Glada vinnare i Halligan. På knä syns vinnande laget Team Truckers med Erik Jonsson och Lars Waldemarsson. Stående från vänster på andra plats lag PEBO med Ossi Heikkinen och Per Erik Uske. Tredje plats knep Håkan Larsson, Thomas Eriksson och Kent Fahlén, Left & Right. Foto: Kajsa & Pinnens Bowling
Team Truckers skrällde i finalen: ”skratt och glädje”
Under måndagen avgjordes den spännande finalen av den traditionella bowlingtävlingen Halligan på Lindesberg Arena. Efter den sista finalrundan där de återstående fyra lagen möttes stod slutligen det något otippade laget Team Truckers som vinnare.
– Det har varit en rolig turnering med mycket skratt och glädje, berättar Lars-Åke ”Pinnen” Johansson från Kajsa & Pinnens bowling som arrangerat tävlingen för första gången.
Redan under oktober drog Halligan säsong 2022/2023 igång. Sexton anmälda lag har varje måndag under 15 veckors tid spelat mot varandra på Kajsa & Pinnens bowling i Lindesberg Arena för att göra upp om åtta finalplatser, och under måndagen skulle det slutligen avgöras.
Efter en mycket jämn omgång så avgjordes det slutligen på de sista fyra rutorna. Det blev det något otippade laget med höga handikapp Team Truckers bestående av Erik Jonsson och Lars Waldemarsson som bowlade hem segern i finalen trots att ordinarie lagmedlemmen Lars Wirenborg tyvärr inte kunde delta i finalen.
– Det här är en tävling som vem som helst kan vara med i. Man spelar med handikapp utifrån hur mycket man har spelat och den kunskap man har, för att det ska bli jämnt. Oftast brukar det ändå bli så att de mest erfarna vinner men den här gången blev det en skräll, och det visar att handikappsystemet fungerar, förklarar Lars-Åke.
Redan på måndag 23 januari drar nästa omgång av Halligan igång, och ännu finns det chans att anmäla sitt lag.
– Vi hoppas att många nya spelare vill vara med, man behöver inte ha några förkunskaper och det är öppet för alla åldrar, hälsar Lars-Åke.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...