En anonym grupp bland Lindeskolans avgångselever, har startat upp något man valt att kalla för Studentkampen. Detta är en slags tävling mellan klasserna där det går ut på att göra olika uppdrag för att samla ihop så mycket poäng som möjligt. Dock börjar skolledningen nu ana oråd, att detta har fått lite väl överdrivna effekter med brottsliga handlingar som följd.
Det som verkar ha börjat som ett trevligt och kul initiativ bland Lindeskolans avgångselever, har övergått till något helt annat. På senare tid har det hänt en del saker på Lindeskolan som ledningen nu misstänker har ett samband med Studentkampen.
Vem eller vilka som står bakom tävlingen är fortfarande okänt, enligt gymnasiechefen Kent Hiding.
-Tävlingen startades upp via en sida på Facebook och uppmanar eleverna att göra olika uppdrag för att samla på sig så mycket poäng som möjligt. Dessvärre kan det här ha fått konsekvenser man troligtvis inte hade räknat med, förklarar Kent Hiding.
Att avgångseleverna spexar och har kul inför studenten är inget märkligt i sig. Det hör liksom till. Men när spex övergår till brott är det inte längre acceptabelt. Enligt gymnasiechefen har någon eller några roat sig med att måla om Lindeskolan-skylten i en annan kulör. Detta har polisanmälts som skadegörelse. Det finns även misstankar om att en grupp elever tältat på skolans tak.
-Det är inget jag kan bekräfta eftersom det är ryktesvägen jag fått höra detta om campingen på taket, säger Kent Hiding.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.