Fastigheten Tellandska Gården, som för de allra flesta är känd som Lindesbergs museum, kan inom en snar framtid bli omställd till bostadshus. Enligt moderaternas Pär-Ove Lindqvist, lämpar sig byggnaden ypperligt för detta – inte minst då det tidigare varit just ett bostadshus.-Det är dock viktigt att behålla exteriören eftersom det är ett fint gammalt hus värt att bevara. Det är ju dess styrka också, kommenterar Lindqvist.
På bilden, tagen i början av 1900-talet, sitter Ida Telland närmast fotografen och vilar sig ett slag. Cirka 40 år efter att fotografen gett fyr, så inreddes ett museum i fastigheten. Nu är dock museets dagar räknade, varför man planerar för omställning till bostäder. Detta i samband med övriga bostadsplaner i samma område.
-Det vore fel att inhysa en kommunal organisation här när museet flyttar ut. Då är det ju mycket bättre att huset kommer till nytta för folket genom förslaget om bostäder. Det behövs dessutom fler centrala bostäder och jag är övertygad om att just denna fastighet inte blir särskilt svår att fylla med hyresgäster. Det är trots allt en mycket intressant och vacker byggnad, säger Pär-Ove Lindqvist.
Lindqvist menar att detta förslag faller sig naturligt nu när man ändå ser över hela kvarteret.
-Det ska ju byggas bostäder i Strandskolan och där Bergslagshälsan hållit till. Hela Kvarngatan kommer med andra ord bli en betydligt mer levande adress i framtiden och då är det bra att Tellandska Gården också blir en del av det nya bostadskvarteret.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.