Företaget Tek Pak har begärts i konkurs. När företaget etablerade sig på orten 1999 räknade man med att det skulle generera ca 60 nya jobb i Lindesberg med tiden. Riktigt så bra gick det aldrig och när Ericsson gick dåligt drog de med sig Tek Pak i fallet. Tek Pak har levererat pressformade emballage till Ericssons elektronik. Med Tek Pak borta ur spelet har redan två andra företag visat intresse för lokalen som Tek Pak haft. Går allt bra kan det ge många nya arbetstillfällen i Lindesberg.
Kommunalrådet Anders Ceder är ännu mycket förtegen om vilka intressenterna är, men bekräftar att intresset finns samt att det kan ge någonstans mellan 20-30 nya arbetstillfällen.
-Inom vilken bransch är fortfarande hemligt, säger Anders skrattande. –Jag kan inte säga mer än att vi har haft två förfrågningar från två olika företag. Det är ganska stora arbetsplatser, så det är kul att de visat intresse, säger Anders Ceder.
Enligt Anders Ceder ligger en eventuell etablering av ett nytt företag ganska långt fram i tiden. Det blir alltså inte något snabbhanterat ärende. –Nej, jag tror inte det blir klart ännu på ett tag. De vi haft kontakt med har inget stort behov av att komma på plats omgående, säger Ceder.
Foto: Dave Seifrid, Tek Paks europachef, och Jennie Jansson utanför fabriken i Lindesberg vid nyetableringen sommaren 1999.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.