Glada vinnare i Halligan. På knä syns vinnande laget Team Truckers med Erik Jonsson och Lars Waldemarsson. Stående från vänster på andra plats lag PEBO med Ossi Heikkinen och Per Erik Uske. Tredje plats knep Håkan Larsson, Thomas Eriksson och Kent Fahlén, Left & Right. Foto: Kajsa & Pinnens Bowling
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Team Truckers skrällde i finalen: ”skratt och glädje”
Under måndagen avgjordes den spännande finalen av den traditionella bowlingtävlingen Halligan på Lindesberg Arena. Efter den sista finalrundan där de återstående fyra lagen möttes stod slutligen det något otippade laget Team Truckers som vinnare.
– Det har varit en rolig turnering med mycket skratt och glädje, berättar Lars-Åke ”Pinnen” Johansson från Kajsa & Pinnens bowling som arrangerat tävlingen för första gången.
Annons
Redan under oktober drog Halligan säsong 2022/2023 igång. Sexton anmälda lag har varje måndag under 15 veckors tid spelat mot varandra på Kajsa & Pinnens bowling i Lindesberg Arena för att göra upp om åtta finalplatser, och under måndagen skulle det slutligen avgöras.
Efter en mycket jämn omgång så avgjordes det slutligen på de sista fyra rutorna. Det blev det något otippade laget med höga handikapp Team Truckers bestående av Erik Jonsson och Lars Waldemarsson som bowlade hem segern i finalen trots att ordinarie lagmedlemmen Lars Wirenborg tyvärr inte kunde delta i finalen.
– Det här är en tävling som vem som helst kan vara med i. Man spelar med handikapp utifrån hur mycket man har spelat och den kunskap man har, för att det ska bli jämnt. Oftast brukar det ändå bli så att de mest erfarna vinner men den här gången blev det en skräll, och det visar att handikappsystemet fungerar, förklarar Lars-Åke.
Redan på måndag 23 januari drar nästa omgång av Halligan igång, och ännu finns det chans att anmäla sitt lag.
– Vi hoppas att många nya spelare vill vara med, man behöver inte ha några förkunskaper och det är öppet för alla åldrar, hälsar Lars-Åke.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...