bolag som visat intresse för konserten, så det skall bli intressant att se vad som sker här framöver. Vi har helt klart mycket att tacka dagens sociala medier för hur det här har spridit sig utanför landets gränser, säger Nilsson.
Vill gärna hem igen
Den närmaste scenen man spelar på, från Lindesbergs sett, är i Västerås Konserthus på fredag i nästa vecka.
Hyllningskonserten har tidigare ringat in Lindesberg på kartan. Dock görs inget stopp här sedan man inte längre har samma förutsättningar nu som förr.
– Det är ju Lindesberg Arena som gäller numera, men stolpriserna skulle bli alldeles för höga. Det håller inte i Lindesberg. Vi behöver en lokal som klarar produktionen utan att biljettpriserna blir orimligt höga, påpekar Lasse Nilsson som fortfarande hoppas att få ”ta hem” konserten igen någon gång i framtiden.
Det närmaste man tar hyllningarna till Dire Straits Lasses hemmaplan, är till Västerås. Nästa fredag spelar man i Västerås Konserthus. Med en vecka kvar till Straits-frosseriet lottar LindeNytt ut fyra fribiljetter till konserten, så är just Du sugen på att infinna dig i Västerås Konserthus, skall du inte sluta läsa nu.
Vinn fribiljetter
Fyra biljetter fördelat på fyra vinnare. Blir du en av de lyckliga som får se konserten gratis?
För att vara med i utlottningen av fribiljetter, skall rätt svar skickas till redaktionen. Och frågan kommer här:
Tävlingsfrågan Innan bandet tog namnet Dire Straits spelade man under namnet Café Racers, som för tankarna till ett modifierat motordrivet fordon. Vilket fordon är det vi söker?
Skicka ditt svar till tavling@lindenytt.com så är du med i utlottningen om du har svarat rätt på frågan. Glöm ej att ange ditt namn och telefonnummer i mailet. Vinnarna kontaktas per telefon.
Tävlingen är öppen till måndag 5 okt. kl. 09.00. Lycka till!
På bandets hemsida finns smakprov på konserten: Klicka här!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...