Företaget Tek Pak har begärts i konkurs. När företaget etablerade sig på orten 1999 räknade man med att det skulle generera ca 60 nya jobb i Lindesberg med tiden. Riktigt så bra gick det aldrig och när Ericsson gick dåligt drog de med sig Tek Pak i fallet. Tek Pak har levererat pressformade emballage till Ericssons elektronik. Med Tek Pak borta ur spelet har redan två andra företag visat intresse för lokalen som Tek Pak haft. Går allt bra kan det ge många nya arbetstillfällen i Lindesberg.
Kommunalrådet Anders Ceder är ännu mycket förtegen om vilka intressenterna är, men bekräftar att intresset finns samt att det kan ge någonstans mellan 20-30 nya arbetstillfällen.
-Inom vilken bransch är fortfarande hemligt, säger Anders skrattande. –Jag kan inte säga mer än att vi har haft två förfrågningar från två olika företag. Det är ganska stora arbetsplatser, så det är kul att de visat intresse, säger Anders Ceder.
Enligt Anders Ceder ligger en eventuell etablering av ett nytt företag ganska långt fram i tiden. Det blir alltså inte något snabbhanterat ärende. –Nej, jag tror inte det blir klart ännu på ett tag. De vi haft kontakt med har inget stort behov av att komma på plats omgående, säger Ceder.
Foto: Dave Seifrid, Tek Paks europachef, och Jennie Jansson utanför fabriken i Lindesberg vid nyetableringen sommaren 1999.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.