Glada vinnare i Halligan. På knä syns vinnande laget Team Truckers med Erik Jonsson och Lars Waldemarsson. Stående från vänster på andra plats lag PEBO med Ossi Heikkinen och Per Erik Uske. Tredje plats knep Håkan Larsson, Thomas Eriksson och Kent Fahlén, Left & Right. Foto: Kajsa & Pinnens Bowling
Team Truckers skrällde i finalen: ”skratt och glädje”
Under måndagen avgjordes den spännande finalen av den traditionella bowlingtävlingen Halligan på Lindesberg Arena. Efter den sista finalrundan där de återstående fyra lagen möttes stod slutligen det något otippade laget Team Truckers som vinnare.
– Det har varit en rolig turnering med mycket skratt och glädje, berättar Lars-Åke ”Pinnen” Johansson från Kajsa & Pinnens bowling som arrangerat tävlingen för första gången.
Redan under oktober drog Halligan säsong 2022/2023 igång. Sexton anmälda lag har varje måndag under 15 veckors tid spelat mot varandra på Kajsa & Pinnens bowling i Lindesberg Arena för att göra upp om åtta finalplatser, och under måndagen skulle det slutligen avgöras.
Efter en mycket jämn omgång så avgjordes det slutligen på de sista fyra rutorna. Det blev det något otippade laget med höga handikapp Team Truckers bestående av Erik Jonsson och Lars Waldemarsson som bowlade hem segern i finalen trots att ordinarie lagmedlemmen Lars Wirenborg tyvärr inte kunde delta i finalen.
– Det här är en tävling som vem som helst kan vara med i. Man spelar med handikapp utifrån hur mycket man har spelat och den kunskap man har, för att det ska bli jämnt. Oftast brukar det ändå bli så att de mest erfarna vinner men den här gången blev det en skräll, och det visar att handikappsystemet fungerar, förklarar Lars-Åke.
Redan på måndag 23 januari drar nästa omgång av Halligan igång, och ännu finns det chans att anmäla sitt lag.
– Vi hoppas att många nya spelare vill vara med, man behöver inte ha några förkunskaper och det är öppet för alla åldrar, hälsar Lars-Åke.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...