Företaget Tek Pak har begärts i konkurs. När företaget etablerade sig på orten 1999 räknade man med att det skulle generera ca 60 nya jobb i Lindesberg med tiden. Riktigt så bra gick det aldrig och när Ericsson gick dåligt drog de med sig Tek Pak i fallet. Tek Pak har levererat pressformade emballage till Ericssons elektronik. Med Tek Pak borta ur spelet har redan två andra företag visat intresse för lokalen som Tek Pak haft. Går allt bra kan det ge många nya arbetstillfällen i Lindesberg.
Kommunalrådet Anders Ceder är ännu mycket förtegen om vilka intressenterna är, men bekräftar att intresset finns samt att det kan ge någonstans mellan 20-30 nya arbetstillfällen.
-Inom vilken bransch är fortfarande hemligt, säger Anders skrattande. –Jag kan inte säga mer än att vi har haft två förfrågningar från två olika företag. Det är ganska stora arbetsplatser, så det är kul att de visat intresse, säger Anders Ceder.
Enligt Anders Ceder ligger en eventuell etablering av ett nytt företag ganska långt fram i tiden. Det blir alltså inte något snabbhanterat ärende. –Nej, jag tror inte det blir klart ännu på ett tag. De vi haft kontakt med har inget stort behov av att komma på plats omgående, säger Ceder.
Foto: Dave Seifrid, Tek Paks europachef, och Jennie Jansson utanför fabriken i Lindesberg vid nyetableringen sommaren 1999.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.