En anonym grupp bland Lindeskolans avgångselever, har startat upp något man valt att kalla för Studentkampen. Detta är en slags tävling mellan klasserna där det går ut på att göra olika uppdrag för att samla ihop så mycket poäng som möjligt. Dock börjar skolledningen nu ana oråd, att detta har fått lite väl överdrivna effekter med brottsliga handlingar som följd.
Det som verkar ha börjat som ett trevligt och kul initiativ bland Lindeskolans avgångselever, har övergått till något helt annat. På senare tid har det hänt en del saker på Lindeskolan som ledningen nu misstänker har ett samband med Studentkampen.
Vem eller vilka som står bakom tävlingen är fortfarande okänt, enligt gymnasiechefen Kent Hiding.
-Tävlingen startades upp via en sida på Facebook och uppmanar eleverna att göra olika uppdrag för att samla på sig så mycket poäng som möjligt. Dessvärre kan det här ha fått konsekvenser man troligtvis inte hade räknat med, förklarar Kent Hiding.
Att avgångseleverna spexar och har kul inför studenten är inget märkligt i sig. Det hör liksom till. Men när spex övergår till brott är det inte längre acceptabelt. Enligt gymnasiechefen har någon eller några roat sig med att måla om Lindeskolan-skylten i en annan kulör. Detta har polisanmälts som skadegörelse. Det finns även misstankar om att en grupp elever tältat på skolans tak.
-Det är inget jag kan bekräfta eftersom det är ryktesvägen jag fått höra detta om campingen på taket, säger Kent Hiding.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.