TeliaSonera menar att inom ramen för deras prissättning ingår fler tjänster än vad Lindesbergs stadsnät kunde erbjuda. Om man betalar kampanjpriset på 19 900 får man grävning på tomt samt installation i huset. Stadsnät erbjöd installation i huset men grävningen fick villaägaren stå för själv.- Att gräva för fiber kostar 150 kronor metern med rotavdrag, säger Bosse Bäckman, kommunens före detta IT-chef. För en vanlig villaägare blir grävkostnaden högst ett par tusen kronor. TeliaSoneras prissättning är svår att förstå.
Det var i fredags LindeNytt kunde berätta att TeliaSonera begär dubbla priset i anslutningsavgift till fibernätet. Ett nät som kommunen sålde i november i syfte att en utbyggnad görs i hela kommunen. När kommunen ägde stadsnät kostade det 9 800 kronor att ansluta en villa. Idag kostar det 19 900 kronor när TeliaSonera nu går ut i en kampanj för att locka 1 600 villaägare.
– Telias pris inkluderar en nyckelfärdig installation inklusive indragning hela vägen in i huset, säger Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. I Lindesbergs gamla erbjudande ingick alltså inte grävning på egen tomt.
Bosse Bäckman, numera pensionerad IT-ansvarig på Lindesbergs kommun, var den som utvecklade kommunens stadsnät. Han är idag kritisk till försäljningen och ger inte mycket för TeliaSoneras prissättning.
– En vanlig villaägare har inte många meter från hus till tomtgräns, säger Bosse Bäckman. Med rotavdrag kan kostnaden hållas nere till max 150 kronor metern. Att grävningen skulle motivera en dubblering av anslutningsavgiften är svårt att förstå.
Bosse Bäckman är även fritidspolitiker för moderaterna. Han menar att det var fel av kommunen att sälja hela stadsnät till en enda aktör.
– Det har blivit precis så som jag varnade för i kommunfullmäktige i november, menar Bosse Bäckman. Utan konkurrens får vi ett bolag som under monopolliknande former kan sätta hur höga anslutningspriser som helst.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.