Mellan åren 1991 och 1996 gjorde artisten Ted Gärdestad 100 spelningar tillsammans med kompbandet Rock ’n Roll Machine. Nu kommer detta trettonmannaband till Lindesberg med sin turné, som helt och hållet är en hyllning till den talangfulle Ted, vars livshistoria fick ett tragiskt slut midsommardagen 1997, då han valde att avsluta sitt liv efter en tids psykisk sjukdom.
– Jag är jättelycklig och stolt över att ha fått chansen att spela med honom, säger bandmedlemmen Peppe Maier.
Bröderna Gärdestad – två av Sveriges mer framgångsrika musiker och textförfattare. Ted, med brodern Kenneth, har efterlämnat sig en enorm låtskatt och man kan nog våga påstå att det är relativt få i det här landet som aldrig någonsin har hört något av deras verk i ett eller annat sammanhang. Nu kommer en rad av dessa odödliga låtar att spelas i Lindesberg, framförda av det band som stod vid Teds sida fram till hans död.
Det är kompbandet Rock ’n Roll Machine, som nu kommer till Lindesberg och Lindeskolans aula med deras hyllningskonsert för Ted Gärdestad. Peppe Maier har varit med sedan starten och berättar hur man kom att bli Teds sista kompband.
– Vi startade bandet 1979 och har under åren varit kompband åt jättemånga artister. Samarbetet med Ted kom upp 1991. Vi tog kontakt med honom i juli, vi skickade ett brev till honom. Efter ett tag så ringde han upp oss och sa att han kunde tänka sig att prova. Den första spelningen med honom gjordes 19 oktober samma år, det här var på Frimis i Örebro, berättar Peppe Maier.
Peppe berättar att Ted inte var särskilt road av den uppståndelse som hans framträdande förde med sig. Han undvek gärna uppmärksamheten och därför tog man det lugnt i början för att inte ”hajpa” konserterna för hårt.
– I början var han med oss som hemlig gäst, för att inte väcka för stor uppmärksamhet kring honom, berättar Maier.
Trots detta kom Ted att uppträda med kompbandet Rock ’n Roll Machine under fem års tid och hann göra 100 spelningar under den tiden tillsammans. Året efter deras sista framträdande tillsammans, nåddes bandet – och resten av Sverige – av det tragiska som hade inträffat. Ted Gärdestad hade tagit sitt liv på midsommardagen 1997.
– Det var starkt. Vi påverkades oerhört mycket av det här, precis som många andra, säger Peppe Maier.
TÄVLING
I samband med hyllningskonserten i Lindesberg nu på fredag, har LindeNytt i samarbete med arrangören 5 st fribiljetter öronmärkta för våra läsare att tävla om. Dessa biljetter lottas ut till fem personer som deltar i tävlingen och har svarat rätt på den fråga som här följer:
Frågan lyder: Sol, vind och vadå?
Vilket ord är det vi söker?
Grattis!
Tävlingen är nu stängd och vinnarna har dragits.
Svaret vi sökte var ”vatten”.
Ett stort grattis till följande:
Arne Engström
Pär Englund
Eva-Lena Andersson
Veronica Holst Kallin
Carina Eklund
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.