Hugo och Kajsa tycker det är tråkigt att teknikdagarna är slut. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Owayes, Oscar och Albin är nyfunna vänner. Foto: Camilla Lagerman
Teknikdagar avslutades med besök på Meritor
Hugo och Kajsa tycker det är tråkigt att teknikdagarna är slut. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Owayes, Oscar och Albin är nyfunna vänner. Foto: Camilla Lagerman
Teknikdagar avslutades med besök på Meritor
Lindesbergs kommuns sommaraktiviteter pågår för fullt, och på Meritor har veckans teknikdagar nyss avslutats. En vecka som har spenderats på Lindeskolan, Masugnen och avslutningsvis på Meritorfabriken.
Under fyra dagar har 26 ungdomar från hela kommunen fått prova på bredden av teknik, och när LindeNytt kommer på besök har några av dem nyss avslutat en rundvandring inne i Meritorfabriken, medan resten väntar på sin tur.
Kajsa Holmström och Hugo Jansson är båda 15 år och kommer från Frövi, de sitter och tillverkar varsin drömfångare.
– Jag anmälde mig eftersom jag är intresserad av allt inom teknik, berättar Kajsa.
– Eftersom jag vill lära mig att programmera så tyckte min mamma att jag borde anmäla mig, säger Hugo.
Båda är rörande överrens om att det har varit en väldigt bra vecka, och att de alla har lärt sig mycket.
– Det roligaste var nog att få programmera en egen hemsida, och att trycka t-shirts, berättar Hugo och visar sin tröja.
– Jag har verkligen älskat det här, och jag som vill jobba med spelprogrammering har haft stor nytta av det.
– Jag gillade att göra en egen hemsida och trycka, men också att löda. Vi fick löda kretskort till våra högtalare som vi byggt. Det har varit jätteroligt, nu är det bara så synd att det är slut, jag hade gärna fortsatt! säger Kajsa.
Vid ett annat bord sitter Owayes Raed Yousef, Albin Pouncey och Oscar Nielsen. Även de sitter och konstruerar olika saker medan de skrattar högt. Owayes och Oscar är båda från Lindesberg, medan Albin är från Frövi.
– Min pappa sa att jag skulle anmäla mig, han tyckte att teknik skulle vara bra för mig, berättar Owayes.
– Det var bra att jag gjorde det, för nu har jag träffat de här! säger han och pekar på Albin och Oscar.
– Jag har alltid varit intresserad av teknik, så det här var jätteroligt, berättar Oscar.
Andreas Blom är mycket nöjd med veckan. Foto: Camilla Lagerman
På frågan vad som varit roligast svarar de i mun på varandra:
– Svetsa!
– Jag gjorde ett hus i metall som kan ha som ljuslykta, säger Owayes.
– Det är kul att se hur metallen formar sig när man svetsar, säger Oscar.
– Det är roligt att vara kreativ! utbrister Albin.
– Det är ungdomar från hela kommunen, och trots att det ålderskillnad på dem, vissa har nyss slutat sexan medan några ska börja nian, så märks det inte, berättar Andreas Blom som har ansvarat för teknikdagarna.
– I början av veckan var de lite nervösa för att prova nya saker, som att löda, lära sig att svetsa osv, men nu kastar de sig in i det! Det är jätteroligt att se!
Alla har varit med hela veckan, så det är över förväntan! Jätteroligt att nästan hälften är tjejer också, för det är viktigt med tjejer inom teknik. Vi kan sudda ut könsrollerna, alla kan göra allt!
Till hösten börjar Andreas som rektor på Lindeskolan där han ska arbeta med att bygga upp det industritekniska program som ska starta 2018.
– Förhoppningsvis får vi några av de här ungdomarna som elever i framtiden, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Bildspecial: Studentbalen 2026
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen ...