TeliaSonera menar att inom ramen för deras prissättning ingår fler tjänster än vad Lindesbergs stadsnät kunde erbjuda. Om man betalar kampanjpriset på 19 900 får man grävning på tomt samt installation i huset. Stadsnät erbjöd installation i huset men grävningen fick villaägaren stå för själv.- Att gräva för fiber kostar 150 kronor metern med rotavdrag, säger Bosse Bäckman, kommunens före detta IT-chef. För en vanlig villaägare blir grävkostnaden högst ett par tusen kronor. TeliaSoneras prissättning är svår att förstå.
Det var i fredags LindeNytt kunde berätta att TeliaSonera begär dubbla priset i anslutningsavgift till fibernätet. Ett nät som kommunen sålde i november i syfte att en utbyggnad görs i hela kommunen. När kommunen ägde stadsnät kostade det 9 800 kronor att ansluta en villa. Idag kostar det 19 900 kronor när TeliaSonera nu går ut i en kampanj för att locka 1 600 villaägare.
– Telias pris inkluderar en nyckelfärdig installation inklusive indragning hela vägen in i huset, säger Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. I Lindesbergs gamla erbjudande ingick alltså inte grävning på egen tomt.
Bosse Bäckman, numera pensionerad IT-ansvarig på Lindesbergs kommun, var den som utvecklade kommunens stadsnät. Han är idag kritisk till försäljningen och ger inte mycket för TeliaSoneras prissättning.
– En vanlig villaägare har inte många meter från hus till tomtgräns, säger Bosse Bäckman. Med rotavdrag kan kostnaden hållas nere till max 150 kronor metern. Att grävningen skulle motivera en dubblering av anslutningsavgiften är svårt att förstå.
Bosse Bäckman är även fritidspolitiker för moderaterna. Han menar att det var fel av kommunen att sälja hela stadsnät till en enda aktör.
– Det har blivit precis så som jag varnade för i kommunfullmäktige i november, menar Bosse Bäckman. Utan konkurrens får vi ett bolag som under monopolliknande former kan sätta hur höga anslutningspriser som helst.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.