TeliaSonera menar att inom ramen för deras prissättning ingår fler tjänster än vad Lindesbergs stadsnät kunde erbjuda. Om man betalar kampanjpriset på 19 900 får man grävning på tomt samt installation i huset. Stadsnät erbjöd installation i huset men grävningen fick villaägaren stå för själv.- Att gräva för fiber kostar 150 kronor metern med rotavdrag, säger Bosse Bäckman, kommunens före detta IT-chef. För en vanlig villaägare blir grävkostnaden högst ett par tusen kronor. TeliaSoneras prissättning är svår att förstå.
Det var i fredags LindeNytt kunde berätta att TeliaSonera begär dubbla priset i anslutningsavgift till fibernätet. Ett nät som kommunen sålde i november i syfte att en utbyggnad görs i hela kommunen. När kommunen ägde stadsnät kostade det 9 800 kronor att ansluta en villa. Idag kostar det 19 900 kronor när TeliaSonera nu går ut i en kampanj för att locka 1 600 villaägare.
– Telias pris inkluderar en nyckelfärdig installation inklusive indragning hela vägen in i huset, säger Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. I Lindesbergs gamla erbjudande ingick alltså inte grävning på egen tomt.
Bosse Bäckman, numera pensionerad IT-ansvarig på Lindesbergs kommun, var den som utvecklade kommunens stadsnät. Han är idag kritisk till försäljningen och ger inte mycket för TeliaSoneras prissättning.
– En vanlig villaägare har inte många meter från hus till tomtgräns, säger Bosse Bäckman. Med rotavdrag kan kostnaden hållas nere till max 150 kronor metern. Att grävningen skulle motivera en dubblering av anslutningsavgiften är svårt att förstå.
Bosse Bäckman är även fritidspolitiker för moderaterna. Han menar att det var fel av kommunen att sälja hela stadsnät till en enda aktör.
– Det har blivit precis så som jag varnade för i kommunfullmäktige i november, menar Bosse Bäckman. Utan konkurrens får vi ett bolag som under monopolliknande former kan sätta hur höga anslutningspriser som helst.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.