Mellan åren 1991 och 1996 gjorde artisten Ted Gärdestad 100 spelningar tillsammans med kompbandet Rock ’n Roll Machine. Nu kommer detta trettonmannaband till Lindesberg med sin turné, som helt och hållet är en hyllning till den talangfulle Ted, vars livshistoria fick ett tragiskt slut midsommardagen 1997, då han valde att avsluta sitt liv efter en tids psykisk sjukdom.
– Jag är jättelycklig och stolt över att ha fått chansen att spela med honom, säger bandmedlemmen Peppe Maier.
Bröderna Gärdestad – två av Sveriges mer framgångsrika musiker och textförfattare. Ted, med brodern Kenneth, har efterlämnat sig en enorm låtskatt och man kan nog våga påstå att det är relativt få i det här landet som aldrig någonsin har hört något av deras verk i ett eller annat sammanhang. Nu kommer en rad av dessa odödliga låtar att spelas i Lindesberg, framförda av det band som stod vid Teds sida fram till hans död.
Det är kompbandet Rock ’n Roll Machine, som nu kommer till Lindesberg och Lindeskolans aula med deras hyllningskonsert för Ted Gärdestad. Peppe Maier har varit med sedan starten och berättar hur man kom att bli Teds sista kompband.
– Vi startade bandet 1979 och har under åren varit kompband åt jättemånga artister. Samarbetet med Ted kom upp 1991. Vi tog kontakt med honom i juli, vi skickade ett brev till honom. Efter ett tag så ringde han upp oss och sa att han kunde tänka sig att prova. Den första spelningen med honom gjordes 19 oktober samma år, det här var på Frimis i Örebro, berättar Peppe Maier.
Peppe berättar att Ted inte var särskilt road av den uppståndelse som hans framträdande förde med sig. Han undvek gärna uppmärksamheten och därför tog man det lugnt i början för att inte ”hajpa” konserterna för hårt.
– I början var han med oss som hemlig gäst, för att inte väcka för stor uppmärksamhet kring honom, berättar Maier.
Trots detta kom Ted att uppträda med kompbandet Rock ’n Roll Machine under fem års tid och hann göra 100 spelningar under den tiden tillsammans. Året efter deras sista framträdande tillsammans, nåddes bandet – och resten av Sverige – av det tragiska som hade inträffat. Ted Gärdestad hade tagit sitt liv på midsommardagen 1997.
– Det var starkt. Vi påverkades oerhört mycket av det här, precis som många andra, säger Peppe Maier.
TÄVLING
I samband med hyllningskonserten i Lindesberg nu på fredag, har LindeNytt i samarbete med arrangören 5 st fribiljetter öronmärkta för våra läsare att tävla om. Dessa biljetter lottas ut till fem personer som deltar i tävlingen och har svarat rätt på den fråga som här följer:
Frågan lyder: Sol, vind och vadå?
Vilket ord är det vi söker?
Grattis!
Tävlingen är nu stängd och vinnarna har dragits.
Svaret vi sökte var ”vatten”.
Ett stort grattis till följande:
Arne Engström
Pär Englund
Eva-Lena Andersson
Veronica Holst Kallin
Carina Eklund
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.