Fastigheten Tellandska Gården, som för de allra flesta är känd som Lindesbergs museum, kan inom en snar framtid bli omställd till bostadshus. Enligt moderaternas Pär-Ove Lindqvist, lämpar sig byggnaden ypperligt för detta – inte minst då det tidigare varit just ett bostadshus.-Det är dock viktigt att behålla exteriören eftersom det är ett fint gammalt hus värt att bevara. Det är ju dess styrka också, kommenterar Lindqvist.
På bilden, tagen i början av 1900-talet, sitter Ida Telland närmast fotografen och vilar sig ett slag. Cirka 40 år efter att fotografen gett fyr, så inreddes ett museum i fastigheten. Nu är dock museets dagar räknade, varför man planerar för omställning till bostäder. Detta i samband med övriga bostadsplaner i samma område.
-Det vore fel att inhysa en kommunal organisation här när museet flyttar ut. Då är det ju mycket bättre att huset kommer till nytta för folket genom förslaget om bostäder. Det behövs dessutom fler centrala bostäder och jag är övertygad om att just denna fastighet inte blir särskilt svår att fylla med hyresgäster. Det är trots allt en mycket intressant och vacker byggnad, säger Pär-Ove Lindqvist.
Lindqvist menar att detta förslag faller sig naturligt nu när man ändå ser över hela kvarteret.
-Det ska ju byggas bostäder i Strandskolan och där Bergslagshälsan hållit till. Hela Kvarngatan kommer med andra ord bli en betydligt mer levande adress i framtiden och då är det bra att Tellandska Gården också blir en del av det nya bostadskvarteret.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).