Fastigheten Tellandska Gården, som för de allra flesta är känd som Lindesbergs museum, kan inom en snar framtid bli omställd till bostadshus. Enligt moderaternas Pär-Ove Lindqvist, lämpar sig byggnaden ypperligt för detta – inte minst då det tidigare varit just ett bostadshus.-Det är dock viktigt att behålla exteriören eftersom det är ett fint gammalt hus värt att bevara. Det är ju dess styrka också, kommenterar Lindqvist.
På bilden, tagen i början av 1900-talet, sitter Ida Telland närmast fotografen och vilar sig ett slag. Cirka 40 år efter att fotografen gett fyr, så inreddes ett museum i fastigheten. Nu är dock museets dagar räknade, varför man planerar för omställning till bostäder. Detta i samband med övriga bostadsplaner i samma område.
-Det vore fel att inhysa en kommunal organisation här när museet flyttar ut. Då är det ju mycket bättre att huset kommer till nytta för folket genom förslaget om bostäder. Det behövs dessutom fler centrala bostäder och jag är övertygad om att just denna fastighet inte blir särskilt svår att fylla med hyresgäster. Det är trots allt en mycket intressant och vacker byggnad, säger Pär-Ove Lindqvist.
Lindqvist menar att detta förslag faller sig naturligt nu när man ändå ser över hela kvarteret.
-Det ska ju byggas bostäder i Strandskolan och där Bergslagshälsan hållit till. Hela Kvarngatan kommer med andra ord bli en betydligt mer levande adress i framtiden och då är det bra att Tellandska Gården också blir en del av det nya bostadskvarteret.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.