Mellan åren 1991 och 1996 gjorde artisten Ted Gärdestad 100 spelningar tillsammans med kompbandet Rock ’n Roll Machine. Nu kommer detta trettonmannaband till Lindesberg med sin turné, som helt och hållet är en hyllning till den talangfulle Ted, vars livshistoria fick ett tragiskt slut midsommardagen 1997, då han valde att avsluta sitt liv efter en tids psykisk sjukdom.
– Jag är jättelycklig och stolt över att ha fått chansen att spela med honom, säger bandmedlemmen Peppe Maier.
Bröderna Gärdestad – två av Sveriges mer framgångsrika musiker och textförfattare. Ted, med brodern Kenneth, har efterlämnat sig en enorm låtskatt och man kan nog våga påstå att det är relativt få i det här landet som aldrig någonsin har hört något av deras verk i ett eller annat sammanhang. Nu kommer en rad av dessa odödliga låtar att spelas i Lindesberg, framförda av det band som stod vid Teds sida fram till hans död.
Det är kompbandet Rock ’n Roll Machine, som nu kommer till Lindesberg och Lindeskolans aula med deras hyllningskonsert för Ted Gärdestad. Peppe Maier har varit med sedan starten och berättar hur man kom att bli Teds sista kompband.
– Vi startade bandet 1979 och har under åren varit kompband åt jättemånga artister. Samarbetet med Ted kom upp 1991. Vi tog kontakt med honom i juli, vi skickade ett brev till honom. Efter ett tag så ringde han upp oss och sa att han kunde tänka sig att prova. Den första spelningen med honom gjordes 19 oktober samma år, det här var på Frimis i Örebro, berättar Peppe Maier.
Peppe berättar att Ted inte var särskilt road av den uppståndelse som hans framträdande förde med sig. Han undvek gärna uppmärksamheten och därför tog man det lugnt i början för att inte ”hajpa” konserterna för hårt.
– I början var han med oss som hemlig gäst, för att inte väcka för stor uppmärksamhet kring honom, berättar Maier.
Trots detta kom Ted att uppträda med kompbandet Rock ’n Roll Machine under fem års tid och hann göra 100 spelningar under den tiden tillsammans. Året efter deras sista framträdande tillsammans, nåddes bandet – och resten av Sverige – av det tragiska som hade inträffat. Ted Gärdestad hade tagit sitt liv på midsommardagen 1997.
– Det var starkt. Vi påverkades oerhört mycket av det här, precis som många andra, säger Peppe Maier.
TÄVLING
I samband med hyllningskonserten i Lindesberg nu på fredag, har LindeNytt i samarbete med arrangören 5 st fribiljetter öronmärkta för våra läsare att tävla om. Dessa biljetter lottas ut till fem personer som deltar i tävlingen och har svarat rätt på den fråga som här följer:
Frågan lyder: Sol, vind och vadå?
Vilket ord är det vi söker?
Grattis!
Tävlingen är nu stängd och vinnarna har dragits.
Svaret vi sökte var ”vatten”.
Ett stort grattis till följande:
Arne Engström
Pär Englund
Eva-Lena Andersson
Veronica Holst Kallin
Carina Eklund
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.