TeliaSonera menar att inom ramen för deras prissättning ingår fler tjänster än vad Lindesbergs stadsnät kunde erbjuda. Om man betalar kampanjpriset på 19 900 får man grävning på tomt samt installation i huset. Stadsnät erbjöd installation i huset men grävningen fick villaägaren stå för själv.- Att gräva för fiber kostar 150 kronor metern med rotavdrag, säger Bosse Bäckman, kommunens före detta IT-chef. För en vanlig villaägare blir grävkostnaden högst ett par tusen kronor. TeliaSoneras prissättning är svår att förstå.
Det var i fredags LindeNytt kunde berätta att TeliaSonera begär dubbla priset i anslutningsavgift till fibernätet. Ett nät som kommunen sålde i november i syfte att en utbyggnad görs i hela kommunen. När kommunen ägde stadsnät kostade det 9 800 kronor att ansluta en villa. Idag kostar det 19 900 kronor när TeliaSonera nu går ut i en kampanj för att locka 1 600 villaägare.
– Telias pris inkluderar en nyckelfärdig installation inklusive indragning hela vägen in i huset, säger Helena de Verdier, kommunikationsansvarig på Telia Sonera. I Lindesbergs gamla erbjudande ingick alltså inte grävning på egen tomt.
Bosse Bäckman, numera pensionerad IT-ansvarig på Lindesbergs kommun, var den som utvecklade kommunens stadsnät. Han är idag kritisk till försäljningen och ger inte mycket för TeliaSoneras prissättning.
– En vanlig villaägare har inte många meter från hus till tomtgräns, säger Bosse Bäckman. Med rotavdrag kan kostnaden hållas nere till max 150 kronor metern. Att grävningen skulle motivera en dubblering av anslutningsavgiften är svårt att förstå.
Bosse Bäckman är även fritidspolitiker för moderaterna. Han menar att det var fel av kommunen att sälja hela stadsnät till en enda aktör.
– Det har blivit precis så som jag varnade för i kommunfullmäktige i november, menar Bosse Bäckman. Utan konkurrens får vi ett bolag som under monopolliknande former kan sätta hur höga anslutningspriser som helst.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.