Företaget Tek Pak har begärts i konkurs. När företaget etablerade sig på orten 1999 räknade man med att det skulle generera ca 60 nya jobb i Lindesberg med tiden. Riktigt så bra gick det aldrig och när Ericsson gick dåligt drog de med sig Tek Pak i fallet. Tek Pak har levererat pressformade emballage till Ericssons elektronik. Med Tek Pak borta ur spelet har redan två andra företag visat intresse för lokalen som Tek Pak haft. Går allt bra kan det ge många nya arbetstillfällen i Lindesberg.
Kommunalrådet Anders Ceder är ännu mycket förtegen om vilka intressenterna är, men bekräftar att intresset finns samt att det kan ge någonstans mellan 20-30 nya arbetstillfällen.
-Inom vilken bransch är fortfarande hemligt, säger Anders skrattande. –Jag kan inte säga mer än att vi har haft två förfrågningar från två olika företag. Det är ganska stora arbetsplatser, så det är kul att de visat intresse, säger Anders Ceder.
Enligt Anders Ceder ligger en eventuell etablering av ett nytt företag ganska långt fram i tiden. Det blir alltså inte något snabbhanterat ärende. –Nej, jag tror inte det blir klart ännu på ett tag. De vi haft kontakt med har inget stort behov av att komma på plats omgående, säger Ceder.
Foto: Dave Seifrid, Tek Paks europachef, och Jennie Jansson utanför fabriken i Lindesberg vid nyetableringen sommaren 1999.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!